Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas tygodniowego odpustu kilka tysięcy pątników modliło się w sanktuarium na Świętym Krzyżu

Dorota Kułaga
W ostatnim dniu tygodniowego odpustu homilie wygłosił ojciec Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu, rzecznik prasowy sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
W ostatnim dniu tygodniowego odpustu homilie wygłosił ojciec Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu, rzecznik prasowy sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Fot. Archiwum Świętego Krzyża
W niedzielę zakończyły się tygodniowe uroczystości odpustowe w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. W tym czasie sanktuarium nawiedziło kilka tysięcy pątników, nie tylko z Kielecczyzny, ale również najdalszych zakątków Polski.

Tradycją jest, że w ostatni dzień odpustu zakonnicy ze Świętego Krzyża zapraszają do wspólnej modlitwy ludzi chorych, starszych, samotnych. Na mszach świętych celebrowanych w niedzielę w bazylice świętokrzyskiej udzielany był sakrament namaszczenia chorych, do którego wierni licznie przystępowali.

Uroczystej sumie przewodniczył superior klasztoru na Świętym Krzyżu - ojciec Marian Puchała. Homilię wygłosił rektor świętokrzyskiej bazyliki mniejszej - ojciec Dariusz Malajka, który podkreślił szczególny dar odpustu, jaki otrzymaliśmy od Boga. -W sposób szczególny sposób prosiliśmy w intencji naszej ojczyzny, która w tym roku przeżywa jubileusz 100 – lecia odzyskania niepodległości. Na tej Świętej Górze, górę Krzyża, uczymy się mądrości i czerpiemy moc i siłę od Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego - mówił ojciec Dariusz Malajka.

- Zgłębiając historię naszego narodu, wiemy dobrze, że w okresach najcięższych dziejowych prób nasi praojcowie szukali i znajdowali siłę do walki i siłę do powstawania z klęsk właśnie w krzyżu Chrystusa. Tak oni - nasi ojcowie - byli mocni mocą i mądrością krzyża. Patrząc na ich odwagę, determinację prośmy za siebie nawzajem, abyśmy my krzyż Chrystusa na nowo, w sposób wolny i dojrzały wybrali, abyśmy podjęli odpowiedzialność za obecność krzyża w życiu każdego i w naszych rodzinach. Aby krzyż – znak naszego zbawienia, znak wiary, naszej nadziei pobudzał nas wszystkich do budowania zgody, jedności, sprawiedliwości społecznej, solidarności z biednymi i potrzebującymi - dodał w homilii.

- Dziś to my jesteśmy odpowiedzialni za losy i przyszłość Polski. Stąd niech wołanie jakie rozbrzmiewa ze Świętego Krzyża – Polsko – bądź mocna mocą i mądrością Krzyża – niech ono będzie zachętą dla wszystkich, abyśmy zrozumieli i podjęli wszelki trud i wysiłek by nasza ojczyzna Polska, pozostała wierna chrześcijańskiemu dziedzictwu, by więcej Polski było w polskich rękach tzn. w przemyśle, mediach, ziemi i bankach, więcej Polski w sercach naszych!!! Polsko – Polacy – bądźmy mocni mocą i mądrością Krzyża i uczyńmy Krzyż Chrystusa drogowskazem, który naszemu życiu, naszej codzienności nadaje kierunek i ostateczny sens – apelował ojciec Malajka.

Liturgię sumy odpustowej uświetnili muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Nowicjusze ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Przez cały tydzień trwania odpustu świętokrzyskie sanktuarium nawiedziło kilka tysięcy pątników z regionu świętokrzyskiego i z najdalszych zakątków Polski.

Przed relikwiami Drzewa Krzyża Świętego modlili się leśnicy, rodzice z małymi dziećmi i rodzice oczekujący potomstwa, kapłani, osoby życia konsekrowanego, młodzież, rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, pszczelarze oraz chorzy. Nie zabrakło także parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej, członków Akcji Katolickiej z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej oraz Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, które przybyły z całej Polski na czuwanie z 14/15 września.

-Był to czas wyjątkowej i podniosłej modlitwy w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego dla tak wielu wspólnot oraz pielgrzymów indywidualnych. Przez ostatni tydzień dokonało się swoiste Podwyższenie Krzyża w sercach tych, którzy prosili, dziękowali i przepraszali Boga w świętokrzyskim sanktuarium adorując i czcząc najdroższą relikwię chrześcijaństwa – Krzyża Zbawiciela, z którego mamy nieustannie uczyć się mądrości oraz czerpać moc i siłę do życia zgodnego z Ewangelią i Przykazaniami Bożymi naśladując naszych ojców, którzy byli mocni mocą i mądrością krzyża Chrystusowego - powiedział ojciec Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu, rzecznik prasowy sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:



Po aferze w Mnichowie. Biskup nominował nowego proboszcza



Uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu. Modlili się też leśnicy [ZDJĘCIA]






60-lecie koronacji figury Matki Bożej Loretańskiej




Papież Franciszek wybrał biskupa Mariana Florczyka na Ojca Synodalnego!




ZOBACZ TEŻ: VII RAJD PIESZY Z KSIEDZEM BISKUPEM FLORCZYKIEM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie