Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaga pożarów traw w powiecie kieleckim. Strażacy codziennie wyjeżdżają do 30 pożarów na nieużytkach

Elżbieta Zemsta
Elżbieta Zemsta
PSP Kielce
Ponad 400 pożarów traw w samym tylko powiecie kieleckim od początku roku, w regionie ponad 1500 pożarów. Prawie codziennie strażacy interweniują około 30 razy gasząc trawy na nieużytkach.

Podpalanie traw jest groźne dla środowiska ale i dla zdrowia i życia ludzi. Strażacy proszą, nie wypalaj traw, zostań w domu!

Mimo epidemii spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2 i zaangażowania Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych w to, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się zagrożenia, palącym problemem pozostają pożary traw na nieużytkach rolnych. - W większości przypadków za powstanie pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niejednokrotnie błahy pożar nieużytków może gwałtownie rozprzestrzenić się na tereny zamieszkałe lub obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie mienie ludzkie lub bezcenne drzewostany – mówi Mariusz Góra, zastępca komendanta miejskiego kieleckiej straży pożarnej.

Jak dodaje, pożary traw angażują znaczną liczbę zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, a także Państwowe Ratownictwo Medyczne i policję mimo, że w czasie epidemii zajęć służbom ratowniczych nie brakuje. - Codziennie kieleccy strażacy na terenie powiatu kieleckiego wyjeżdżają do ponad 30 pożarów traw, od początku 2020 roku kieleccy strażacy gasili już 444 pożarów traw – wylicza Mariusz Góra. Warto dodać, że w całym regionie od początku roku doszło po ponad 1500 pożarów traw.
Przekładając rozmiar interwencji na aspekt ekonomiczny, strażacy wyjaśniają, że pożar to wydane środki publiczne wydawane z budżetu państwa , ale także budżetów gmin. Podpalając trawę zmniejszamy w gminie liczbę chodników, placów zabaw i tym podobnych inwestycji. Po raz kolejny strażacy apelują - STOP wypalaniu traw!

- Przypominają jednocześnie, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wypalanie traw jest zabronione. Na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych, jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat – dodaje Mariusz Góra.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie