Wybierz miasto:
  Poduszka, która nie przyprawi o ból głowy – jak ją wybrać?

  Poduszka, która nie przyprawi o ból głowy – jak ją wybrać?

  Materiał informacyjny

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Poduszka, która nie przyprawi o ból głowy – jak ją wybrać?
  Bóle głowy bywają niejednokrotnie skutkiem niewłaściwego ułożenia kręgów szyjnych podczas snu. Nadmierny ucisk na nerwy, spowodowany nieprawidłową pozycją głowy na poduszce, może spowodować poranny ból głowy. Nie powinno tak być – sen ma dawać ukojenie, przyjemność i powodować regenerację całego ciała, więc należy zadbać o to, aby był jak najkorzystniejszy dla zdrowia. Poranne częste bóle głowy są dolegliwością, której nie należy tłumić bez końca środkami przeciwbólowymi – należy usunąć jej przyczynę! Na szczęście jest to łatwe, o ile tylko wybierzemy wysokiej jakości akcesoria do sypialni.
  Poduszka, która nie przyprawi o ból głowy – jak ją wybrać?

  Silne bóle głowy – co może być przyczyną?


  Statystyki donoszą, że niemal połowa Polaków chodzi niewyspana. Oznacza to, że pomimo przesypiania wystarczającej liczby godzin, budzą się oni zmęczeni, rozdrażnieni, bez energii, a także z bólami głowy. Zwykle remedium na tę dolegliwość są mocna kawa, zimny prysznic i tabletka przeciwbólowa, jednak w dłuższej perspektywie może się to okazać niewystarczające. Warto przeanalizować styl swojego snu oraz wziąć pod lupę poduszkę, na której składa się głowę co noc. Jest wysoce prawdopodobne, że to właśnie ona stoi za kłopotami z wysypianiem się!

  Ból z tyłu głowy, promieniujący do karku, może być rezultatem nadciśnienia, szczególnie gdy występuje o poranku. Jednak w większości przypadków za ten rodzaj bólu odpowiadają urazy i przeciążenia kręgosłupa. Nieodpowiednia pozycja głowy i szyi podczas snu może prowadzić do ucisku na naczynia krwionośne w obrębie szyi, które rozszerzają się, co wpływa na drażnienie zakończeń nerwowych w okolicach głowy. Taki ból głowy z tyłu wpływa na dekoncentrację, szczególnie gdy wyrywa ze snu bladym świtem i nie pozwala wybudzić się normalnym trybem, lecz zmusza do zażywania tabletek.

  Ból głowy po przebudzeniu może się pojawiać z różnych stron i może mieć bardzo różne źródła. Okazuje się, że istnieje tak zwany „weekendowy ból głowy”, który nie ma nic wspólnego z piątkowymi imprezami z alkoholem w tle. Ból głowy po długim spaniu może skutecznie zniechęcić do odsypiania całego tygodnia w weekend, ponieważ nie przynosi spodziewanego ukojenia i regeneracji. Taki ból głowy po spaniu może być spowodowany zmianą trybu wypoczynku i napięciem okolic szyi i głowy.

  Najczęściej jednak silny ból głowy rano jest wynikiem niewłaściwie dobranego materaca oraz poduszki. Zwyczajna poduszka podczas spania zapada się i staje się płaska. Nie tworzy punktów podparcia dla głowy i nie generuje specjalnego ułożenia we wgłębieniu pod szyją. Najlepszym sposobem na to, by wyjść z tego porannego impasu i zacząć wreszcie się wysypiać, jest zakup odpowiedniej poduszki. Odpowiedniej, to znaczy dopasowanej do naszej sylwetki i pozycji snu. Lepiej to zrobić prędzej niż później – źle dobrana poduszka tylko pogarsza stan kręgosłupa i negatywnie wpływa na jakość snu, znacząco ją obniżając.

  Jak poduszka wpływa na jakość snu?


  Dla odcinka szyjnego kręgosłupa najbardziej szkodliwa jest pozycja spania na boku. Śpiąc w ten sposób, mamy głowę pochyloną nieco w stronę poduszki, co sprawia, że kręgi szyjne są nienaturalnie wygięte w bok przez wiele nocnych godzin. Dobrze wyprofilowana poduszka zapewni właściwe podparcie dla głowy, aby nie zapadała się zbytnio pod własnym ciężarem. Dodatkowo zagwarantuje utrzymanie kręgosłupa w linii prostej z głową. Tak spoczywające ciało, nawet w pozycji bocznej podczas snu, zachowuje naturalne ułożenie kręgów względem siebie. Dlatego dobrze dobrana poduszka nie może być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka!  Wielu ludziom wydaje się, że ich poduszka z wypełnieniem z pierza lub syntetycznych włókien, jest dobra – bo miękka. Taka poduszka może być komfortowa przez chwilę, ale nie zapobiega niewłaściwemu ułożeniu kręgosłupa. W rezultacie, po kilku godzinach spędzonych w nieprawidłowej pozycji, kręgosłup sygnalizuje przeciążenie kręgów – a z bólem głowy trudno zacząć dobry dzień. Wygodne poduszki do spania to takie, które sprawią, że nie pojawi się ból głowy w nocy, czyli zapewnią właściwą higienę snu.

  Podczas snu często zmieniamy pozycję. Nie jest to wynikiem aktywności ruchowej podczas snu, ale niewłaściwego ułożenia ciała. Głowa i szyja sygnalizują, że ucisk na nerwy jest zbyt duży i zmuszają do zmiany pozycji, aby szyja nie zdrętwiała. Można tego uniknąć poprzez wybór dobrej jakości poduszki. Poduszka do spania na boku dedykowana osobom, które najczęściej wybierają tę pozycję, ma specyficzny kształt. Jest to prostokątna poduszka z wałkiem pod szyją, zapewniająca odpowiednie ułożenie głowy względem reszty ciała. Z taką poduszką można bez problemów i dolegliwości przespać całą noc!

  Ból z tyłu głowy może się pojawić także przy innych pozycjach. Śpiąc na brzuchu z przekręconą głową, zmuszamy kark do nienaturalnego wygięcia i w rezultacie – do nadwerężania nerwów biegnących w obrębie szyi. Jaka poduszka do spania na brzuchu będzie najlepsza? Specjalnie wyprofilowana, niezbyt wysoka, umożliwiająca dobranie najdogodniejszej pozycji, pozwalająca złagodzić napięcie mięśniowe i nie utrudniająca oddychania.

  Dopasowanie poduszki idealnej  Najlepszym wyborem są zawsze poduszki z pianki z pamięcią kształtu. Pianka taka to nie zwyczajna gąbka, która zapada się pod ciężarem głowy. To specjalny materiał, który dopasowuje się do sylwetki, zapewniając stabilne podparcie. Wyjątkowym przykładem takiej pianki jest materiał Tempur, reagujący na temperaturę ciała i redukujący nacisk, dzięki czemu głowa i szyja są odciążone, co pozwala na komfortowy wypoczynek.

  Wybierając poduszkę, która ma zwalczyć częste bóle głowy, należy również wziąć pod uwagę jej twardość. Gdy chodzi o ból głowy, przyczyny mogą leżeć w zbyt miękkiej poduszce. Kiedy jej wypełnienie jest bardzo delikatne, wówczas poduszka zapada się głęboko i nie daje podparcia głowy na odpowiedniej wysokości. Ważne jest zatem, aby poduszka była średniej twardości – zapewniała dobre podparcie, ale jednocześnie była podatna na nacisk i dopasowująca się do naszego ciała.

  Nie ma jednej recepty na to, jak prawidłowo spać, choć oczywiście są mniej i bardziej zdrowe pozycje do snu. Sen ma jednak przede wszystkim być dla nas przyjemny, bo tylko wtedy będzie dawał ukojenie. Dlatego lepszym rozwiązaniem niż nauka spania w zdrowszej pozycji będzie zakup poduszki dostosowanej do preferencji. Poduszki dla sypiających na plecach będą zapewniały właściwe podparcie dla głowy, szyi i ramion. Te dla osób sypiających na boku będą miały specjalny wałek umożliwiający właściwe podparcie szyi i głowy. Są również wygodne poduszki do spania dla osób często zmieniających pozycje w łóżku – aby otulać kark i zapewniać maksimum wygody nawet podczas ciągłego przewracania się z boku na bok.

  Osoby, którym trudno jest zdecydować się na konkretny kształt poduszki piankowej, mogą wybrać poduszkę o standardowym kształcie i rozmiarach. Taka poduszka o różnych stopniach twardości będzie się idealnie sprawdzała u wszystkich tych, którzy nie mają określonych preferencji stylu spania lub po prostu potrzebują poduszki innowacyjnej, ale w tradycyjnej postaci.

  Czy poduszka w istotny sposób może wpłynąć na komfort snu?
  Sen jest – obok jedzenia, picia i oddychania – podstawową czynnością fizjologiczną. Rekordziście udało się podobno wytrzymać aż 11 dni bez snu, jednak okupił to ogromnymi problemami zdrowotnymi. Ból głowy rano po przebudzeniu to nie jedyny skutek nieprzespanej nocy. Już po około 18 godzinach bez snu zaczyna spadać aktywność mózgu człowieka. Oznacza to słabszą koncentrację, trudności z zapamiętywaniem, problemy ze skupieniem się. Im dłużej trwa bezsenność, tym bardziej organizm ją odczuwa – zaczyna się silny ból głowy, zmęczenie i bolesność mięśni, rozdrażnienie, trudności ze skupieniem.

  Te dolegliwości znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie – uniemożliwiają pracę, aktywność fizyczną, wykonywanie najprostszych czynności. Podobny rezultat można osiągnąć, śpiąc każdej nocy, ale w niedostatecznej ilości lub snem przerywanym – budząc się co pewien czas. Ludzie cierpiący na bezsenność zaczynają czuć się tak źle, że sięgają po środki nasenne, które – choć częściowo pozwolą im się wyspać – tak naprawdę nie rozwiązują problemu, bo nie docierają do jego źródła.

  Zanim sięgniemy po lekarstwa na sen, warto wyłapać pierwsze symptomy bezsenności i w porę jej zapobiec. Kluczowym czynnikiem będzie tu wyeliminowanie bodźców rozpraszających uwagę i stymulujących mózg. Przed snem należy więc wyłączyć telewizor, smartfon i komputer, wziąć gorącą kąpiel i wyciszyć się. Również sypialnia powinna być odpowiednio przygotowana do snu – przewietrzona i chłodna. Łóżko powinno być zaopatrzone w dobrą poduszkę piankową, która zniweluje ból głowy podczas snu i pozwoli ciału zregenerować się. Zadbać trzeba też o higienę pościeli – regularnie ją zmieniać. Pokrowce ochronne na poduszki piankowe w tłoczone wzory są bardzo efektowne i mogą spełniać rolę poszewki na poduszkę. Łatwo można je zdjąć i wyprać, dzięki czemu służą one również alergikom.

  Podsumowując, aby wysypiać się i dać swojemu ciału szansę na regenerację, należy zadbać o właściwe wyposażenie swojego łóżka. Wygodne miejsce do spania wraz z poduszką stworzy odpowiedni klimat, w którym naprawdę przyjemnie będzie się spało. Poduszka z pianki pamięciowej pozwoli utrzymać głowę w odpowiedniej pozycji w stosunku do szyi i reszty ciała. Dzięki temu, bez względu na preferowane ułożenie ciała podczas snu, naczynia krwionośne w obrębie szyi i głowy nie są uciskane. Kręgi nie uciskają siebie nawzajem, a nerwy nie są podrażniane, co powoduje, że krew swobodnie krąży i umożliwia regenerację wszystkich części ciała.

  Odpowiednia poduszka – dopasowana do stylu snu – sprawi, że bolący kark po spaniu stanie się przeszłością. Mając właściwie dobraną pod względem kształtu i stopnia twardości poduszkę, można wysypiać się skuteczniej i zapobiegać codziennym porannym bólom głowy. Te są bowiem spowodowane niewłaściwym przepływem krwi w naczyniach krwionośnych, co jest wywołane przez utrzymywanie głowy i karku w nieprawidłowej pozycji przez wiele godzin nocnych. Zdrowa poduszka do spania to inwestycja w lepsze wysypianie się!

  O pomoc przy doborze kształtu, rozmiaru i stopnia twardości poduszki do spania warto poprosić doradcę pracującego w specjalistycznym salonie z materacami i poduszkami!

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Warto zobaczyć

  Diety