Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie ponownie otwarta. Czekają nowości [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Podziemna Trasa Turystyczna to jeden z największych zabytków Opatowa i powiatu opatowskiego. Wyremontowany i wzbogacony o kolejne atrakcje obiekt znów jest dostępny dla turystów.

We wtorek, 11 maja oficjalnie otwarto, na kolejny sezon, Podziemną Trasę Turystyczną w Opatowie. W ostatnich miesiącach zaszły tam zmiany, które turyści z pewnością dostrzegą. Przy okazji otwarcia podsumowano projekty, które udało się zrealizować dzięki pieniądzom z różnych zewnętrznych źródeł.

Za około 350 tysięcy złotych wykonano szereg prac budowlanych na parterze wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia, tworząc nową ofertę edukacyjną dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Całkowicie zmieniono pomieszczenia przy wejściu do opatowskim podziemi. Są teraz nowoczesne, a oczekiwanie na zejście pod ziemię odbywa się w bardzo przyjemnych warunkach.
W ramach zadania powstają warsztaty edukacyjne o tematyce historycznej i regionalistycznej jak „Pradzieje Ziemi Opatowskiej” - „mini wykopaliska”, warsztaty geologiczne, warsztaty plastyczne, zajęcia „Dawna wieś świętokrzyska”. Ich organizacja zależy niestety od sytuacji epidemicznej. To przedsięwzięcie zostało dofinansowanie 250 tysiącami złotych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolejne 100 tysięcy złotych pozyskano z tego resortu na organizację nowej wystawy stałej „Złoty Wiek Opatowa”, przybliżającej okres największej świetności miasta- czasy od końca XV do połowy XVII wieku. Opatów był wówczas uznawany za jedno z najważniejszych miast w Polsce, miejsce sejmików ziemskich szlachty sandomierskiej oraz ośrodek prężnie rozwijającego się handlu na skalę międzynarodową. Historia i rozwój miasta nierozerwalnie związane są z postacią kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego. Wystawę zwiedzać można przy okazji odwiedzin w podziemnych korytarzach.

W oficjalnym otwarciu Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie udział wzięli poseł i szef Prawa i Sprawiedliwości w Świętokrzyskiem Krzysztof Lipiec, wicestarosta powiatu opatowskiego Małgorzata Jalowska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Adam Rozszczypała, burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski, a także dyrektor Powiatowego Centrum Kultury Paulina Gierada.

- Podziemna Trasa Turystyczna to jedna z największych atrakcji turystycznych Opatowa i dlatego zasługuje na dotacje przyznawane przez resort kultury, dziedzictwa narodowego i sportu- mówi poseł Krzysztof Lipiec.- Docenione zostało całe województwo, ponieważ w ramach ministerialnego programu wsparcie otrzymało 11 projektów na łączną kwotę ponad 2 milionów złotych.

Podziemia opatowskie znajdują się obecnie w zarządzie powiatu, ale w budowanie turystycznej marki włączony jest również samorząd miasta Opatowa, co podkreśla burmistrz Grzegorz Gajewski.
- Nie jest ważne kto zarządza tym dobrem, wcześniej była to gmina, teraz powiat. Najważniejsze, byśmy wspólnie o nie dbali, a jednocześnie pokazywali jak najszerszemu gronu odbiorców.

W ciągu kilku najbliższych miesięcy, w obiekcie zajdą kolejne zmiany. Planowana jest modernizacja patio i przygotowanie tam klimatycznego ogródka, a także nowa wystawa stała „Wielka historia w małym mieście”. Ministerstwo kultury przyznało na te projekty łącznie 168 tysięcy złotych.

Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie ma długość około 500 metrów na trzech poziomach, z których najniższy schodzi aż 14,5 metra pod powierzchnię rynku. Ciąg korytarzy to pozostałość po zbudowanych tam około XV wieku spichlerzach, w których gromadzono przyprawy i korzenie, herbatę, kawę, tytoń, orzechy, wina, piwa, miody, sól, śledzie, płótna, futra i skóry. Podziemny labirynt stanowił również znakomite schronienie przed wrogiem. W czasie II wojny światowej w piwnicach ukrywano Żydów, a lokalna placówka Armii Krajowej miała tam swoją strzelnicę.

Niszczejące podziemia zostały uratowane i zabezpieczone w latach 70- tych ubiegłego wieku. Ogromny wkład w to miał profesor Zbigniew Strzelecki i górnicy z Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Bytomiu. Podziemna Trasa Turystyczna nosi jego imię.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto