Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwójne obchody 37. rocznicy stanu wojennego w Starachowicach (ZDJĘCIA)

/CuK/
Podczas uroczystości przed Biurowcem Głównym MAN BUS. Ze zniczami Jacek Cieśla i Krzysztof Wójtowicz
Podczas uroczystości przed Biurowcem Głównym MAN BUS. Ze zniczami Jacek Cieśla i Krzysztof Wójtowicz Kazimierz Cuch
Delegatura NSZZ „ Solidarność” w Starachowicach oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ „ Solidarność” pracowników oświaty i wychowania w Starachowicach rozpoczęły obchody 37.rocznicy stanu wojennego o 17.00 przed Rondem Solidarności, a potem na mszy św. w starachowickim kościele Wszystkich Świętych. Natomiast Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” w MAN BUS rozpoczęła i zakończyła obchody w tym samym dniu, ale znacznie wcześniej.

Przed kamieniem na Rondzie „Solidarności” w Starachowicach spotkali się działacze i sympatycy Solidarności. Okolicznościowe wystąpienie miał Paweł Rdzanek, szef oświatowej Solidarności w Starachowicach. Zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Stąd wszyscy udali się na mszę św. w kościele Wszystkich Świętych. Koncelebrowaną mszę odprawiło trzech księży, proboszcz parafii i dwóch wikariuszy.

Po mszy około 30 osób przeszło przed Panteon Pamięci Narodowej na kościelnym placu, gdzie przed tablicą Solidarności odbyła się druga część obchodów. Paweł Rdzanek, szef oświatowej Solidarności w Starachowicach, powtórzył okolicznościowe wystąpienie z Ronda Solidarności. Zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów, ale tylko przed tablicą. Nie złożono kwiatów przed sąsiednim pomnikiem Solidarności, ufundowanym przez związkowców z MAN BUS. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu państwowego.

Solidarność w MAN BUS
Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” w MAN BUS upamiętniła 37 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Tuż po pierwszej zmianie w fabryce, o 14.45 przed tablicą na Budynku Biura Głównego, która poświęcona jest działaczom „Solidarności” z FSC złożono wiązankę i zapalono znicze. Jan Seweryn, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w MAN BUS w okolicznościowym przemówieniu przypomniał przebieg stanu wojennego w Starachowicach i represje, jakich doznali działacze związkowi z Fabryki Samochodów Ciężarowych. W dalszej części przemówienia Jan Seweryn stwierdził, że wciąż jest aktualna część postulatów z roku 1980 jak na przykład wolne soboty.

Przed uroczystością i tuż po niej można było wysłuchać pieśni i piosenek z okresu stanu wojennego. Wiązankę przed tablicą na biurowcu złożyli Jan Seweryn i Małgorzata Żłobecka. Następnie uczestnicy uroczystości ze sztandarem i flagami związkowymi sprzed biurowca MAN BUS przemaszerowali do kościoła Wszystkich Świętych, gdzie pod Pomnikiem „Solidarności” zapalono kilkadziesiąt zniczy, a przewodniczący Jan Seweryn oraz Sylwia Mirota i Jadwiga Surma złożyli wiązankę. Znicze zapalono też pod tablicą poświęconą robotnikom Sierpnia 80. Poczet sztandarowy stanowili związkowcy: Mirosław Górecki, Stanisław Moroń i Mirosław Chorab.

W wiatach przystanków autobusowych umieścili ponad dwadzieścia wielkoformatowych plakatów, ze zdjęciami z wydarzeń, jakie miały miejsce w czasie trwania stanu wojennego. Ponadto przed siedzibami MAN BUS i PKC GROUP (Wiązki) wisiały okolicznościowe banery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie