Podwójny rocznik w szkołach średnich. Będzie nauka na dwie zmiany, ale... miejsc nie zabraknie (WIDEO)

albo

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Podwójny rocznik w szkołach średnich budzi wiele emocji i wątpliwości. Uczniowie martwią się czy dostaną się do wymarzonych szkół. Podczas konferencji prasowej zwołanej w urzędzie wojewódzkim, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz świętokrzyski wicekurator oświaty Katarzyna Nowacka uspokajały, że miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych nie zabraknie. Niestety uczniów i rodziców czekają duże problemy - w niektórych szkołach pojawi się system dwuzmianowy a lekcje będą kończyć się późnym wieczorem.

Podczas piątkowej konferencji prasowej, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek już na wstępie uspokoiła: - Miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych dla uczniów w naszym województwie, nie zabraknie.

Przypomniała, że tegorocznych absolwentów klas 3 gimnazjum w województwie świętokrzyskim jest 10 657. W szkołach średnich przygotowano dla nich 12 362. Absolwentów klas 8 jest natomiast 10 906, a miejsc w szkołach średnich przygotowano dla nich 12 218. - W obu przypadkach jest to znacznie większa liczba wolnych miejsc niż absolwentów - podkreślała wojewoda.

Wojewoda przypomniała również jak wygląda proces rekrutacji. Uczniowie w systemie elektronicznym, a także składając dokumenty w sposób tradycyjny, wskazują szkołę pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru: - Zdarza się, że uczeń z najlepszymi wynikami w pierwszej kolejności zostaje przyjęty do wszystkich szkół. W związku z tym może się wydawać na pierwszy rzut oka, że tych miejsc jest trochę zablokowanych, ale w momencie kiedy uczeń zadeklaruje, którą szkołę wybiera, w pozostałych placówkach miejsca się odblokowują. Wówczas automatycznie uczniowie z najwyższą liczbą punktów Ci, którzy w pierwszej kolejności nie zostali przyjęci, dostają się do wybranych placówek - mówiła wojewoda.

ZOBACZ ZAPIS TRANSMISJI Z KONFERENCJI WŁADZ KIELC

Wicekurator Katarzyna Nowacka przekazała ważne dla absolwentów daty: - Aktualnie komisje rekrutacyjne pracują nad weryfikacją wszystkich dokumentów złożonych przez kandydatów. 16 lipca komisje ogłoszą listy uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Wśród osób zakwalifikowanych znajdą się takie, które dostaną się do wielu szkół - mówiła.

Od 16 lipca do 24 lipca uczniowie zakwalifikowani muszą do danych szkół złożyć oryginały dokumentów. Jak podkreślała wicekurator, Ci uczniowie będą wówczas zwalniać miejsca dla uczniów, którzy nie zostali zakwalifikowani.

25 lipca komisje rekrutacyjne ogłoszą ostateczne listy osób przyjętych do szkół.

26 lipca każdy dyrektor szkoły będzie musiał przekazać informację do kuratorium oświaty o liczbie wolnych miejsc w swojej szkole. Kuratorium uzyskane od dyrektorów informacje, będą publikować na stronie Kuratorium Oświaty w Kielcach w zakładce: "Rekrutacja 2019/2020":
- 26 lipca rozpoczyna się również rekrutacja uzupełniająca, która potrwa do 30 sierpnia. Myślę, że w tym czasie każdy uczeń znajdzie miejsce w szkole średniej - dodała wicekurator.

Kto znajdzie miejsce w najlepszych liceach?
W Kielcach znajduje się najwięcej szkół średnich, także tych, które zajmują wysokie miejsca w rankingach: - W pierwszej kolejności w tych najlepszych szkołach miejsca znajdą uczniowie, którzy są laureatami konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Takich absolwentów spośród szkół podstawowych mamy 55, a 174 spośród absolwentów gimnazjum. I to oni zostaną przyjęci w pierwszej kolejności. Ponadto Ci, którzy wykazują najlepsze wyniki w nauce, a także działają społecznie. Oczywiście ta sytuacja, nie jest nowa. Zjawisko konkurencyjności funkcjonuje już od wielu lat towarzysząc również rekrutacji do szkół - mówiła wicekurator.

Dodajmy, że w tym roku bardzo trudno będzie się dostać do najlepszych kieleckich liceów - od lat będących w TOP 10 województwa - "Słowackiego", "Śniadeckiego" i "Żeromskiego" . W każdym z roczników te trzy szkoły przyjmą w sumie po 150 uczniów mniej niż dotychczas.

Praca w szkołach na "dwie zmiany"
Wicekurator podkreśliła, że wiele samorządów już dawno podejmowało działania, by dostosować szkoły i pomieszczenia szkolne do podwójnego rocznika: - Część samorządów skorzystała z rezerw subwencji oświatowych, by dostosować niektóre pomieszczenia szkolne na sale dydaktyczne. Tak więc myślę, że tego zjawiska zmianowości, jeżeli wystąpi, to będzie to naprawdę niewielka skala. Kilka tygodni temu zwróciliśmy się do organów prowadzących, żeby podali nam informacje czy na terenie powiatów jest zagrożenie zmianowością. Wskazano nam, że będą to placówki w powiecie jędrzejowskim i włoszczowskim, ale nie będzie to typowa dwuzmianowość. Możemy tu mówić o wydłużeniu czasu pracy szkoły. Lekcje będą się odbywały trochę dłużej niż jedna zmiana, ale nie będą to równe dwie zmiany - wyjaśniała wicekurator.

Z pierwszych informacji wynika,że na dwie zmiany będzie pracować kilka szkół z Kielc; jedna z powiatu jędrzejowskiego - Zespół Szkół imienia Konarskiego; dwie z powiatu włoszczowskiego - liceum Sikorskiego oraz Zespół Szkół numer 3 imienia Staszica.

Dodatkowe pieniądze na przygotowanie sal
Wojewoda świętokrzyski przekazała, że samorządy otrzymały dodatkowe pieniądze na dostosowanie sal czy wyposażenie pracowni w potrzebny sprzęt. Podkreślała, że nie było informacji o tym, że samorządy starały się o pieniądze, a ich nie otrzymały: - W tym momencie jest jeszcze rezerwa, którą dysponuje Kuratorium Oświaty, przygotowana na cel dostosowania szkół. My ciągle nad nią pracujemy, zgłaszają się do nas organy i korzystają z tego. Szkoły korzystają także z rezerw ogólnych, którymi dysponujemy.

W 2017 roku rezerwa wynosiła 313 milionów, w 2018 roku 148 milionów, a w 2019 - 243 miliony złotych.

Są tacy, którzy cieszą się z podwójnego rocznika...
Wicekurator poinformowała, że wiele samorządów powiatowych cieszy się z podwójnego rocznika w szkołach: - W wielu powiatach, gdzie są szkoły średnie, organy prowadzące są zadowolone z podwójnego rocznika. Te szkoły często borykały się z małą liczbą uczniów co z kolei miało przełożenie na to, że nie wszyscy nauczyciele mieli pełne etaty. Teraz nauczyciele będą mieli dopełnione te etaty. Jest to szansa, żeby te mniejsze szkoły mogły zacząć dynamicznie się rozwijać. Natomiast część nauczycieli w całym województwie, którzy uczyli w gimnazjach znalazło zatrudnienie w szkołach średnich - powiedziała wicekurator.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-12T18:07:17 02:00, Gość:

Bzdura. Uczeń zostaje przyjęty tylko do jednej szkoły. Nauka na dwie zmiany to obniżenie jakości nauczania. Po południu uczniowie nie myślą więc jak uczyć przedmiotów rozszerzonych. Nikt nie wie po co ta reforma.A jednak nikt nie potrafi przyznać się do błedu.

Dzień dobry, pozwoliłam sobie napisać do Pana w związku z reformą edukacji. Prawdę mówiąc jako matka samotnie wychowująca dziecko jestem aktualnie bezsilna. Syn przez całą szkołę podstawową miał czerwony pasek. Był również laureatem Międzynarodowego Konkursu Matematycznego. Wkładał całe serce w naukę z nadzieją, że dostanie się do Liceum i co? I nie dostał się do żadnego Liceum w Poznaniu. Jest załamany, pyta..mamo, ale jak to możliwe starałem się,miałem całą SP bardzo dobre wyniki w nauce i nie mogę dalej się uczyć? Proszę uprzejmie mnie jako matce podać choć jeden logiczny powód dla którego Syn nie może dalej poszerzać swojej wiedzy i kształcić się zgodnie ze swoimi umiejętnościami i oczekiwaniami. Czy Konstytucja Nam tego nie zapewnia?? Mama Laureata Międzynarodowego Konkursu Matematycznego i ucznia bez przyszłości...

G
Gość

500 trzeba będzie na korki przeznaczyć. Tak to widzę.

t
tix

Trzeba szybko sale konferencyjne Urzędu przemianować na sale lekcyjne. Pożytek będzie większy.

G
Gość

I dobrze powinni chodzić na 3 zmiany i po suficie żeby się zmieścić na korytarzu. Dostajecie 500 i wyprawki to nie narzekać. Macie tą waszą dobrą zmianę haha

G
Gość
2019-07-12T22:08:48 02:00, Gość:

Dlaczego laureatów z gimnazjum jest az174a z podstawowej tylko 55.Czy nie ma pomyłki?

2019-07-12T22:23:38 02:00, Gość:

Dla podstawówki są tylko 4 konkursy - polski, matematyka, angielski i niemiecki a z każdego tylko po kilku/kilkunastu laureatów na całe województwo. W gimnazjach było mnóstwo konkursów kuratoryjnych.

2019-07-12T22:46:38 02:00, Gość:

65 laureatow w roku 2017, 75 w roku 2018 i 55 w roku 2019.To są dane jeśli chodzi o podstawówki. Więc podana liczba 55 jest błędna.

2019-07-13T00:07:59 02:00, Gość:

Moja córka byla laureatką 2 lata z rzedu i kilka nazwisk się powtarzało ale rzeczywiście jest laureatow wiecej nic 55. Może podali tylko dzieci z Kielc?

Podali tylko z tego roku, a z dwóch ubiegłych lat nie.

G
Gość
2019-07-12T22:08:48 02:00, Gość:

Dlaczego laureatów z gimnazjum jest az174a z podstawowej tylko 55.Czy nie ma pomyłki?

2019-07-12T22:23:38 02:00, Gość:

Dla podstawówki są tylko 4 konkursy - polski, matematyka, angielski i niemiecki a z każdego tylko po kilku/kilkunastu laureatów na całe województwo. W gimnazjach było mnóstwo konkursów kuratoryjnych.

2019-07-12T22:46:38 02:00, Gość:

65 laureatow w roku 2017, 75 w roku 2018 i 55 w roku 2019.To są dane jeśli chodzi o podstawówki. Więc podana liczba 55 jest błędna.

Moja córka byla laureatką 2 lata z rzedu i kilka nazwisk się powtarzało ale rzeczywiście jest laureatow wiecej nic 55. Może podali tylko dzieci z Kielc?

G
Gość
2019-07-12T22:08:48 02:00, Gość:

Dlaczego laureatów z gimnazjum jest az174a z podstawowej tylko 55.Czy nie ma pomyłki?

2019-07-12T22:23:38 02:00, Gość:

Dla podstawówki są tylko 4 konkursy - polski, matematyka, angielski i niemiecki a z każdego tylko po kilku/kilkunastu laureatów na całe województwo. W gimnazjach było mnóstwo konkursów kuratoryjnych.

65 laureatow w roku 2017, 75 w roku 2018 i 55 w roku 2019.To są dane jeśli chodzi o podstawówki. Więc podana liczba 55 jest błędna.

G
Gość
2019-07-12T22:08:48 02:00, Gość:

Dlaczego laureatów z gimnazjum jest az174a z podstawowej tylko 55.Czy nie ma pomyłki?

2019-07-12T22:23:38 02:00, Gość:

Dla podstawówki są tylko 4 konkursy - polski, matematyka, angielski i niemiecki a z każdego tylko po kilku/kilkunastu laureatów na całe województwo. W gimnazjach było mnóstwo konkursów kuratoryjnych.

Tak ale z podstawowek z trzech lat też nazbierało się około 170 laureatow

G
Gość
2019-07-12T22:08:48 02:00, Gość:

Dlaczego laureatów z gimnazjum jest az174a z podstawowej tylko 55.Czy nie ma pomyłki?

Dla podstawówki są tylko 4 konkursy - polski, matematyka, angielski i niemiecki a z każdego tylko po kilku/kilkunastu laureatów na całe województwo. W gimnazjach było mnóstwo konkursów kuratoryjnych.

G
Gość

55 laureatów ze szkoły podstawowej 174 laureatów z gimnazjum, to jeśli chodzi o ten rok jest tyłu. Z ubiegłych dwóch lat też jest taka liczba lub podobna ale to już nie zostało podane.

G
Gość

Dlaczego laureatów z gimnazjum jest az174a z podstawowej tylko 55.Czy nie ma pomyłki?

G
Gość

Oczywiście, że system przydziela ucznia tylko do jednej szkoły. Zrezygnować mogą ci, którzy wybrali jednocześnie szkołę spoza systemu - liceum plastyczne, leśne czy Awans lub ZDZ (ale wtedy zwolnią się miejsca głównie w branżówkach).

Kolejna sprawa - dlaczego systemy oceniania w szkołach nie są jednolite? Obecnie dzieci ze szkół, w których na daną ocenę wymagany jest wyższy próg procentowy ze sprawdzianu czy testu, są pokrzywdzone. Systemy oceniania powinny być ujednolicone skoro oceny na świadectwie mają tak duży wpływ na rekrutację (taki sam jak egzamin). Podobnie jest z wolontariatem - nie ma jasnych, jednolitych zasad. W jednej szkole wystarczy zrobić cokolwiek i ma się wpis na świadectwie, w innej naprawdę trzeba na to zapracować. Trzy punkty za wolontariat to bardzo dużo, zaczyna się załatwianie i kombinowanie. Jest to niesprawiedliwe i zamiast nauki i docenienia zachowań prospołecznych mamy naukę kombinatorstwa. Kuratorium Oświaty chyba ma prawo podjąć działania regulujące takie kwestie. Jest to naprawdę potrzebne.

G
Gość

Bzdura. Uczeń zostaje przyjęty tylko do jednej szkoły. Nauka na dwie zmiany to obniżenie jakości nauczania. Po południu uczniowie nie myślą więc jak uczyć przedmiotów rozszerzonych. Nikt nie wie po co ta reforma.A jednak nikt nie potrafi przyznać się do błedu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3