Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod wspólną banderą na rzecz Wisły i Sanu – czyli VI edycja porządków na wodzie już w sobotę 8 maja

Klaudia Tajs
Pod wspólną banderą na rzecz Wisły i Sanu – czyli VI edycja porządków na wodzie już w sobotę 8 maja w Sandomierzu i regionie
Pod wspólną banderą na rzecz Wisły i Sanu – czyli VI edycja porządków na wodzie już w sobotę 8 maja w Sandomierzu i regionie Klaudia Tajs
W sobotę, 8 maja od godziny 9 „Napędzani Wisłą” i jej partnerzy chcą już po raz szósty posprzątać Wisłę oraz San. Odcinek Sanu będzie sprzątany od Krzeszowa w powiecie niżańskim, aż do ujścia rzeki do Wisły. Sprzątanie Wisły obejmie odcinek od Dymitrowa Małego w gminie Baranów Sandomierski, przez Sandomierz do miejsca w gminie Zawichost gdzie wpada San. Akcja ma na celu zebranie nie tylko tych odpadów, które znajdują się bezpośrednio na powierzchni wody lub na nawisach przybrzeżnych, lecz grupy wolontariuszy będą sprzątać również nadbrzeżne okolice tych rzek.

Inicjatorem partnerstwa „Napędzani Wisłą” a obecnie jej operatorem jest Fundacja Fundusz Lokalny SMK, która swe działania statutowe skupia głównie w regionie wideł Wisły i Sanu. Fundacja szacuje, że porządki na wodzie odbędą się z wykorzystaniem około 20 jednostek pływających, zaś brzegi rzek będzie sprzątać około 300 wolontariuszy.

Już dziś udział w akcji sprzątania rzek zadeklarowało kilkanaście stowarzyszeń. Wyjątkowo szczególną aktywność zadeklarowały koła Polskiego Związku Wędkarskiego z kilku powiatów. Okręgi Polskiego Związku Wędkarskiego oraz Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu wsparli akcję poprzez zakup worków na śmieci oraz rękawiczek a także wody mineralnej dla wolontariuszy akcji. W akcję aktywnie włączyła się Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” z Damianem Zakrzewskim na czele. Koordynuje on działania w regionie powiatu niżańskiego.

Wśród sprzątających będzie Stanisław Baska, prezes zarządu Fundacji SMK. - Pamiętam pierwszą akcję sprzątania Wisły. Było nas może trzy jednostki i 10 osób - przypomina. - Z łodzi i z brzegu sprzątaliśmy mały odcinek Wisły sandomierskiej. To było w kwietniu 2017 roku i nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, że nasz pomysł aby zaczynać i kończyć sezon sprzątaniem, będzie tak przekonywującym działaniem, iż do akcji włączy się tak wiele osób, i co ważniejsze tak wiele różnych organizacji i instytucji. Mamy nie tylko wodniaków-flisaków ale też takie kluczowe organizacje jak związek wędkarki i ich lokalne koła lokalne, strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych czy samorządy.

Do udziału w akcji zachęca Robert Bąk, koordynator inicjatywy. - Wisła oraz San to jeden z najciekawszych zasobów naturalnych regionu - tłumaczy koordynator. - To ornitologia, pejzaż dla obiektywu, teren do rekreacji wodniackiej, historia oraz tradycja. Inicjatywy, jakie podejmuje Fundacja Fundusz Lokalny SMK na rzecz Wisły mają pokazać, że niekoniecznie trzeba wyjeżdżać nad morze czy na Mazury, by przyjemnie spędzić wolny czas, a to przecież mamy za przysłowiowym „płotem”. Chcemy nie tylko korzystać z zasobów Wisły i Sanu, ale również dbać o czystość tych rzek. Czujemy się gospodarzami tych wód, gdyż spędzamy tu wiele dni w roku.

W razie pytań dotyczących partnerstwa oraz ewentualnych zgłoszeń do udziału w akcji sprzątania Wisły oraz samego spływu zainteresowano mogą kontaktować się z koordynatorem inicjatywy – Robertem Bąkiem telefon 601 168 152.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie