Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w biegach przełajowych w Końskich odbył się patriotyczny Bieg Orląt

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Bieg Orląt w Końskich
Bieg Orląt w Końskich Kamil Bielaszewski
Kilkaset osób wystartowało w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w biegach przełajowych, które w sobotę odbyły się w Końskich.

Młodzicy z klubów z województwa świętokrzyskiego zajęli jedno pierwsze, jedno drugie i dwa trzecie miejsca. Najlepiej wypadł Kuba Tałaj z Żaczka Połaniec, który triumfował w biegu na dystansie 2 kilometrów. Trzeci w tym biegu był Kamil Mąka, szósty Dawid Cholewiński, siódmy Mateusz Dwojak (wszyscy z LKB Rudnik), ósmy Maksymilian Masłowski z Żaczka, dziewiąty Emil Pięciński z Juventy-Cerrad Starachowice, a dziesiąty Kryspin Golemba z Żaczka - informuje www.la.kielce.com.pl.

- W zawodach wzięło udział ponad 200 zawodników. Razem z Biegiem Orląt, który odbył się na dystansie 1421 metrów (tyle dzieci zginęło w walkach o Lwów ponad 100 lat temu). Zawody odbyły się na bardzo dobrze przygotowanych trasach na obiektach MOSiR Końskie przy ulicy Maratońskiej. Pragniemy podziękować burmistrzowi Miasta i Gminy Końskie Krzysztofowi Obratańskiemu za pomoc przy organizacji tej imprezy - powiedział Wiesław Rożej, były wieloletni prezes Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki, organizator mistrzostw w przełajach.

Ponadto puchary ufundowali starosta Grzegorz Piec, Marek Rożej - trener kadry Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, TOP Sport Ryszarda Bednarczyka, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Piotr Słoka, Gadżetownia Końskie, PSS Społem Końskie z prezesem Jerzym Cholewiński oraz Michał Grzeszczyszyn Sklep Spożywczy.

Ważnym wydarzeniem na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików był Bieg Orląt. W 1918 roku już było wiadomo, że stary, dotychczasowy układ polityczny w Europie, ustalony 100 lat wcześniej przez zaborców Polski dobiega końca. Straszliwa wielka wojna światowa dobiegła końca. Budziły się do życia narodowe aspiracje. Zabiegi dyplomatyczne reprezentantów narodu polskiego oraz militarne działania miały wykreować nowe państwo polskie. Do udziału w tworzeniu nowego ładu zgłosiły się też inne narody. 1 listopada 1918 roku Ukraińcy zajęli Lwów. Nieprzygotowane społeczeństwo polskie tego miasta, będące zdecydowaną większością, stanęło do walki, która po trzech tygodniach 22 listopada zakończyła się sukcesem. Lwów był wolny. Wokół Lwowa trwały jednak wojska ukraińskie i oblężone miasto musiało toczyć ciężkie boje jeszcze przez 6 miesięcy. W walkach tych wyróżniła się polska młodzież i dzieci. Zginęło tam w omawianym okresie 1421 osób, najmłodszy Janek Kukawski miał 9 lat.

W częstochowskim Oddziale Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w 2019 roku zrodził się pomysł uczczenia tego, jednego z piękniejszych acz bolesnych wydarzeń w historii Polski, w sposób szczególny. Postanowiliśmy zorganizować wydarzenie edukacyjne w formie sportowej, w którym głównymi uczestnikami będą dzieci, tak jak wtedy 100 lat wcześniej we Lwowie. Bieg Orląt symbolicznie o tym przypomniał - 1421 metrów – tyle zginęło dzieci, 9 lat – wiek najmłodszego obrońcy. W takim biegu można uczestniczyć tylko jeden raz w życiu, właśnie wtedy jak się ma dziewięć lat.

Pierwszy Bieg Orląt odbył się w 2019 roku w Częstochowie. Uczestniczyło w nim 320 dzieci. W następnym biegu, w 2020 roku biegło też ponad 300-osobowa grupa a w ostatnim zorganizowanym również poza Częstochową w kilkunastu miastach Górnego Śląska i Ziemi Dolnośląskiej uczestniczyło 3500 dziewięciolatków. W Końskich rywalizowało około 50 dzieci, wszyscy otrzymali medale pamiątkowe oraz plakietki - certyfikaty będące formą dyplomu z opisem idei biegu.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie