Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwójny Jubileusz księdza Kazimierza Wójtowicza pochodzącego z gminy Oleśnica. W obchodach wzięło udział wielu znakomitych gości

MBR
Ksiądz Kazimierz Wójtowicz pochodzący z gminy Oleśnica obchodził 75 urodziny i 50-lecie pracy twórczej.
Ksiądz Kazimierz Wójtowicz pochodzący z gminy Oleśnica obchodził 75 urodziny i 50-lecie pracy twórczej. UMiG Oleśnica
W niedzielę, 22 lutego w zmartwychwstańczym Centrum Resurrectionis w Krakowie odbyły się 75 urodziny i 50-lecie pracy twórczej księdza doktora Kazimierza Wójtowicza pochodzącego ze wsi Borzymów położonej w gminie Oleśnica. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą koncelebrowaną w kaplicy Domu Modlitwy i Studiów, której przewodniczył ksiądz jubilat, a kazanie wygłosił były generał, ksiądz Bernard Hylla z Włoch.

Na jubileuszu zebrali się licznie księża zmartwychwstańcy, rodzina, przyjaciele oraz przedstawiciele krakowskiego środowiska naukowego, wśród nich: prowincjał ojciec Krzysztof Swół, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zmartwychwstańców w Krakowie – Damian Stachowiak, ksiądz profesor Stefan Koperek, profesor i były minister oświaty i wychowania – Bolesław Faron, doktor nauk humanistycznych ksiądz Artur Kardaś oraz pisarz katolicki, publicysta, polityk i senator Czesław Ryszka.

Uroczystość miała różnorodny charakter. W bogatym programie jubileuszu, przemówienia poszczególnych gości przeplatane były występami artystycznymi, pojawiły się między innymi: wiersze księdza Kazimierza Wójtowicza w wykonaniu Marcina Kobierskiego – aktora teatru Bagatela z akompaniamentem muzycznym na altówce i gitarze Joanny i Tobiasza, recital saksofonowy Andrzeja Gumieli, śpiew operowy w wykonaniu tenora– Krzysztofa Zajdla oraz poezja śpiewana w wykonaniu Janusza Saługi z synem. Ciekawą atrakcją był również rap w wykonaniu uczniów z Liceum Montessori, którzy do swojego występu użyli słów księdza Kazimierza Wójtowicza.

Z powyższego wynika, że poezję księdza można czytać, śpiewać, grać i rapować. W dalszej części obchodów zebrani goście: kulturoznawcy, krytycy, współbracia w kapłaństwie podjęli się próby zebrania i podsumowała dokonań poety, a ksiądz Stefan Koperek przy pomocy prezentacji multimedialnej przedstawił życiorys jubilata. Następnie profesor Bolesław Faron opowiadał o przyjaźni i współpracy jaka łączyła go z księdzem Kazimierzy Wójtowiczem. Wspominał również o literaturze jubilata. - Poezja Wójtowicza jest ciekawym polem obserwacji dialogu sacrum z życiem. Zróżnicowane, tematy religijne sąsiadują z dywagacjami na temat piękna przyrody, jej zagrożeń … Często gości humor, sceptyczny uśmiech, postać klauna, a obok tematy poważne, egzystencjalne, ostateczne - mówił profesor. Następnie ksiądz Artur Kardaś podsumował poetycki dorobek duchownego pochodzącego z Borzymowa, w którego skład wchodzi między innymi 428 tytułów książkowych, w tym 48 tomików wierszy, pięć tłumaczeń na języki: niemiecki, włoski, słowacki, angielski, czeski.

W tym ważnym dniu swoje miejsce miała również Oleśnica, bowiem burmistrz Leszek Juda w imieniu własnym i wszystkich mieszkańców gminy pogratulował jubilatowi dokonań i życzył zdrowia. Włodarz z wielkim szacunkiem wypowiadał się o kapłanie oraz jego zasługach na polach nauki i poezji. Burmistrz podziękował również księdzu, za to, że ten nigdy nie zapomniał skąd pochodzi i cały czas ma w sercu swoje rodzinne strony.

- Drogi księże Kazimierzu, to właśnie na naszej oleśnickiej ziemi wszystko się zaczęło, tutaj chodziłeś do szkoły, tu przyjmowałeś pierwsze sakramenty. Dla lokalnej społeczności to wielka radość i zaszczyt. Jesteśmy dumni, że zapisałeś się w panteonie literatury kapłańskiej przełomu XX i XXI wieku obok księdza Twardowskiego i ojca Wacława Oszajcy. Jesteśmy dumni, że ty jeden z nas dostąpiłeś wielu zaszczytów, masz ogromny dorobek naukowy, literacki. Doceniamy, że jesteś z nami, że mamy wielką przyjemność czytać twoje felietony, poezję, słuchać nauk w kościele, i kazań na cmentarzu. Każde spotkanie z tobą, jest duchową ucztą, każdy kto spotyka cię na swojej drodze zawsze wychodzi ubogacony. To wielki dar dla naszej społeczności, i dziś mamy za co dziękować i dziękujemy - powiedział Leszek Juda. Na zakończenie uroczystości ksiądz Kazimierz Wójtowicz podziękował wszystkim gościom za udział w uroczystości.

Ksiądz Kazimierz Wójtowicz urodził się 22 lutego 1945 roku we wsi Borzymów, w powiecie staszowskim, w gminie Oleśnica. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Borzymowie i Oleśnicy wstąpił do Niższego Seminarium Zmartwychwstańców w Poznaniu, a następnie był członkiem Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego. Po zdaniu matury w 1963 roku zaczął studia na Instytucie Teologicznym Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie. Dwa lata później przerwał naukę z powodu powołania do służby wojskowej, którą pełnił w Brzegu niedaleko Wrocławia.

W 1971 roku ukończył studia i otrzymał święcenia kapłańskie. Na początku został wikarym w Wierzchowie na Pomorzu, a dwa lata później pracował z poznańską młodzieżom. Już od 1969 roku publikował teksty w "Gościu Niedzielnym", a jego pierwszy wiersz pod tytułem "Kolęda spóźnionych" ukazał się w 1974 roku w "Przewodniku Katolickim". W tym samym roku został również przeniesiony do Wiednia, gdzie łączył studia z posługą duszpasterską. W 1981 roku uzyskał tytuł doktora na Wydziale Katolickim Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Ksiądz Kazimierz Wójtowicz jest założycielem wydawnictwa "Alleluja" oraz założycielem i redaktorem naczelnym "Via Consecrata". W 2019 roku duchowny został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie