Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na jesień dla Świętokrzyskiego - prognoza

Marzena Smorę[email protected]
sxc.hu
Tegoroczna jesień według obserwatorów i synoptyków może okazać się kolejną rekordowo ciepłą w naszym regionie . Ale takie już u nas bywały.

Pierwszy dzień jesieni

Pierwszy dzień jesieni

Na noc z 22 na 23 września przypada równonoc jesienna. Od tego czasu, w przypadku naszego położenia geograficznego, Słońce przez pół roku będzie oświetlać słabiej półkulę północną, a mocniej półkulę południową. Moment równonocy jesiennej wyznacza początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego, przypadającegona 22 grudnia . Na półkuli północnej równonoc jesienna następuje w okolicach 22/23 września , kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Następuje jesień, czyli jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. W tym czasie z każdym kolejnym dniem słońce zachodzi wcześniej, a noc się wydłuża. Obniża się też średnia dobowa temperatura powietrza - w czasie jesieni waha się ona od 15 do 5 stopni Celsjusza. Po jesieni następuje zima, ale pomiędzy tymi okresami jest klimatyczny etap przejściowy - przedzimie.

Pierwszy dzień astronomicznej jesieni, przypadajacej na 23 września, mieszkańców regionu świętokrzyskiego przywita bardzo ciepło i słonecznie. Temperatura w wielu miejscach wyniesie maksymalnie w ciągu dnia aż około 25 stopni Celsjusza.

- Mam nadzieję, że taki piękny start w nową porę roku, dobrze wróży tegorocznej jesieni. Moje przypuszczenia co do przychylnych w pogodzie prognoz na jesień potwierdza przyroda, którą codziennie obserwuję. Jak na końcówkę września, niewiele się w niej zmieniło w porównaniu do sierpnia. Nadal jest ciepło i słonecznie. Obserwujemy babie lato. Mimo letniej suszy, utrzymuje się mocna zieleń na liściach, a kwiaty dalej kwitną w najlepsze. Skoro przyroda nie hamuje z wegetacją, dłużej będzie zielono i kolorowo, a więc bardziej letnio niż jesiennie. Kalendarz jednak nieubłaganie przypomina nam, że dzisiaj, czyli 23 września zaczyna się astronomiczna jesień, a wraz z nią może nie tak szybko, ale nieuchronnie, przyjdzie zmiana pogody - mówi Henryk Trepka, regionalista i synoptyk amator z Nowej Słupi, który pogodę obserwuje od ponad 30 lat.

Według synoptyków z portali pogodowych, z każdym kolejnym dniem będzie się nieco ochładzać. W czwartek, 24 września, temperatura spadnie do 22 stopni, a w kolejnych dniach zrobi się jeszcze bardziej jesiennie, z temperaturą około 15 stopni Celsjusza. Jesienny akcent zagwarantuje nam również deszcz. Noce nie będą jednak zbyt zimne.

- Na zapowiadane opady deszczu w żadnym wypadku nie należy się obrażać, lecz cieszyć się z nich i za nie dziękować, bo ziemia jest nadal bardzo wysuszona letnimi upałami. Najlepiej dla wszystkich byłoby, gdyby solidnie popadało przez kilka tygodni. Na razie jednak warto ładować słońcem swoje akumulatory - radzi nasz ekspert. Według prognoz dla Świętokrzyskiego, chociaż październik zacznie się deszczowo i pochmurnie z temperaturą nieprzekraczającą 14 stopni bezchmurne, słoneczne niebo, bez opadów, będziemy mogli oglądać jednak już w pierwszy weekend października. Ciepło jak na tę porę roku może być nawet według niektórych modeli pogodowych aż do świąt

Takie ciepłe jesienie zanotował już w swoim zeszycie Henryk Trepka. - Od 2000 roku aż 12 na 14 jesieni przynosiły temperatury na poziomie powyżej normy wieloletniej. Najcieplejszą jesień mieliśmy w 2006 roku, kiedy średnia dla września, października i listopada okazała się o trzy stopnie wyższa od normy. Rekordowo ciepły był wówczas wrzesień, kiedy anomalie temperatury sięgały w naszym kraju nawet 5 stopni powyżej normy, bardzo ciepło było także w październiku - 2-3 stopnie ponad normę, zaś listopad okazał się ciepły, 1-2 stopnie powyżej przeciętnej. Bardzo ciepłe jesienie mieliśmy także w 2000 roku, średnia temperatura wyniosła 2 stopnie powyżej normy, i w latach 1982, 1968, 1964 i 1962, kiedy były o co najmniej 1 stopień ponad przeciętną z lat 1971-2000. Niewykluczone, że tegoroczna również, mimo pewnych załamań w pogodzie, zapisze się jako rekordowo ciepła - mówi Henryk Trepka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie