Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach przypomniano „Żołnierzy Wyklętych”

TT
Aleksander Piekarski
1 marca 1951 roku wykonano wyroki śmierci na przedstawicielach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Dzień ten został ustanowiony w hołdzie podziemiu antykomunistycznemu. To dzień przywracania pamięci o bohaterach drugiej konspiracji. Przypomniał o tym w liście do uczestników uroczystości w Kielcach, prezydent Andrzej Duda. – Przeciwstawili się oni sowieckiej agresji. Oddajemy cześć niezłomnym, którzy pomimo zakończenia II wojny światowej, w obliczu kolejnej fali terroru i nowego zniewolenia podjęli dramatyczną decyzję, by walczyć z bronią w ręku. Dla wielu byli oni przykładem nadziei i wiary w ostateczne zwycięstwo – pisał w liście prezydent Polski.

Na bohaterstwo „Żołnierzy Wyklętych” zwróciła również uwagę Agata Wojtyszek. – Tragiczny los spotkał wielu członków podziemia niepodległościowego po 1945 roku. Nie złożyli oni broni. W zamian za heroiczne oddanie ojczyźnie spotkały ich szykany i represje. Bohaterowie nie zgodzili się na zniewolenie polityczne, militarne i gospodarcze kraju, narzucone przez Związek Sowiecki – mówiła wojewoda świętokrzyski.

List do uczestników uroczystości w Kielcach skierował także Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślono w nim między innymi, że pomimo licznych prób ze strony komunistów, pamięć po żołnierzach podziemia przetrwała kolejne dekady Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Członkowie podziemia niepodległościowego po 1945 roku mieli pozostać anonimowi. Na zawsze wykluczeni z pamięci pokoleń. – Między innymi dzięki pracy Instytutu Pamięci

Narodowej nastąpił postęp w poszerzaniu wiedzy na temat działalności „Żołnierzy Wyklętych”. Kolejne badania i publikacje pozwoliły nam dotrzeć do miejsc i ludzi, pozwoliły na to, byśmy dziś prowadzili ekshumacje, a następnie identyfikowali bohaterów i przywracali pamięci i godnie ich chowamy – mówiła doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Uroczystościom towarzyszyła prezentacja wystawy o młodzieżowych organizacjach konspiracyjnych z lat 1945-1956 przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Można ją oglądać do 18 marca na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach. – Przypomina ona nie tylko bohaterów, ale również dramatyczne losy ich rodzin – dodała doktor Dorota Koczwańska-Kalita.

Organizatorami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Kielcach były Świętokrzyski Urząd Wojewódzki oraz Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Uroczystości odbyły się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie