Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płytki ceramiczne hitem eksportowym Świętokrzyskiego

Marzena Smoręda
Romuald Wojda, główny menedżer Opoczno Łazienki , prezentuje multimedialny stół - nowość i unikat na rynku do prezentacji płytek ceramicznych . Kielecki salon marki Opoczno Łazienki działający w Galerii Echo, oparty jest jest ofertę produktów firmy Rovese (marki Opoczno i Cersanit) oraz innych producentów będących ekspertami w swoich kategoriach.
Romuald Wojda, główny menedżer Opoczno Łazienki , prezentuje multimedialny stół - nowość i unikat na rynku do prezentacji płytek ceramicznych . Kielecki salon marki Opoczno Łazienki działający w Galerii Echo, oparty jest jest ofertę produktów firmy Rovese (marki Opoczno i Cersanit) oraz innych producentów będących ekspertami w swoich kategoriach.
Świętokrzyską specjalizacją eksportową są płytki ceramiczne. Wyliczono, że ich udział w ogólnym eksporcie z Polski wynosi 6,6 procent. Wielki w tym udział mają producenci z naszego regionu. Ich płytki wyróżniają się jakością, atrakcyjnym wzornictwem oraz najmodniejszym designem, a to dzięki współpracy z renomowanymi studiami wzorniczymi w kraju i za granicą.

ZOBACZ TAKŻE: 60SekundBiznesu - o hodowli koni arabskich

(Źródło: vivi.24)

Największym graczem w tej branży jest spółka Rovese z Kielc, która jest jednym z największych producentów płytek na świecie ,ale zakłady produkcyjne są ulokowane głównie poza naszym województwem. Świętokrzyskie zagłębie ceramiczne znajduje się przede wszystkim w powiecie koneckim, ale i na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach działają producenci tej branży.

Produkcja płytek rozwija się na tych terenach przede wszystkim za sprawą złóż surowców do produkcji ceramiki i tradycji historycznej.

Największy gracz

Ze regionem świętokrzyskim związana jest też spółka Rovese z siedzibą w Kielcach, która do 2011 roku działała pod nazwą Cersanit. Kontroluje ją największy świętokrzyski przedsiębiorca Michał Sołowow. Produkuje ceramikę sanitarną oraz płytki ceramiczne i gresy. W Polsce ma zakłady w Krasnymstawie w województwie lubelskim, Wałbrzychu w województwie dolnośląskim oraz na terenie regionu świętokrzyskiego - w Starachowicach. Rovese ma tez kilka fabryk za granicą - w Rosji, Rumunii i na Ukrainie.

Do tej spółki należą marki jak Cersanit i Opoczno . Towar wędruje na rynki całego świata - między innymi Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja, Dania, Rosja, Ukraina.

Dociera ze swoją ofertą również na rynki Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i Afryki Północnej.

Zagłębie koneckie

W Końskich i powiecie koneckim działa grupa fabryk należąca do Mirosława Szymańskiego. Są to spółki: Ceramika Color, Ceramika Końskie, Cotto Petrus, Star Dust i Star Gres.

Ceramika Color to spółka założona w 2002 roku i od początku istnienia jest prywatnym przedsiębiorstwem, produkującym płytki ścienne w technologii dwukrotnego wypału. W 2008 roku firma weszła do grupy z polsko-włoskim kapitałem, w skład której wchodzą: Ceramika Końskie – produkująca płytki ścienne, Ceramika Stargres wytwarza gres porcelanowy szkliwiony, Cotto Petrus - biskwit oraz StarDust - granulat do produkcji gresu szkliwionego. Rozlokowanie spółek w „zagłębiu ceramicznym” jest niewątpliwym atutem ze względu na bliskie sąsiedztwo przedsiębiorstw o podobnym profilu działalności oraz łatwy dostęp do surowców i półproduktów. Spółki Mirosława Szymańskiego szybko zwiększają sprzedaż krajową i zagraniczną. Eksportują produkty do prawie 30 krajów, z Włochami na czele.

Oprócz tego potentata na rynku płytek koło Końskich działają Ceramika Gres i Ceramika Nowa Gala z prezesem Waldemarem Piotrowskim na czele. Historia Ceramiki Gres sięga 1999 roku, kiedy powstał zakład produkcji płytek w Kopaninach. Dzisiaj oferta obejmuje kilkadziesiąt kolekcji gresu szkliwionego. Aktualna zdolność produkcyjna zakładu wynosi 4 miliony kwadratowe rocznie. Zakład sprzedaje swoje produkty do ponad 20 krajów.

Ceramika Nowa Gala działa od 1995 roku. Produkuje płytki odłogowe szkliwione w technologii jednokrotnego i podwójnego wypału, płytki gresowe i gresowe szkliwione w zakładzie w Końskich pod nazwą Ceramika Nowa Gala II.

Starachowicka strefa

W Starachowicach ulokował się wywodzący się z okolic Radomia Cerrad, należący do Pawła i Haliny Bąków oraz Vidacolor zarządzany przez Michała Barcica, który oferuje maszyny i materiały do przemysłu ceramicznego.
Cerrad to producent mrozoodpornych płytek ceramicznych, gresowych i klinkierowych. Ma w Starachowicach nową fabrykę, jedną z najnowocześniejszych w Europie.

Na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice działa też Vidacolor – włoska spółka , która produkuje wyroby ceramiczne w podstrefie Końskie Starachowickiej Strefy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie