Podsumowano program przeciwko przemocy

Katarzyna Sorn
Jadwiga Życka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich: - Na rok następny opracowywany jest "Powiatowy program przeciwdziałania przemocy i minimalizowania jej skutków”.
Jadwiga Życka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich: - Na rok następny opracowywany jest "Powiatowy program przeciwdziałania przemocy i minimalizowania jej skutków”. K. Sorn
- Każdy z nas ma wykreowany swój świat - mówił podczas podsumowania projektu "Szczęśliwa rodzina wolna od przemocy" Krzysztof Korona, mediator i psychoterapeuta.

W koneckim Miejsko Gminnym Domu Kultury spotkali się przedstawiciele wielu instytucji "służącym" rodzinie.

Projekt "Szczęśliwa rodzina wolna od przemocy" realizowany w ramach rządowego programu "Razem Bezpieczniej" to setki spotkań z młodzieżą, szkoleń oraz porad psychologiczno-terapeutycznych. Od początku 2008 roku zaangażował wielu pracowników instytucji wspierających rodzinę i zapewniających bezpieczeństwo.

Obóz i kino

Na przełomie czerwca i lipca w Murzasichlu odbył się obóz terapeutyczno-profilaktyczny dla dzieci z rodzin dotkniętych przemocą. Obok atrakcji turystycznych i rekreacyjno-wypoczynkowych, celem obozu było wzmocnienie poczucia własnej wartości wśród dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i uzyskanie przez nich pomocy w radzeniu sobie z bieżącymi trudnościami.

Ważnym aspektem była integracja dzieci i młodzieży z rówieśnikami z rodzin właściwie funkcjonujących oraz kształtowanie w nich postawy dojrzałości i odpowiedzialności za siebie i innych. W sierpniu i wrześniu w parku miejskim odbywały się projekcje filmowe. - Zależało nam na tym, aby odzyskać przestrzeń publiczną i pokazać, że park wieczorem może być bezpieczny - informował Krzysztof Kowalski, dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury.
Liderzy

Jednym z rewolucyjnych pomysłów było wyłonienie spośród młodzieży z dwóch koneckich liceów tzw. liderów. Uczniowie nabyli umiejętności udzielania wstępnych porad swoim rówieśnikom, jak również zdobyli wiedzę, gdzie kierować swoich kolegów w przypadku znalezienia się w sytuacjach problemowych. - "Lider korytarzowy" to pomysł, którego nie wymyślono dotychczas w Polsce - mówi Krzysztof Korona, psycholog kliniczny i doradca rodzinny. - Obdarzyłem młodzież dodatkową umiejętnością doradzania i rozwiązywania problemów innych. Okazało się, że w koneckich szkołach mamy takich liderów - dodał prowadzący zajęcia. Młodzi zostali wyposażeni w podstawową wiedzę, czym zajmują się ich poszczególne instytucje pomocowe działające na terenie powiatu koneckiego, ale także w województwie. Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w warsztatach, omawiane były sytuacje problemowe, w jakich dotychczas znaleźli się ich koledzy z klasy.

Akademia Bezpieczeństwa

W ramach działań związanych z projektem zwrócono uwagę na najstarsze pokolenie. Wspólnie z Sekcją Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Końskich realizowano "Akademię Bezpieczeństwa". Zajęcia były przeznaczone dla kobiet powyżej 60 roku życia i mężczyzn, którzy ukończyli 65 lat. Podstawowym celem spotkań było zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, świadomości prawnej osób starszych oraz ograniczenie ilości przestępstw i wykroczeń.

- To co dzisiaj podsumowujemy to kawałek dobrej roboty - informował Wiesław Basiak, członek zarządu Starostwa Powiatowego w Końskich. - Wyprzedzanie i zapobieganie patologii w rodzinach powinno być naszym priorytetem. Chodzi o to, aby wyzwolić w społeczeństwie pewne mechanizmy - dodał Basiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
clerk fucker
A ile ten program kosztowal? Prosze podac choc orientacyjna wartosc uwzgledniajac: pensje i dodatki urzednikow, utrzymanie ich stanowisk pracy, wynajecie, ogrzewanie sal na spotkania, obsluga wyswietlania filmow, koszty pracy policjantow (wszak w wolnym czasie tego nie robili) itp itd
Jaka premia jest przewidziana dla Pani dyrektor za realizacje tego planu?
Z drugiej strony rozumiem takie marnotrawienie naszych podatkow. Urzednikow juz jest tylu, ze nawet w najsmielszych snach komunisci nie marzyli o takiej armii. Ale musza cos robic, wiec jeden wymysli drugi realizuje i tak sie to slicznie napedza.
A potem sie ludzie dziwia, ze panstwo musi nas na kazdym kroku okradac aby oplacic ta bande darmozjadow.
Niech sie swieci pierwszy maja...
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie