Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrom kielecki - nowe fakty. Zobacz program oficjalnych obchodów

Tomasz Trepka
Delegacje podczas pogrzebu ofiar pogromu, Kielce 8 VII 1946 r.
Delegacje podczas pogrzebu ofiar pogromu, Kielce 8 VII 1946 r. Julia Pirotte. Zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach
W poniedziałek uroczyste obchody 70. rocznicy „pogromu kieleckiego”. Swój udział zapowiedzieli zagraniczni goście oraz przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Kielcach! - czytaj więcej

Główne obchody rozpoczną się 4 lipca. Ich istotnym punktem będzie dwuczęściowa debata poświęcona antysemityzmowi, relacjom polsko-żydowskim po wojnie oraz tragicznym wydarzeniom przy ulicy Planty.

– Zdecydowaliśmy się na organizację dyskusji w gronie badaczy specjalizujących się w problematyce żydowskiej ponieważ zagadnienia dotyczącego „pogromu kieleckiego” nie udało się ostatecznie wyjaśnić. W dalszym ciągu w przestrzeni publicznej dominuje narracja z czasów komunistycznych lub pomieszanie porządków naukowych z publicystycznymi – nie mających szerszego poparcia źródłowego. Wydarzenia antyżydowskie z 4 lipca 1946 roku są niezwykle złożone i nietypowe. Nasuwają tym samym wiele pytań. Pogrom stał się także synonimem polskiego antysemityzmu, którego do końca nie można zaakceptować. W dalszym ciągu aktualne pozostają pytania dotyczące przebiegu wydarzeń. Badania i ustalenia prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej nie mają na celu umniejszania winy sprawców za popełnione zbrodnie, ale wskazać przyczyny dokonania zbrodni, które do dzisiaj są problemem historyków. Podejmujemy próbę zrozumienia tego zjawiska. Nasza debata skoncentrowana jest na stawianiu pytań, hipotez oraz interpretacji mających uzasadnienie naukowe – zaznaczyła doktor Dorota Koczwańska-Kalita, Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej mówi, że pojawiły się nowe wątki w sprawie pogromu kieleckiego
Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej mówi, że pojawiły się nowe wątki w sprawie pogromu kieleckiego

Pierwsza część dyskusji rozpocznie się o godzinie 9 w Pałacyku Zielńskiego w Kielcach. Poświęcona zostanie antysemityzmowi jako narzędziu dyktatury komunistycznej. Będą w niej uczestniczyli goście zagraniczni: Hubertus Knabe (Miejsce Pamięci Berlin – Hohenschönhausen), András Kovács (Uniwersytet Środkowoeuropejski, Budapeszt), Szewach Weiss – były przewodniczący Knesetu [parlamentu Izraela – redakcja] oraz Gennady Estraikh (Uniwersytet Nowojorski). Wstęp wolny

Centralnym punktem obchodów, który rozpocznie się o godzinie 12 przy ulicy Planty 7 w Kielcach, będzie złożenie kwiatów z udziałem przedstawicieli władz państwowych Rzeczpospolitej Polskiej z prezydentem Andrzejem Dudą na czele i samorządowych.
Druga część debaty rozpocznie się o godzinie 14 i podobnie jak pierwsza, odbędzie się w Domu Środowisk Twórczych, Pałacu Zielińskiego przy ulicy Zamkowej 5 w Kielcach. Dominującym zagadnieniem będzie zaprezentowanie dotychczasowych oraz nowych hipotez. Według obecnego stanu badań – pytań oraz interpretacji dotyczących wydarzeń 4 lipca 1946 roku. Wezmą w niej udział Grzegorz Berendt (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku), Bożena Szaynok (Uniwersytet Wrocławski) oraz Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki (Delegatura Instytutu Pamięci Narodwej w Kielcach).

– W kwestii „pogromu kieleckiego” pojawiły się nowe poszlaki. Warto się zastanowić czy, w związku z pobieżnym potraktowaniem dotychczasowych dokumentów oraz pojawieniem się nowych, nie warto wznowić zakończonego w 2004 roku śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej. Także o tym będziemy dyskutowali na poniedziałkowej debacie – zakończyła doktor Koczwańska-Kalita.
Organizatorami oficjalnych uroczystości są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Narodowe Centrum Kultury oraz Europejska Sieć Pamięć i Solidarność. Odbywają się one pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego, Prezydenta Miasta Kielce, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie