Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podniosłe uroczystości w rocznicę pacyfikacji Michniowa – wsi-symbolu martyrologii wsi polskiej

Paweł Wełpa
Paweł Wełpa
W 76. rocznicę pacyfikacji i spalenia wsi przez Niemców w Michniowie odbyły się uroczystości ku czci i pamięci zamordowanych.

12 i 13 lipca 1943 roku wojska niemieckie dokonały spalenia wsi i mordu na jej mieszkańcach. W pacyfikacji Michniowa zginęło wówczas ponad dwieście osób, w tym wiele dzieci. Była to kara za współpracę mieszkańców z partyzantami walczącymi na świętokrzyskiej ziemi. Dziś leżący w powiecie skarżyskim na pograniczu powiatu kieleckiego Michniów jest symbolem męczeństwa polskiej wsi.

Do Michniowa przybyli przedstawiciele władz centralnych i lokalnych, przedstawiciele innych wsi i miejscowości, które spotkał podobny los, a także kombatanci, rodziny pomordowanych oraz mieszkańcy Michniowa.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą. Po niej do obecnych zwrócili się zaproszeni goście. W imieniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy pojawił się Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. – Mieszkańcy Michniowa stanęli do walki z okupantem, kierując się patriotyzmem. Dzisiejszy dzień, obchodzony w rocznicę brutalnej pacyfikacji Michniowa, to również dzień pamięci o wszystkich mieszkańcach wsi. To ważna i dramatyczna część naszej historii. Łączę się w modlitwie za poległych i pomordowanych – napisał w liście Andrzej Duda, odczytanym przez sekretarza stanu.

Poseł Krzysztof Lipiec reprezentował premiera Mateusza Morawieckiego. – Mieszkańcy wsi stali się ostoją polskości. Współpraca z partyzantem była pretekstem do zbrodni i dokonał się kolejny mord na naszych ziemiach. Jednak po wojnie Michniów się odrodził, a pamięć pozostała – tak napisał w liście premier Morawiecki.

O istocie tragedii, jaka się rozegrała w Michniowie, mówili też między innymi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, wiceminister sportu Anna Krupka, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, posłanka Maria Zuba, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś oraz Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Po przemówieniach przed będącym wciąż w budowie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie z programem artystycznym wystąpiły Zespół Ludowy „Michniowianie” oraz Zespół Dziecięcy „Miniaturka”. Kolejna część artystyczna, pod tytułem „Gawęda historyczna” odbyła się w Centrum Kształceniowo-Integracyjnym w Michniowie.

Zaproszeni goście złożyli wiązanki i kwiaty pod symbolicznym grobem ofiar pacyfikacji Michniowa.

W dniach 12-13 lipca 1943 roku ofiarą pacyfikacji dokonanej przez Niemców padło co najmniej 204 mieszkańców Michniowa. Tyle nazwisk udało się ustalić historykom. Najmłodsza ofiara – Stefan Dąbrowa – miał 9 dni.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Najbardziej niebezpieczne samochody



Mógłbyś zostać kierowcą ciężarówki?

Kontrolki w samochodzie. Co znaczą?


Jak jeździć, by nie uprzykrzać życia innym?


Gdzie jest najwięcej wypadków w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – płaca do góry

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie