Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt Edukacyjny 2022. Szkoła w Zawierzbiu najlepsza w powiecie sandomierskim. Poznajcie tę niezwykłą szkołę, zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Publiczna Szkoła Podstawowa imienia Armii Krajowej w Zawierzbiu, w gminie Samborzec prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Dobro Dzieci” zajęła pierwsze miejsce w powiecie sandomierskim w Plebiscycie Edukacyjnym 2022.
Publiczna Szkoła Podstawowa imienia Armii Krajowej w Zawierzbiu, w gminie Samborzec prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Dobro Dzieci” zajęła pierwsze miejsce w powiecie sandomierskim w Plebiscycie Edukacyjnym 2022. archiwum szkoły
Publiczna Szkoła Podstawowa imienia Armii Krajowej w Zawierzbiu, w gminie Samborzec prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Dobro Dzieci” zajęła pierwsze miejsce w powiecie sandomierskim w Plebiscycie Edukacyjnym 2022. - Tak dobry wynik cieszy, bo sztucznie tych głosów nie dało się naklikać - zapewnia Jan Wiatr, dyrektor placówki.

Szkoła Podstawowa w Zawierzbiu najlepsza w powiecie sandomierskim

Szkoła Podstawowa w Zawierzbiu to szkoła z tradycjami. Historia szkoły sięga roku 1920, kiedy to odrodzony rząd polski objął nauczaniem elementarnym wszystkie dzieci. Wówczas w Zawierzbiu została założona czterooddziałowa szkoła.

Od 1 października 2012 roku organem prowadzącym szkołę jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Dobro Dzieci” w Zawierzbiu.

Publiczna Szkoła Podstawowa imienia Armii Krajowej w Zawierzbiu kształci 96 uczniów, z którymi pracuje 90-osobowe grono pedagogiczne. W budynku szkoły działa także zerówka, oddział przedszkolny oraz wczesne wspomaganie rozwoju, którego oferta jest skierowana także na dzieci spoza szkoły.

Obecnie w placówce kształcą się dzieci z obwodu szkoły: Zawisełcza, Zawierzbia, Ostrołęki i Koćmierzowa, a także z Zajeziorza, Żukowa, Gorzyczan, Chobrzan, Janowic, Skotnik, Bogorii Skotnickiej, Złotej, Kobiernik, Milczan, Andruszkowic oraz Sandomierza. Do szkoły dojeżdżają także dzieci z gminy Klimontów, Koprzywnicy, Zawichostu a nawet Gorzyc.

Od 1 września 2009 roku funkcję dyrektora szkoły sprawuje Jan Wiatr, który przypomina, że szkoła zapewnia wykwalifikowaną, kompetentną, odpowiedzialną kadrę pedagogiczną, która kładzie nacisk na edukację, wszechstronny rozwój i bezpieczeństwo dzieci. - Atutem są małe zespoły klasowe, grupy liczące do 15 osób, które sprzyjają indywidualizacji pracy z uczniem - opowiada dyrektor. - Wszystkie sale lekcyjne wyposażone są w tablice interaktywne, pomoce dydaktyczne dostosowane do specyfiki przedmiotu i wieku dzieci. Ponadto od roku szkolnego 2019/2020 wybrane zajęcia są prowadzone z użyciem języka angielskiego. Metoda ta dotyczy zintegrowanego kształcenia przedmiotowo-językowego opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego.

Poza realizacją obowiązujących programów nauczania w szkole odbywają się zajęcia pozalekcyjne, koła naukowe rozwijające uzdolnienia oraz zainteresowania dzieci i młodzieży. Są to między innymi: koło biologiczno-medyczne, koło dziennikarskie, robotyka i programowanie, basen, tenis ziemny, warcaby oraz szachy. Prowadzone są również dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla wszystkich uczniów. Organizowanych jest wiele szkolnych konkursów przedmiotowych, a także tematycznych. Uczniowie biorą udział w konkursach organizowanych przez inne szkoły, Gminną Bibliotekę Publiczną i Gminny Ośrodek Kultury. Wychowankowie odnoszą sukcesy na szczeblach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich.

Szkoła dysponuje gabinetem terapii logopedycznej oraz salą terapeutyczną „Niebieski zakątek”, w której uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych znajdują adekwatną pomoc.

Placówka prowadzi również Publiczne „Tęczowe Przedszkole”, do którego przyjmowane są dzieci do trzech grup wiekowych: 6-latków, 4-5-latków oraz 2-3-latków. Praca wychowawczo-edukacyjna prowadzona jest z elementami neuroedukacji, integracji sensorycznej i elementów metody Marii Montessori. Obecnie uczęszcza do niego 38 maluchów.
Budynek szkoły dzięki wsparciu funduszy europejskich i władz gminy Samborzec jako pierwszy w gminie przeszedł kompleksową termomodernizację.

W listopadzie ubiegłego roku szkoła otrzymała milion złotych z programu „Inwestycje w oświacie” na budowę sali gimnastycznej typu namiotowego wraz z zapleczem i łącznikiem. To ogromny sukces szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie. Ta dotacja przyznana przez Ministra Edukacji i Nauki pozwoli na realizację zajęć sportowych uczniom w pełnym zakresie i najwyższym poziomie.

Szkole, która jest świetnie wyposażona w pomoce dydaktyczne i bardzo dobrze funkcjonujące pracownie lekcyjne brakowało tylko sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. Jest to swoista nagroda za wysiłek, jaki poczyniło stowarzyszenie, nauczyciele, dyrektor szkoły, władze gminy, aby placówka, której groziło zamknięcie mogła się tak pięknie rozwijać

Dyrektor Jan Wiatr wyjaśnił, że sala gimnastyczna będzie obiektem typu namiotowego, wyposażonym w zaplecze i łącznik. Hala powstanie w miejscu obecnego placu zabaw, który zostanie przeniesiony w inne miejsce. - Uczniowie będą mogli korzystać z hali w drugim semestrze tego roku szkolnego, po zakończeniu prac związanych z jego wykończeniem i wyposażeniem - zapowiedział dyrektor. - Być może w maju lub czerwcu. Wszystko zależy od sprzyjających warunków atmosferycznych.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie