Podpisano umowę na budowę obwodnicy Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i drogi krajowej numer 9. Otwarcie na początku 2025 roku

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Rusza jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych w województwie świętokrzyskim. W czwartek podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i drogi krajowej numer 9. Nowa trasa zostanie udostępniona dla ruchu na początku 2025 roku.

Obwodnica Opatowa o długości około kilometrów realizowana w systemie projektuj i buduj w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.  Inwestycję za około 403,7 miliony złotych zrealizuje wyłonione w przetargu konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construccion.

 - Podpisana dzisiaj umowa jest już dwudziestą piątą w tym roku. Dzięki temu do fazy realizacji przeszło 25 zadań o łącznej długości prawie 322 kilometrów i wartości około 9,1 miliardów złotych - mówi Tomasz Żuchowski, pełniący obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu budowlanego w oparciu o wykonaną już koncepcję programową, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i wybudowanie obwodnicy. Prace powinny zostać zrealizowane w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych. Nową drogą pojedziemy na początku 2025 roku.

Przez Opatów przebiegają obecnie dwie ważne trasy krajowe o dużym natężeniu ruchu. Są to droga krajowa 74 od Sulejowa, przez Kielce do Kraśnika oraz krajowa 9 od Radomia, przez Ostrowiec Świętokrzyski do Rzeszowa. W historycznym centrum miasta obie te drogi biegną jednym śladem, wąską ulicą, między ciasną zabudową, w związku z czym Opatów jest zakorkowany w godzinach szczytu. W ciągu doby przez miasto przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów, a co trzeci z nich jest pojazdem ciężkim.   

 Długo oczekiwana obwodnica Opatowa uwolni miasto od ruchu tranzytowego, zatorów i spalin. Poprawi jakość życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo i komfort podróżujących tranzytem. Znacznie skróci też czas podróżowania drogami krajowymi numer 9 i 74. Obwodnica będzie stanowiła ważny odcinek planowanej drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.   

Inwestycja polegać będzie na budowie, w większości po nowym śladzie, odcinka dwujezdniowej drogi krajowej numer 9 o długości około 5,1 kilometrów i odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o długości około 6,7 kilometrów. Obwodnica biec będzie po południowo-zachodniej stronie Opatowa. Jej uzupełnieniem będzie trzykilometrowy jednojezdniowy łącznik w ciągu krajowej 74 poprowadzony na północ od miasta. Na realizację tej inwestycji ogłoszono odrębne postępowanie przetargowe.

Nowa droga przebiegać będzie przez gminy Opatów, Lipnik i Sadowie. Na skrzyżowaniu obecnej 74 z nowym przebiegiem 9, a także na włączeniu przyszłej S74 do istniejącej drogi krajowej 9 planowane są bezkolizyjne ronda. W ramach inwestycji powstaną obiekty inżynierskie (estakady, wiadukty, mosty, przejścia dla zwierząt i przepusty). Planowane jest wykonanie dróg dojazdowych, urządzeń ochrony środowiska, w tym ekranów akustycznych, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, oświetlenia i odwodnienia oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.   

W ramach obwodnicy Opatowa planowane są dwa węzły drogowe: Opatów na skrzyżowaniu istniejącej krajowej 9 z jej przyszłym przebiegiem i z planowanym tak zwanym łącznikiem północnym do 74 oraz skrzyżowaniu planowanej drogi ekspresowej S74 z projektowaną 9 zapewniający skomunikowanie z drogą wojewódzką numer 757 do Staszowa.

- To historyczna chwila, wyczekiwana przez dziesiątki lat. Doczekaliśmy się - komentuje burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie