Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Początek roku szkolnego w Ostrowcu. Pierwszy dzwonek dla ośmiu tysięcy uczniów

Anna Śledzińska
Pierwszy dzwonek zabrzmiał w czwartek dla ponad 8 tysięcy uczniów w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie ostrowieckim.

Sześciolatki znów w „zerówkach”
Sieć szkół zarządzanych przez gminę Ostrowiec nie zmieniła się od ubiegłego roku. Jednak cofnięcie do przedszkoli sześciolatków spowodowało poważne obawy o to, czy we wszystkich placówkach uda się otworzyć klasy pierwsze. Ostatecznie w publicznych szkołach podstawowych uczyć się będzie 183 „pierwszaków” w dziesięciu oddziałach. Łącznie w klasach „0” w szkołach i przedszkolach znalazło się 680 dzieci. W szkołach podstawowych uczy się 2949 dzieci, w gimnazjach 1398.

- Był problem z pierwszymi klasami – przyznaje prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński. - Mamy szkoły, w których w pierwszej klasie jest 7 – 8 uczniów. Były sugestie, aby takich oddziałów nie tworzyć, ale podjąłem decyzję, by w każdej szkole była klasa pierwsza.

Chodzi też o pracę dla nauczycieli.
Oficjalne „miejskie” rozpoczęcie roku z udziałem prezydenta Jarosława Górczyńskiego i przewodniczącej Rady Miasta Ireny Rendudy - Dudek, odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej numer 3. W czasie wakacji, za ponad 100 tysięcy złotych, została tam odmalowana elewacja.

Remonty, remonty

Ostatnie dwa miesiące w większości placówek spożytkowane zostało na remonty tak, by dzieci mogły wrócić do pachnących świeżością klas. Największą inwestycję wykonano w Publicznej Szkole Podstawowej, gdzie za 230 tysięcy złotych wymieniono sieć centralnego ogrzewania. Przy Publicznym Gimnazjum numer 1 wymieniono nawierzchnię boisk.

Także w szkołach ponadgimnazjalnych przeprowadzono naprawy hydrauliczne, elektryczne, malowano sale lekcyjne. W Zespole Szkół Numer 1 konieczny był remont dachu, w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii zamontowano w łazienkach wentylację, zabudowano kabiny w łazienkach.

Największe wydatki na montaż systemu alarmowego, naprawę urządzeń pralniczych i prasowalnicy, naprawę łóżek, krzeseł, wymianę lamp w pokojach czy zakup niezbędnego sprzętu do kuchni, poniosła Bursa Szkolna.

Oblegane „Chreptowicz” i Zespół Szkół numer 3
Uczniów szkół ponadgimnazjalnych oficjalnie witano na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, czyli dawnej „Samochodówce”. W uroczystej inauguracji uczestniczyli starostowie Zbigniew Duda i Eligiusz Mich, a także przedstawiciel Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, który objął patronatem technikum w „Samochodówce”.

Do klas pierwszych w tym roku poszło 1100 uczniów. Największą popularnością wśród liceów cieszyło się Liceum Ogólnokształcące numer II imienia Joachima Chreptowicza, gdzie oblegane były klasy o profilach matematyczno–fizycznym i biologiczno–chemicznym. Na 28 miejsc w tych klasach chętnych było ogółem po 118 i 115 osób!

Pięć klas pierwszych utworzono także w Liceum Ogólnokształcącym numer III imienia Władysława Broniewskiego. Cztery klasy pierwsze powstały w Liceum Ogólnokształcącym numer I imienia Stanisława Staszica.

Wśród szkół zawodowych największym powodzeniem cieszyły się Zespoły Szkół numer 3 (dawne Technikum Hutniczo - Mechaniczne) oraz numer 1 (dawny „Ekonomik”). Najpopularniejsze kierunki to technik informatyk, technik mechatronik, technik logistyk, technik ekonomista, technik spedytor, technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

W sumie w Zespołach Szkół numer 1 i numer 3 utworzono po sześć oddziałów, w Zespole Szkół numer 2 – dwa, zaś w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - cztery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie