MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pochodzący spod Kielc ojciec Szczepan Praśkiewicz został doktorem habilitowanym nauk teologicznych

/dor/
Archiwum prywatne
Na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku, z siedzibą w Koszycach na Słowacji, zakończył się 9 października przewód habilitacyjny pochodzącego z Piotrkowic pod Kielcami ojca Szczepana Praśkiewicza.

Przedłożony przez habilitanta jego dorobek naukowy z teologii, liczący kilka książek i wiele artykułów opublikowanych w języku polskim i w językach obcych, został najpierw pozytywnie oceniony przez ksiądz profesor doktor habilitowany Cyrila Hišema, dziekana wspomnianego Wydziału Teologicznego.

Rada Wydziału przyjęła więc wniosek i wyznaczyła Komisję egzaminacyjną w składzie: ksiądz profesor doktor habilitowany Cyril Hišem - prezes; ksiądz profesor doktor habilitowany Vojtech Boháč z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Preszowie - członek i ksiądz doktor habilitowany Bogdan Giemza SDS, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu - członek. Na recenzentów zostali natomiast powołani: profesor zwyczajny doktor habilitowany Eugeniusz Sakowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; ksiądz profesor Pavol Dráb z Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku i ksiądz doktor habilitowany Marcel Mojzeš, docent Greckokatolickiego Wydziału Teologicznego w Preszowie.

Kolokwium habilitacyjne odbyło się 8 października w Koszycach i trwało ponad 2,5 godziny. Do wykładu wybrano temat: Jak się trafia na ołtarze. Procedury w diecezji i w Kurii Rzymskiej. Do przedłożenia wybrano temat trzeci.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Z kolei habilitant przedstawił swoją pracę habilitacyjną na temat maryjnej duchowości Karmelu w jej przeżywaniu przez świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze wywodzących się z Rodziny karmelitańskiej.

W dyskusji dotyczącej tematyki wykładu, jak i pracy habilitacyjnej, jak również całości dorobku naukowego habilitanta skupiono się na kilku wątkach, zwłaszcza tych, które mają wyraźne odniesienie do życia eklezjalnego w czasach współczesnych.

Dorobek naukowy habilitanta został oceniony bardzo wysoko i wysuwano też postulat stosowności przełożenia pracy habilitacyjnej na język słowacki i jej opublikowania. Rada Wydziału, na swym posiedzeniu z 9 października jednomyślnie, w tajnym głosowaniu, przyznała Szczepanowi Tadeuszowi Praśkiewiczowi tytuł naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie