Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwójny nabór do szkół średnich. Nauki na zmiany ma nie być. Koniec Zespołu Szkół w Suchedniowie

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Jesteśmy gotowi na podwójny nabór do szkół średnich - twierdzi Katarzyna Bilska z Zarządu Powiatu Skarżyskiego, odpowiedzialna za oświatę. Zespół Szkół w Suchedniowie zostanie zlikwidowany.

1 września szkoły średnie zapełnią się uczniami. To będzie wyjątkowy rok - z podwójnym naborem. Bo naukę podejmą nie tylko absolwenci ósmych klas, ale i ci, którzy ukończą gimnazjum. Czy nasze szkoły są przygotowane na tę sytuację? Obecnie w kierowanych przez powiat skarżyski siedmiu szkołach ponadpodstawowych uczy się 2273 osób. Według szacunków w roku szkolnym 2019/2020 będzie ich 3187, czyli o blisko tysiąc więcej. Dziś klas jest 83, ma być 111.

Oczekiwania są większe

Starostwo i dyrektorzy szkół przygotowali kalkulacje naboru na przyszły rok. - W I Liceum obecnie jest 17 klas. Według założenia dyrektora mogłoby ich być o 10 więcej, według nas - o cztery - mówi Katarzyna Bilska, członek Zarządu Powiatu, odpowiedzialna za szkolnictwo. W II Liceum klas jest 13. Może ich być o 8 więcej według dyrekcji, albo o 3 według starostwa. W Zespole Szkół Ekonomicznych jest 13 klas. Przybędzie według analogicznych wyliczeń 6 lub 3. W Zespole Szkół Technicznych jest 18 klas, przybędzie 7 lub 6. W Zespole Szkół Samochodowo Usługowych klas jest 11, przybędzie 8 lub 6. W Zespole Szkół Transportowo Mechatronicznych jest 10 klas, ich liczba zwiększy się o 5 lub 6.

Wszyscy się zmieszczą

W większych miastach wiele osób obawia się, że podwójny nabór do szkół średnich spowoduje prowadzenie lekcji na dwie zmiany, lub nawet w soboty. Katarzyna Bilska uspokaja - u nas nie będzie takiej sytuacji. Mamy wystarczającą ilość sal lekcyjnych. W I Liceum jest ich 27, w II Liceum tylko o jedna mniej. W „samochodówce” jest 20 sal, w „ekonomiku” 24, w ZSTM - 27, a w „elektryku” aż 45. Czyli wszędzie zdecydowanie więcej, niż jest obecnie klas. W ostatnim czasie dzięki pieniądzom z rezerwy Ministerstwa Edukacji Narodowej powstało 6 nowych sal dydaktycznych. II LO i ZST będą mieć wspólną, nową salę gimnastyczną.

Koniec „Oxfordu”

Powiat skarżyski już kilka razy restrukturyzował system oświaty. Zlikwidowano „kolejówkę”, połączono „budowlankę” z „elektrykiem”, ostatnio zamknięto III Liceum im. S. Staszica. Gdyby nie podwójny nabór, pewnie nie obeszłoby się bez kolejnych radykalnych działań. Podwójny nabór pozwoli zachować pracę nauczycielom i zapełni sale lekcyjne młodzieżą. Tyle, że na kilka lat. Później problem powróci. Niestety, Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Suchedniowie nic nie uratuje. Brak naboru zaważył na losach szkoły z kilkudziesięcioletnią tradycją. Popularny „Oxford” zakończy swoją działalność. Jak informuje burmistrz Suchedniowa Cezary Błach, gmina będzie się starać o ponowne przejęcie budynku po szkole - jest połączony z halą sportową. W sąsiednim działa Liceum Kadetów. Niestety, i tam uczniów jest niewielu.

Dostaną po kieszeni

Problemy mimo wszystko będą. Pierwszy to prowadzenie zajęć według dwóch podstaw programowych, innych dla uczniów po gimnazjum i tych po podstawówce. Szkoły będą musiały zatrudniać nauczycieli. A przed tym dyrektorzy bronią się, jak mogą. Bo o ile zrobić to łatwo, o tyle zwolnić pracownika chronionego kartą nauczyciela jest bardzo trudno. A kiedy klasy z podwójnego rocznika odejdą, trzeba będzie robić cięcia. Kolejna rzecz to koszty. - Obecnie subwencja oświatowa pokrywa około 70 procent naszych wydatków na oświatę. Resztę pokrywamy z budżetu. Przy zwiększonej liczbie uczniów będziemy musieli dopłacić więcej - wyjaśnia Katarzyna Bilska.

Nie zawsze tam, gdzie chcesz

Choć miejsca w skarżyskich szkołach ponadpodstawowych wystarczy dla wszystkich chętnych, nie oznacza to, że każdy dostanie się tam, gdzie zechce. - Chcemy, żeby do liceów szły osoby, które potem podejmą studia. Szkoły powinny stosować kryteria punktowe - zapowiada członek Zarządu Powiatu. Martyna Maćkowiak, dyrektor I Liceum potwierdza - Zależy nam na utrzymaniu poziomu szkoły. Dlatego stworzymy raczej mniej, niż więcej klas - mówi.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie