Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb pisarza Jerzego Pilcha. W Kielcach pożegnała go rodzina, bliscy i znajomi [WIDEO, ZDJĘCIA]

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Ostatnie pożegnanie Jerzego Pilcha na cmentarzu w Kielcach. Do grobu trafiła koszulka jego ukochanego klubu Cracovii Kraków.
Ostatnie pożegnanie Jerzego Pilcha na cmentarzu w Kielcach. Do grobu trafiła koszulka jego ukochanego klubu Cracovii Kraków. Dawid Łukasik
Rodzina, przyjaciele i znajomi pożegnali w czwartek, 4 czerwca, w kościele ewangelicko-augsburskim w Kielcach zmarłego wybitnego pisarza Jerzego Pilcha. Wśród bliskich znalazły się również znane osobistości ze świata filmu, literatury, muzyki czy sportu.

Jerzy Pilch urodził się w 1952 roku w Wiśle. Był pisarzem, publicystą, dramaturgiem i scenarzystą filmowym. Zmarł 29 maja w swoi domu w Kielcach, gdzie w mieszkał w ostatnim czasie. W wieku jedynie 68 lat przegrał z chorobą, z którą zmagał się przez ostatnie lata. O jego śmierci poinformowała jego żona Kinga.

Skromnie i uroczyście
Znany pisarz, laureat wielu nagród, w tym Literackiej Nike, w wielu wywiadach podkreślał, że w Kielcach mieszka mu się bardzo dobrze i miasto zaczyna być jego ulubionym miejscem. Dlatego to właśnie tutaj, w czwartek, 4 czerwca, odbył się pogrzeb. Msza odprawiona została w Kościele ewangelicko-augsburskim, którego zmarły był członkiem. Ciało pisarza zostało skremowane, a do kościoła została wniesiona urna.

Już na godzinę wcześniej do kościoła zaczęli przychodzić bliscy, którzy chcieli wziąć udział w ostatnim pożegnaniu Jerzego Pilcha. Wiele osób przyjechało z Warszawy, gdzie pisarz mieszkał wcześniej. Nie zabrakło również znanych osobistości ze świata filmu, literatury, muzyki czy sportu. Byli to między innymi aktor Andrzej Grabowski, aktor Jan Nowicki, pianista i kompozytor Grzegorz Turnau czy trener Cracovii Michał Probierz. Warto tu dodać, że zmarły Jerzy Pilch był wielkim fanem wspomnianego klubu piłkarskiego.

W czwartek 4 czerwca w Kielcach pożegnaliśmy wybitnego pisarza Jerzego Pilcha. Najpierw była msza w kościele ewangelicko-augsburskim, którego zmarły był członkiem potem ostatnie pożegnanie. Ciało pisarza zostało skremowane, urna spoczęła wraz z koszulką jego ukochanego klubu Cracovii Kraków w części ewangelickiej cmentarza komunalnego w Kielcach przy ulicy Kwasa. Na pogrzeb Jerzego Pilcha przyjechało z całej Polski wielu znanych ludzi, między innymi Jan Nowicki, Andrzej Grabowski - na zdjęciu.Na kolejnych slajdach - zobaczcie jak znani żegnają Jerzego Pilcha  ZOBACZ RELACJĘ Z POGRZEBU JERZEGO PILCHA: Pogrzeb pisarza Jerzego Pilcha. Pożegnała go rodzina, bliscy i znajomi [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pogrzeb Jerzego Pilcha. W Kielcach pożegnali go znani [ZDJĘCIA]

Kielecki Park Miejski „fantastycznie depresyjny”
Zgodnie z życzeniem pisarza, ceremonia miała skromny i nieoficjalny charakter, bez przemówień, kwiatów. Na uwagę zasługiwało kazanie, które bezpośrednio mówiło o zmarłym.

Wygłosił je pastor Wojciech Rutkowski, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kielcach. - Był laureatem wielu nagród, autorem wielu książek. Jednak w tej chwili jestem zmuszony zgodnie z wolą zmarłego zaprzestać wychwalania jego dokonań i jego zasług – mówił pastor. - Świętej pamięci Jerzy Pilch zdecydował, by jego prochy były złożone w Kielcach. Wiem, że dla wielu jest to decyzja niewiarygodna, zaskakująca. Ale tak chciał. Taka była jego decyzja. W Kielcach mieszkał krótko, chyba najkrócej ze wszystkich swoich miejsc. I gdyby śmierć w tym nie przeszkodziła na pewno zakochałby się w Kielcach tak mocno jak w Wiśle, z której pochodził. Jednak, gdy tylko zamieszkał w Kielcach, od razu zaczęły go zachwycać. A szczególnie dwa miejsca – Park Miejski imienia Stanisława Staszica, o którym powiedział, że jest „fantastycznie depresyjny i wybitnie melancholijny” oraz Stary Cmentarz, tam gdzie będzie pochowany – kontynuował pastor.

Pomoc bliskich
- Świętej pamięci Jerzy Pilch żył normalnie. Nie bał się życia i jego trudnych aspektów. W 2012 roku pokazał, że jest bohaterem, ponieważ ogłosił publicznie, że choruje na chorobę Parkinsona. Nie była ona dla niego przeszkodą, wręcz przeciwnie. On po prostu z nią żył – mówiono podczas kazania. - Podczas gorszych momentów, gdy nie był w stanie się podnieść, pomagała mu żona Kinga i dzięki niej zaczęło być lepiej. Pomogła mu tak jak wiele lat wcześniej przyjaciel, dzięki któremu mógł pokonać jedną ze swych największych słabości, o której napisał zresztą książkę i która została fantastycznie zekranizowana – dodał pastor Wojciech Rutkowski. - Odszedł na stojąco, a nie złożony chorobą, bo tak chciał pożegnać świat.

Turniej w… cymbergaja
- Nie wstydził się swej wiary, był dumny ze swojej tożsamości. Odszedł do Boga otoczony jego miłością. Wielu powie, że za wcześnie i on sam pewnie by tak powiedział, bo jako człowiek miał plany. Widział, że rehabilitacja postępuje, więc naturalne było, że planował. Oprócz planów pisarskich miał też takie zwykłe. Chciał rozegrać coś w rodzaju turnieju w Cymbergaja. Przygotował plansze, bramki. Dzień przed turniejem niestety odszedł… - powiedział duchowny.

Po uroczystej mszy, uczestnicy przenieśli się na część ewangelicką cmentarza komunalnego w Kielcach przy ulicy Kwasa, gdzie spoczęła urna z prochami Jerzego Pilcha. Zgodnie z decyzją bliskich nie było przemów. Jako jedyny z gości głos zabrał Tomasz Bujok, burmistrz Wisły, miasta z którego pochodził pisarz. Przyznał, że dla wielu mieszkańców był to cios i bardzo smutna wiadomość.

Jego twórczość
Jerzy Pilch ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 1975–1985 był adiunktem w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, rozpoczął też studia doktoranckie na tej uczelni.

W 1989 otrzymał Nagrodę Fundacji imienia Kościelskich za tom „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”. W maju 1998 za książkę „Tysiąc spokojnych miast” otrzymał wyróżnienie Krakowska Książka Miesiąca. W 2001 otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za powieść „Pod Mocnym Aniołem”. Pisarz był także pomysłodawcą Ogólnonarodowego Konkursu na Opowiadanie, który ogłosił na łamach „Polityki” pod koniec 2003. Konkurs nosił nazwę „Pisz do Pilcha”, a jego owocem jest antologia „Pisz do Pilcha. Opowiadań współczesnych trzydzieści i trzy” wydane w 2005 roku. W 2004 otrzymał Nagrodę imienia Leopolda Jana Szersznika za całokształt twórczości i promocję Śląska Cieszyńskiego.

W 1994 jego powieść „Spis cudzołożnic”. Proza podróżna została przeniesiona na duży ekran. Reżyserem, autorem scenariusza oraz odtwórcą głównej roli w filmie „Spis cudzołożnic” wyprodukowanym w 1994 roku jest Jerzy Stuhr. Pilch był współtwórcą dialogów do adaptacji, pojawił się również na ekranie w epizodycznej roli mężczyzny, którego główny bohater spotyka w barze. Jest również autorem scenariuszy do dwóch filmów z cyklu „Święta polskie: Żółtego szalika” (2000) oraz „Miłości w przejściu podziemnym” (2006).

Jego sztuki były adaptowane dla potrzeb Teatru Telewizji („Monolog z lisiej jamy” 1998 i „Narty Ojca Świętego” 2006). Ponadto na podstawie powieści Pilcha „Inne rozkosze” powstał również spektakl telewizyjny pod tym samym tytułem (1998).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie