Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach przypomniano o Polskim Państwie Podziemnym. Zobacz zdjęcia

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
We wtorek w Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Zobacz zdjęcia >>>
We wtorek w Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Zobacz zdjęcia >>>Tomasz Trepka
We wtorek, 27 września w Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Uczestniczący w kieleckich uroczystościach senator Krzysztof Słoń przypomniał, że Polskie Państwo Podziemne powstało dzięki zaangażowaniu i determinacji polskich patriotów. – To właśnie oni 27 września 1939 roku podjęli taką decyzję, że muszą trwać i walczyć, bowiem w perspektywie było unicestwienie naszego narodu. Dziś warto wspomnieć również o majorze Henryku Dobrzańskim „Hubalu”. Bardzo mocno związanego z ziemią kielecką. On nie złożył broni, do końca był polskim żołnierzem. Dzięki tym ludziom z września 1939 roku zawdzięczamy to, że dziś jesteśmy tu we wrześniu 2022 roku – pod polskim pomnikiem, w polskim mieście i możemy mówić w polskim języku – mówił senator.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

„Pamięć przekazać młodzieży”

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski zwrócił uwagę na rolę pamięci o wydarzeniach sprzed 83 lat. – W naszej społeczności świętokrzyskiej pamięć o Polskim Państwie Podziemnym jest wiecznie żywa. Należę do pokolenia, które miało okazję osobiście poznać bohaterów z tamtych czasów, między innymi generała Antoniego Hedę „Szarego”. Tę pamięć powinniśmy przenosić dalej do pokolenia, które przyjdzie po nas. To bardzo ważne – stwierdził.

Na aspekt kultywowania tradycji o Polskim Państwie Podziemnym zwróciła również uwagę Marzena Chodakowska ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. – Chciałabym, żeby historię o Polskim Państwie Podziemnym pamiętali nie tylko ci starsi, którzy nam ją opowiadają, ale również ci, którzy jej uczą. Żeby ta historia była kontynuowana przez nauczycieli, przez nas, którzy lekcję przekażemy następnym pokoleniom, bo to oni będą kontynuować tę tradycję i pamięć. Dzięki tym bohaterom żyjemy dziś w wolnej Polsce – mówiła.

Fenomen na skalę światową

– Dziś z ogromnym podziwem patrzymy na bohaterski naród ukraiński. Wyobraźmy więc sobie kontekst polskich żołnierzy i polskiego społeczeństwa w trakcie II wojny światowej. Był to niejeden wróg, ale dwa mocarstwa, które z dwóch stron zaatakowały polskie państwo. Trzeba mieć w sobie dużo odwagi, determinacji i nadziei, by nie dać się złamać. Był to prawdziwy fenomen – mówiła Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc.

Podczas uroczystości przedstawiono również krótką historię Polskiego Państwa Podziemnego. – 27 września 1939 roku powstała organizacja, która przyjęła nazwę Służba Zwycięstwu Polsce. Jej komendantem został generał Michał Tokarzewski – Karaszewicz. Celami sprzysiężenia była walka o wyzwolenie Polski w jej przedwojennych granicach, odtworzenie i reorganizacja armii polskiej oraz powołanie tymczasowych ośrodków władzy. Uzyskano poparcie stronnictw politycznych. W kolejnych latach to one utworzyły tajny parlament. 27 września 1939 roku był zatem początkiem nie tylko konspiracji nad Wisłą. Był początkiem Polski Walczącej, Polskiego Państwa Podziemnego, a także faktyczną datą powstania Armii Krajowej – mówił doktor Marek Jedynak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Organizatorami uroczystości pod pomnikiem Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej „Jodła” na skwerze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach byli Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

W 1998 roku Sejm ustanowił 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego, który obchodzony jest w całym kraju. Mimo okupacji ziem polskich przez Niemcy i Związek Sowiecki ciągłość prawna państwa została zachowana. Jego władze na uchodźstwie, uznawane przez społeczność wolnego świata, przez całą wojnę kierowały walką o niepodległość, a w okupowanym kraju Polacy zbudowali imponujące państwo podziemne, będące fenomenem na skalę światową. Oprócz struktur wojskowych (4 grudnia 1939 roku premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie generał Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej, a 14 lutego 1942 r. przekształcił go w Armię Krajową), Polskie Państwo Podziemne obejmowało między innymi administrację na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym, agendy odpowiedzialne za tajne nauczanie na wszystkich szczeblach oświaty, sądownictwo, działalność propagandową, wywiadowczą i pomocową. Całość podlegała rządowi polskiemu na uchodźstwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto