Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż do czasów średniowiecza. W Wąchocku odbył się Piknik "Mnisi i hutnicy"

Monika Kaczorowska
Historyczny piknik w wąchockim opactwie.
Historyczny piknik w wąchockim opactwie. Fot. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Średniowieczne rzemiosło i sposób życia ojców cystersów zaprezentowano podczas pikniku historycznego "Mnisi i Hutnicy". Piknik odbył się w piątek w Opactwie Ojców Cystersów w Wąchocku, a współorganizatorem wydarzenia było Muzeum Przyrody i Techniki.

Na kilku stoiskach prezentowano dawne zawody. Był średniowieczny warsztat krawiecki prowadzony przez Agnieszkę Szczykutowicz i Zofię Sarzyńską.

Panie prezentowały jak w dawnych czasach robiło się guziki, szyły mieszki na zioła, a na ich stoisku można było obejrzeć repliki dawnych strojów. Wioletta Sobieraj, na co dzień zastępca dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki na swoim stoisku zachęcała do spróbowania upieczonych przez siebie chlebów z własnoręcznie zrobionym smalcem, polecała miody z rodzinnej wędrownej pasieki i nalewki na ziołach zebranych w najbliższej okolicy.

Robert Pustelak zapoznawał zwiedzających z warsztatem puncerza, czyli dawnego rzemieślnika zajmującego się ozdabianiem biżuterii, Monika Flik prezentowała kolejne etapy wyrobu ubrań z wełny. Szczególne zainteresowanie na jej stoisku zwracały kołowrotek oraz makiety krosen.

Każdy mógł rozwałkować kawałek ciasta i upiec na rozgrzanej blasze podpłomyk. W ogrodach klasztornych natomiast swój warsztat rozłożył kowal, czyli Paweł Sowiński z Kielc. Było też stanowisko, gdzie w gorącym dymie wędziły się ryby, sery i mięsa. Wędzenie - jak podkreślali właściciele stoiska wędzarniczego Małgorzata Krasna -Korycińska i Robert Koryciński było jedną z najtańszych i bardzo skutecznych średniowiecznych metod konserwowania żywności.

Zwiedzający mogli też własnoręcznie, gęsim piórem spróbować coś napisać oraz obejrzeć inscenizację obłóczyn, czyli przyjęcia nowego członka zakonu i przyznanie mu habitu.

W rzeczywistości tej sceny nie oglądają osoby spoza wspólnoty zakonnej.
- Piknik "Mnisi i hutnicy" ma przybliżyć elementy duchowości i kultury materialnej wąchockich cystersów oraz pokazanie roli, jaką opactwo odegrało dla rozwoju gospodarczego obszaru doliny rzeki Kamiennej, w szczególności dla tworzenia podstaw nowożytnego hutnictwa - powiedział Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

ZOBACZ TEŻ:
Paragedon- festiwal aktywności ruchowej niepełnosprawnych

Źródło: echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie