Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpowiadamy jak tanio podróżować po Paryżu

Jarosław PANEK
archiwum
Bilety komunikacji miejskiej w wielu dużych europejskich miastach są bardzo drogie. Po kilku dniach pobytu wydamy na osobę nawet kilkadziesiąt euro. Na szczęście można trochę zaoszczędzić, kupując różnego rodzaju karnety i bilety sieciowe. Jak to działa w Paryżu?

Paryska komunikacja miejska należy do najdroższych w Europie, a bilety "idą jak woda", bo trudno poruszać się po tym molochu na piechotę. Żeby zaoszczędzić na przejazdach warto kupić kartę Paris Visite Pass.

Jest ona ważna w metrze, kolejce RER, autobusach, tramwaju, naziemnej kolejce linowej na Montmartre, w Montmartrobusie, autobusach nocnych (Noctilien), pociągach podmiejskich (SNCF), autobusach ADATRIF i APTR, dzięki którym można dojechać aż do Disneylandu, Wersalu albo na paryskie lotniska. Szczególnie ta ostatnia możliwość pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy, bo za przejazd taksówką zapłacilibyśmy kilkadziesiąt euro. Właściwie dzięki temu, że w ramach tej karty możemy za darmo przyjechać z lotniska do centrum i potem na te lotniska wrócić, zakup karty zwraca się na wejściu, a jeszcze przecież możemy podróżować po całym mieście.

Paris Visite może być wystawiona na 1, 2, 3 lub 5 dni do wyboru, niezależnie od tygodnia kalendarzowego. Bilet wystawiany jest na dwie strefy komunikacyjne. Tańszy kupimy na strefy 1-3, czyli obszar miasta i sieć metra, a droższy na strefy 1-6 (region Île-de-France, gdzie kursują autobusy RATP i pociągi RER). Jeśli chcemy dojechać na lotniska, musimy rzecz jasna wykupić tę droższa wersję.
Uwaga, karta zaczyna być ważna, nie w dniu zakupu, a w dniu, kiedy po raz pierwszy z niej skorzystamy w środkach komunikacji publicznej.

Paris Visite kupimy na wszystkich większych stacjach paryskiego metra, na lotniskach, na wszystkich stacjach kolejki podmiejskiej RER, w biurach handlowych, w 150 paryskich hotelach, w punktach sprzedaży biletów autobusowych, na dworcach kolejowych SNCF i w biurach informacji turystycznej l'Office de Tourisme de Paris.

Przy zakupie w automacie trzeba pamiętać o jednej istotniej rzeczy. Bilet jest ważny tylko z małym etui, na jakim wpisuje się nazwisko posiadacza biletu. Numer z etui trzeba z kolei przepisać na bilet. W przeciwnym razie bilet jest nieważny! A etui można z kolei dostać tylko w okienku kasy biletowej, tak, więc zakup w automacie pierwszego biletu nie ma sensu. W tabeli przedstawiamy ceny karnetów Paris Visite.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie