Pogrzeb posła Konstantego Miodowicza [VIDEO, zdjęcia]

Adam LIGIECKI ligiecki@echodnia.eu
Ostatnie pożegnanie w kościele – od lewej Olga Belon, córka Wojciecha Belona, brata żony posła; żona posła Małgorzata Miodowicz i jego asystent społeczny Tomasz Olszewski. Dawid Łukasik
Tysiące osób na pogrzebie Konstantego Miodowicza w Busku-Zdroju. Posła żegnali w czwartek marszałek Sejmu, premier, ministrowie, rodzina, przyjaciele i mieszkańcy

[galeria_glowna]

Kondukt pogrzebowy szedł z kościoła na cmentarz przez centrum Buska-Zdroju. Posła żegnały tłumy mieszkańców miasta. Sprowadził się tu za żoną Małgorzatą,
Kondukt pogrzebowy szedł z kościoła na cmentarz przez centrum Buska-Zdroju. Posła żegnały tłumy mieszkańców miasta. Sprowadził się tu za żoną Małgorzatą, siostrą znanego poety Wojciecha Belona. Dawid Łukasik

Kondukt pogrzebowy szedł z kościoła na cmentarz przez centrum Buska-Zdroju. Posła żegnały tłumy mieszkańców miasta. Sprowadził się tu za żoną Małgorzatą, siostrą znanego poety Wojciecha Belona.
(fot. Dawid Łukasik)

Tak relacjonowaliśmy "na żywo" pogrzeb Konstantego Miodowicza.

Godzina 11.50. Śmigłowiec z premierem Donaldem Tuskiem wylądował na stadionie w Busku. Stąd Donald Tusk przejedzie ulicami Waryńskiego i Grotta do kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała na osiedlu Sikorskiego. Tu o godzinie 13 zostanie odprawiona msza święta pogrzebowa. Do świątyni będą mogły wejść tylko osoby, które wcześniej zostały zapisane na listach imiennych. Podobno są trzy takie listy.

Godzina 12.55. Premier Donald Tusk dotarł już do kościoła.Wcześniej przyjechała marszałek Sejmu Ewa Kopacz, ministrowie Sławomir Nowak, Bartosz Arłukowicz, Włodzimierz Karpiński i Paweł Graś.

Godzina 13. Tłumy ludzi na pogrzebie posła Konstantego Miodowicza. Są byli ministrowie, samorządowcy, działacze partyjni - głównie, choć nie tylko, z Platformy Obywatelskiej. W pogrzebie uczestniczy kilkaset osób. Mieszkańcy Buska zebrali się przed kościołem, część stoi przed ogrodzeniem. Na pogrzeb przyjechali właśnie minister Marek Biernacki oraz Nelly i Jan Rokitowie.

Godzina 13.10. Wśród uczestników uroczystości pogrzebowych jest także poseł Jarosław Gowin oraz ordynariusz diecezji kieleckiej - biskup Kazimierz Ryczan.

Godzina 13.15. Z małym opóźnieniem dotarli do Buska wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oraz poseł Andrzej Halicki. Przed nimi przyjechał przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński.

Godzina 13.30. Homilię podczas uroczystości pogrzebowych wygłosił biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Mówił, że nad trumną Konstantego Miodowicza medytujemy czas wezwania. - Jednych wzywasz, Panie, zbyt wcześnie. Kto Cię, Boże, zdoła zrozumieć? Konstantemu darowałeś 62 lata życia. Takich podarków nie może dać żaden władca, żaden lekarz. Jesteśmy w Twoich rękach i nie lękami się, bo wiemy, że mamy przygotowany dom - mówił biskup Ryczan. Biskup wiele miejsca w swoje homilii poświęcił także działalności politycznej Konstantego Miodowicza. Podkreślił, że kiedy w latach 80. ubiegłego wieku ojczyzna wzywała odważnych patriotów, Miodowicz pospieszył jej na ratunek. Zaznaczył również aktywny udział posła w przejęciu przez prawicę na początku tego wieku władzy w Kielcach.

Godzina 13.45. Jeszcze przed nabożeństwem ogłoszono, że za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w kraju prezydent Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie posła Konstantego Miodowicza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie na ręce rodziny parlamentarzysty w imieniu głowy państwa przekazał Sławomir Rybicki, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Godzina 14. Podczas nabożeństwa zmarłego wspominał ksiądz Marian Janik, proboszcz parafii pod wezwaniem Bożego Ciała w Busku-Zdroju. Duchowny podkreślił, że Konstanty Miodowicz co tydzień brał udział w niedzielnych mszach o godzinie 7 rano. - Siadał w szóstej ławce z lewej strony - mówił proboszcz. Opowiadał, że przed chorobą poseł zamówił mszę za żonę. - Potem byłem w szpitalu odwiedzić go. Był nieprzytomny. Pomodliłem się za niego i uczyniłem znak krzyża na czole, bo wcześniej mnie o to prosił - wspominał Marian Janik.

Godzina 14.20. Kondukt żałobny ruszył z kościoła Bożego Ciała na cmentarz parafialny. Trasa ma około półtora kilometra długości.

Godzina 14.25. Na czele konduktu idzie Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, za nią poczty sztandarowe, duchowieństwo, karawan z trumną, rodzina oraz pozostali uczestnicy uroczystości.

Godzina 15.00 Na cmentarzu zmarłego wspominała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

- Spoglądam wstecz i wszędzie widzę twój uśmiech, a z nim ciepło bycia i oddanie pracy. Byłeś opanowany i dokładny, pracowity i cichy, żadnego demonstrowania wielkości i pozycji. Byłeś taki zwyczajny, wydawało się, że byłeś mistrzem drugiego planu, ale jakim mistrzem. Dziś role się odwróciły. To my jesteśmy tłem dla ciebie, bohatera zwyczajności. Kostek, oto jesteś na szlaku prowadzącym na drugą stronę szczytu, dla ciebie to nic nadzwyczajnego. Tam, gdzie jesteś, rozbij obóz, czekaj na nas. To trudna wędrówka, bo nie jesteśmy takimi mistrzami jak ty, ale będziemy wypatrywać cię na szczycie - powiedziała.

Godzina 15.10 Po marszałek Sejmu głos zabrał premier Donald Tusk

- Konstanty Miodowicz, a dla nas Kostek, nie żyje i te słowa nie przychodzą nikomu z nas łatwo przez gardło. Odpowiedzialnie przygotowywałeś nas do tej chwili, ale nigdy ludzie bliscy nie są na taką chwilę gotowi. To moment bardzo ciężki dla wszystkich, którzy Kostka znali, bo nigdy nie dopominał się doczesnej chwały. W tej chwili pewnie też jest zawstydzony widząc nas wszystkich w ukochanym Busku na pogrzebie. W jego biografii było wszystko to, co potrzebne jest na wysokich górach: wzór odpowiedzialności, bezinteresowności, odwagi i skromności. Kiedy kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się o tej paskudnej chorobie, nie wiedzieliśmy, że zaczyna wspinaczkę na najwyższą górę. Będziemy mieli cię w jak najlepszej pamięci, bo takich ludzi na szlaku nie zawsze się spotyka - powiedział premier.

Godzina 15.30 Zmarłego posła pożegnał również Grzegorz Świercz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

Przede mną smutny zaszczyt pożegnania przyjaciela i mentora. Kostek był wspaniałym człowiekiem, wybitnym i subtelnym erudytą, kochał ludzi i książki, kochał zwierzęta. To świadczy o nim jako człowieku i przyjacielu. Wiem, że na tych graniach niebieskich pamiętasz o nas i będziesz nas wspierał. Przyjaźń z tobą była zaszczytem. Odpoczywaj w spokoju, przyjacielu.

Godzina 15.40 Zakończyły się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu w Busku. Ceremonię na cmentarzu prowadził biskup polowy Józef Guzdek.


Tak o pogrzebie Konstantego Miodowicza pisaliśmy w środę

BISKUPI I "BOROWIKI"

Na czwartkowym pogrzebie posła, który odbędzie się według ceremoniału wojskowego, spodziewani są hierarchowie Kościoła. W tym biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek i biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan. Będzie przedstawiciel prezydenta Bronisława Komorowskiego, blisko 200 parlamentarzystów.

Zapewnienie bezpieczeństwa takiej armii VIP-ów nie jest sprawą łatwą. Już od wtorku pracują w Busku funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Sprawdzają każdy zakamarek, także w kościele. Wiadomo, że podczas uroczystości pogrzebowych będą korzystać z najnowocześniejszych urządzeń; w tym systemu satelitarnego "śledzącego" każdy ruch osób znajdujący się w tłumie żałobników.

KONDUKT PRZEZ MIASTO

Po nabożeństwie w kościele kondukt pogrzebowy przejdzie ulicami Grotta, Partyzantów, przez plac Zwycięstwa (rynek), a następnie ulicami Bohaterów Warszawy i Langiewicza - na cmentarz parafialny. Trasa ma około półtora kilometra długości. Na czele konduktu - Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, potem karawan z trumną Konstantego Miodowicza, rodzina, najbliżsi, oficjele
Od godziny 11 należy spodziewać się utrudnień komunikacyjnych w centrum Buska. Na ulicy Partyzantów ma obowiązywać zakaz parkowania. Przygotowano około 700 miejsc parkingowych w rejonie kościoła Bożego Ciała (w tym obok krytej pływalni, siedziby ZUS, na terenach zielonych na osiedlu Świerczewskiego). Będą też miejsca dla samochodów w rejonie cmentarza przy ulicy Langiewicza.

W środę na trasie konduktu – na ulicy Bohaterów Warszawy – pracowały  służby komunalne.
W środę na trasie konduktu – na ulicy Bohaterów Warszawy – pracowały służby komunalne. Adam Ligiecki

W środę na trasie konduktu - na ulicy Bohaterów Warszawy - pracowały służby komunalne.
(fot. Adam Ligiecki)

PO PIERWSZE, BEZPIECZEŃSTWO

Busko od kilku dni przygotowywało się do czwartkowych uroczystości pogrzebowych. Także w środę przez cały dzień służby komunalne robiły porządki na trasie przemarszu konduktu żałobnego.
Nad bezpieczeństwem czuwać będzie liczna rzesza policjantów - cały stan buskiej jednostki oraz ponad setka funkcjonariuszy z innych garnizonów. W czwartek rano, o godzinie 6, została zamknięta dla ruchu ulica Langiewicza po południowej stronie cmentarza. Utrudnienia komunikacyjne potrwają do godziny 16.30.

SPOCZNIE OBOK TEŚCIÓW

Poseł Konstanty Miodowicz zmarł po długiej i ciężkiej chorobie - 23 sierpnia w Warszawie. Miał 62 lata. Był posłem wielu kadencji, uważany jest za twórcę polskich służb specjalnych.
Czwartkowe uroczystości pogrzebowe na buskim cmentarzu rozpoczną się około godziny 14.30. Wiadomo, że mowę pożegnalną wygłoszą premier Donald Tusk, marszałek Ewa Kopacz i Grzegorz Świercz, wiceprzewodniczący świętokrzyskich struktur Platformy Obywatelskiej, wicemarszałek województwa.

Konstanty Miodowicz zostanie pochowany w rodzinnym grobowcu żony. W starej części buskiej nekropolii, przy południowym murze cmentarnym. Tuż obok grobu teściów - Wandy i Jerzego Belonów; dwie kwatery od miejsca pochówku szwagra - pieśniarza i poety, zmarłego w 1985 roku "barda Ponidzia" Wojciecha Belona.

Wideo

Komentarze 47

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PSL
W dniu 31.08.2013 o 20:42, Gość napisał:

Zastanawia mnie jedno. Dlaczego w obliczu śmierci stawia się ludzi w nierównym szeregu? Pogrzeb ten był pewną formą manifestacji i wyrazem ignorancji władzy nad prawidłowością art. 32 Konstytucji gdzie każdy człowiek wobec prawa jest równy. Popatrzmy jednak na to bądź, co bądź przykre wydarzenie z innego pułapu. Otóż kilka lat temu to nie, kto inny, jak ekipa PO dowodzona przez Tuska zmniejszyła tzw. zasiłki pogrzebowe dla wszystkich ludzi o kilka tysięcy zł. Pozostało ich ok. 4 tysiące zł. Ciekawi mnie wiec czy za te cztery tysiące złotych rodzina śp. Konstantego Miodowicza była w stanie wyprawić taki pogrzeb? Przecież to nie wystarczyło, dla biskupa Ryczana na podróż do Buska i z powrotem.. Trafnie ktoś zauważył, że na słupach wiszą klepsydry różnych ludzi. Wśród nich są osoby, które walczyły o to, aby Tusk i jego sitwa dzisiaj mieli okazje bawić się za społeczne pieniądze. Ja osobiście znałem zmarłego posła Miodowicza. Byłem u niego w bardzo ważnej sprawie społecznej, która dotyczyła osób niepełnosprawnych. I wiecie, co uczynił, poparł komuszą swawolę i olał sobie ten temat, ale jestem w posiadaniu fotki gdzie, to, czego nie załatwił dla tych nieszczęsnych osób sam lekceważąc obowiązujące Go przepisy wykorzystywał niejednokrotnie dla zaspokojenia swojej potrzeby. Pytam, więc i dla zaspokojenia ludzkiej ciekawości żądam, aby zostało upublicznione ile nas podatników kosztował wyprawiony za 4 tysiące złotych zasiłku pogrzebowego ten pogrzeb?Czy kiedykolwiek władza po 80 roku a już na pewno po 1989 roku wyprawiła taki pogrzeb dla szarego Kowalskiego, który walczył o to, aby taki pogrzeb wyprawiono śp. Konstantemu Miodowiczowi?Na zakończenie chcę poprosić szanownych rządzicieli w tym p. p. Ewę Kopacz oraz Donalda Tuska, aby kierowali się nieco większą skromnością lub wyprawiali takie uczty wszystkim tym, o których pozbawiając ich zasiłku pogrzebowego zapomnieli, a przecież to oni na swoich barkach wynieśli Was na te ciepłe stołeczki, do których przez dziesiątki lat żeście się przyspawali.      

co ty piszesz idioto???jak możesz,porownac św pamięci posła do otaczającego nas społeczenstwa.jednak nie wiesz czym sie zajmował w latach 90tych

G
Gość

Platforma długo porządzi?

G
Gość
W dniu 29.08.2013 o 17:27, Gość napisał:

Zwykłemu Polakowi nie wystarczy na godny pochówek, bo zasiłek pogrzebowy 4000zł - to na kwiaty, jeśli pleban zrezygnuje z "co łaska 1000zl". Dziwię się tej pompie w sumie za pieniądze podatników. 

 

 

Zastanawia mnie jedno. Dlaczego w obliczu śmierci stawia się ludzi w nierównym szeregu?

Pogrzeb ten był pewną formą manifestacji i wyrazem ignorancji władzy nad prawidłowością art. 32 Konstytucji gdzie każdy człowiek wobec prawa jest równy.

 Popatrzmy jednak na to bądź, co bądź przykre wydarzenie z innego pułapu.

Otóż kilka lat temu to nie, kto inny, jak ekipa PO dowodzona przez Tuska zmniejszyła tzw. zasiłki pogrzebowe dla wszystkich ludzi o kilka tysięcy zł. Pozostało ich ok. 4 tysiące zł.

Ciekawi mnie wiec czy za te cztery tysiące złotych rodzina śp. Konstantego Miodowicza była w stanie wyprawić taki pogrzeb? Przecież to nie wystarczyło, dla biskupa Ryczana na podróż do Buska i z powrotem..

Trafnie ktoś zauważył, że na słupach wiszą klepsydry różnych ludzi. Wśród nich są osoby, które walczyły o to, aby Tusk i jego sitwa dzisiaj mieli okazje bawić się za społeczne pieniądze.

Ja osobiście znałem zmarłego posła Miodowicza. Byłem u niego w bardzo ważnej sprawie społecznej, która dotyczyła osób niepełnosprawnych. I wiecie, co uczynił, poparł komuszą swawolę i olał sobie ten temat, ale jestem w posiadaniu fotki gdzie, to, czego nie załatwił dla tych nieszczęsnych osób sam lekceważąc obowiązujące Go przepisy wykorzystywał niejednokrotnie dla zaspokojenia swojej potrzeby.

Pytam, więc i dla zaspokojenia ludzkiej ciekawości żądam, aby zostało upublicznione ile nas podatników kosztował wyprawiony za 4 tysiące złotych zasiłku pogrzebowego ten pogrzeb?

Czy kiedykolwiek władza po 80 roku a już na pewno po 1989 roku wyprawiła taki pogrzeb dla szarego Kowalskiego, który walczył o to, aby taki pogrzeb wyprawiono śp. Konstantemu Miodowiczowi?

Na zakończenie chcę poprosić szanownych rządzicieli w tym p. p. Ewę Kopacz oraz Donalda Tuska, aby kierowali się nieco większą skromnością lub wyprawiali takie uczty wszystkim tym, o których pozbawiając ich zasiłku pogrzebowego zapomnieli, a przecież to oni na swoich barkach wynieśli Was na te ciepłe stołeczki, do których przez dziesiątki lat żeście się przyspawali.      

 

 

G
Gość

"Zapewnienie bezpieczeństwa takiej armii VIP-ów nie jest sprawą łatwą. Już od wtorku pracują w Busku funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Sprawdzają każdy zakamarek, także w kościele. Wiadomo, że podczas uroczystości pogrzebowych będą korzystać z najnowocześniejszych urządzeń; w tym systemu satelitarnego "śledzącego” każdy ruch osób znajdujący się w tłumie żałobników."

To jak działa BOR w praktyce było widać w Smoleńsku... No Comment.

A
AMEN
W dniu 28.08.2013 o 18:19, gość napisał:

nie pojmuje po co robią taki szum? zmarł dosyć młody człowiek, jest to z pewnością szok dla rodziny, czy nie można pożegnać Go w ciszy i zadumie? oj szok bo kasy mniej :( a tak mialo byc do 67 lat uuuuuuuuuuu

 

k
kosa

ALE CYRK W TYM BUSKU aaaaaaaaaaaa CALE  PO DZISIAJ BYLO -

POGRZEB JAK POGRZEB-DLA  BOGA SA WSZYSCY ROWNI ! Ale nie dla PO .

CIEKAWE CZY TAK dla Posla  PISu  by TUSK przjechal -

wyslal podwladnego pewnie .

k
komuch

tak rzegna sie rudych przyiacjeli wermahtu

 

A
AMEN

SAM GLOSOWAL ZA USTAWA 67 LAT PRACY A TU MASZ CI :( -

I TAK POWINNO BYC ZE WSZYSTKIMI CO NA NIA GLOSOWALI !amen

B
Buskowianin
W dniu 28.08.2013 o 21:24, Gość napisał:

Ale bydełko polskie sie tu wypowiada,sami sobie wydajecie opinie.No ale łatwiej obrażac anonimowo,tu jesteście chojrakami i bohaterami.....Wstyd,maluczcy pieniacze

bydełko?  a co ty tak pieszczotliwie  Panie oborowy, gnojem cie  czuc, a tu piszesz  cos  czego nie  rozumiesz, jest demokracja i kazdy ma  prawo powiedziec   ale obrazać  cieciu nie masz prawa bo ci wpier***imy  oborowy i gnojem cie  dpomyjemy

d
dupa juzka z buska
W dniu 28.08.2013 o 19:29, klakier napisał:

A te wszystkie przejazdy, przeloty tych VIP-ów to kto sfinansuje? No chyba nie ZUS... Pan premier przyleci śmigłowcem a limuzyny przyjadą puste z Warszawy żeby go 2 km do kościoła z boiska przewieżć... Żenada z całym tym pogrzebem i zamieszaniem...

te qw krytykowaly komuchów a same  robia jeszcze  wieksze ciulstwa,  teatr nad  nieboszczykiem  ,nie wiem co on takiego zrobil dla buska  czy dla  regionu lub dla Polski  zebym musiał placic  kopaczowej tusakowi i innym, ludzie  serca nie macie  w ten kosciol to powinno pier***nąc  z jasnego nieba   i was  rozpędzić , widzicie jaka  tu bieda  awy sobie  wycieczki na  trupa  robicie i hucpe  wyborcza, wstydu nie macie, za moje pieniadz   zabawy robicie ,fe, nie bede na was  nigdy glosowala

G
Gość

Zwykłemu Polakowi nie wystarczy na godny pochówek, bo zasiłek pogrzebowy 4000zł - to na kwiaty, jeśli pleban zrezygnuje z "co łaska 1000zl". Dziwię się tej pompie w sumie za pieniądze podatników.

r
rodak nie z PO
W dniu 28.08.2013 o 19:40, ciekawy napisał:

Czy ci, ktorzy sa za aborcja i zwiazkami jednoplciowymi, co nie klekaja przed ksiedzem maja moralne prawo uczestniczyc we Mszy Swietej pogrzebowej, czy tylko moga stac pod Kosciolem?

"Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku?" Mt 7,1-3

 

 

Znacie to Prawi i Sprawiedliwi???

r
rodak nie z PO
W dniu 29.08.2013 o 10:52, Buskowianin napisał:

podobnie mysla  tysiace madrych ludzi, a tu taki spęd i koszty za moje poieniadze    jasełka  z  trupem  z udzialem tusaka, jak ja  jade na czyjs pogrzeb to sam place  za biulet, wiazanke, a  tu   za moje pieniadze, nie  zycze  sobie  aby  robic  widowisko za moje pieniadze   i jeszcze komu   jakiemus    oszołomowi ??????????????????????????????????

 

NO tak spędy powinny być tylko na pogrzebach polityków PIS. POKORY ludzie!

r
rodak nie z PO

PIS jak zwykle nie umie milczeć nad trumną i uszanować drugiego Człowieka...Nie uszanowali śmierci S.P. Trzaski, nie uszanują S.P. Miodowicza.

 

BO JAK TO- do innej partii należeć?????

 

 

PIS za wroga uznaje każdego kto śmie mieć inne poglądy niż Wódz.

Przypomina Wam to kogoś...?

Bo mi Hitlera i okres przedwojenny, ta sam nienawiść, ta sama buta.

 

 

PIS identycznie sieje nienawiść wśród Rodaków i Ich dzieli.

Obym się myliła, ale ich rządy doprowadzą do wojny domowej, trzeba mieć to na uwadze.

 

 

Przykro mi, że moje dziecko  być może będzie musiało żyć w kraju gdzie sąsiad zieje nienawiścią do brata.

j
ja
W dniu 28.08.2013 o 21:56, Gość napisał:

Mistrzu przeczytaj to coś sama napisała i zastanów się bo logiki w tym brak a  gdzie  przyjemność intelektualna a zwierzęta kochał nawet z jego psem na spacer chodziła jakaś kobitka

Mistrzem to jesteś Ty, jak był w Warszawie to pies miał czekać aż pan przyjedzie...inteligent się znalazł

Dodaj ogłoszenie