Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po raz pierwszy w Kielcach osobne klasy dla autystyków

Iwona ROJEK
Zajęcia prowadzone są w małych  grupach wedlug najnowszych  programów dla autystyków.
Zajęcia prowadzone są w małych grupach wedlug najnowszych programów dla autystyków. Iwona ROJEK
W Kielcach w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 17 przy ul. Szkolnej 29 powstały po raz pierwszy osobne klasy dla autystyków. Są jeszcze wolne miejsca, dlatego dyrekcja zachęca rodziców takich dzieci do zapisywania ich do szkoły.

Do tej pory dzieci chore na autyzm miały zazwyczaj zajęcia w ośrodkach, gdzie mogły skorzystać z terapii, obecnie mogą uczęszczać do zwykłej szkoły, obcować z rówieśnikami, brać udział w życiu szkolnym i uczyć się zarówno konkretnych przedmiotów, jak i zdobyć wiedzę przydatną w codziennym życiu. O utworzenie takich klas zabiegały zarówno władze miasta jak i dyrektor tej szkoły Grzegorz Czapla. Na razie powstały trzy oddziały liczące od trzech do czterech osób, które kształcą autystyków zarówno na poziomie szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Często autystycy mają dodatkowo upośledzenie lekkie lub umiarkowane, nauczyciele pracują z nimi metodą zmiany zachowań, tak, żeby mogły same poradzić sobie na co dzień.

- Te dzieciaki mają u nas niesamowite warunki do rozwoju - podkreśla dyrektor Czapla. - Myślimy, że część rodziców, którzy mają autystyczne dzieci i mieszkają w Kielcach albo w pobliskich miejscowościach mogą o takiej możliwości, jaką stworzono tym dzieciom w ogóle nie wiedzieć i trzymają swoje pociechy w domach. A mogą przecież zapisać je do nas.

Znakomici fachowcy i sprzęt.

Szkoła po remoncie jest fantastycznie wyposażona, ma salę do ćwiczeń, poznawania świata, nowoczesny sprzęt do nauki przyrządzania posiłków i zatrudnia znakomicie przygotowanych do pracy z autystykami specjalistów. - Mamy bardzo dobre pomoce naukowe, wiele z nich same robimy, najlepszy program codziennych zajęć, indywidualne podejście do każdego ucznia - wylicza Sylwia Ciszewska nauczycielka. - Pracujemy z dziećmi według najnowszych światowych programów, ciągle się szkolimy, a nasi uczniowie robią ogromne postępy. Każdy ma opracowany najlepszy dla siebie plan zajęć.

- Autystycy mają największy problem z komunikowaniem się z otoczeniem, z wyrażaniem swoich uczuć, bo nie mają takich potrzeb, a my ich takich umiejętności uczymy - mówią nauczycielki Marta Jamioł i Iga Pedrycz. - Współpracujemy ściśle z rodzicami, bo im też bardzo zależy na tym, żeby mogli się ze swoim dzieckiem porozumieć - dodaje nauczycielka Aneta Kowalik. Dzieci dostają zadania do wykonania w domu, ciągle stymulujemy ich rozwój. Organizujemy spotkania, pikniki dla rodziców, żeby mogli się ze sobą poznać i wspierać. Wychowanie dziecka autystycznego jest nie jest łatwe, ale może być wielkim wyzwaniem.
- Wszyscy, którzy bedą chcieli jeszcze zapisać swoje chore dzieci do naszej szkoły są proszeni o telefon pod numer 41 366 25 97 - zachęca dyrektor Czapla. - W ciagle kilku miesięcy zobaczą jak ich dzieci zmienią się na korzyść.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie