sportowy24
  Pogrzeb znanego trenera Bogumiła Gozdura (zdjęcia)

  Pogrzeb znanego trenera Bogumiła Gozdura (zdjęcia)

  Sławomir STACHURA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pogrzeb znanego trenera Bogumiła Gozdura (zdjęcia)
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Sławomir Stachura

  Wielu kolegów, szkoleniowców, piłkarzy i ludzi świętokrzyskiej piłki żegnało w sobotę trenera Bogumiła Gozdura, który zmarł 3 maja w Kielcach. Miał 82 lata.  W mszy żałobnej w intencji Bogumiła Gozdura odprawionej w kościele pod wezwaniem Józefa Robotnika, uczestniczyło wielu jego kolegów z boiska, ale też podopiecznych z klubów Korona Kielce i Błękitnych Kielce, które pod wodzą trenera Gozdura awansowały do drugiej ligi. Trenerzy Czesław Palik, Janusz Batugowski, Jerzy Marzec, przedstawiciele Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej na czele z prezesem Mirosławem Malinowskim, Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, byli zawodnicy starszego pokolenia - Henryk Kiszkis, Paweł Gromulski, Andrzej Jung, Tadeusz Miś czy młodszego– Sławomir Grzesik, Krzysztof Dziubel, Mariusz Mucharski - wszyscy oni ze smutkiem towarzyszyli w ostatniej drodze znanego i cenionego szkoleniowca, a później działacza Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej.

  - To był naprawdę dobry człowiek i znakomity szkoleniowiec. To on ściągał mnie w 1975 roku do Korony Kielce z KSZO Ostrowiec – wspomina Henryk Kiszkis, czołowy kiedyś napastnik Korony.

  - Trener Gozdur prowadził zespół twardą ręką, ale był powszechnie lubiany i ceniony. Pamiętam, że palił dużo papierosów w czasie meczów, ale wtedy to było dozwolone. To on dokonał historycznego wyczynu i wprowadził Koronę do drugiej ligi w 1975 roku – mówi Andrzej Jung, również czołowy strzelec Korony, powstałej 10 lipca 1973 roku w wyniku połączenia SHL Kielce i Iskry Kielce. Jung grał drużynie, która w 1975 roku wywalczyła dla Kielc drugą ligę.

  Bogumił Gozdur piłkarską karierę rozpoczął w AKS Alejki Kielce. Później grał w Gwardii Kielce, AZS AWF Warszawa i Warszawiance Warszawa. Większe sukcesy odnosił jako szkoleniowiec. Po studiach na warszawskiej Akademii Wychowana Fizycznego przeniósł się do Trójmiasta. W pierwszej połowie lat sześćdziesiątych był szkoleniowcem między innymi Bałtyku Gdynia i Lechii Gdańsk, a potem Korony Kielce i Błękitnych Kielce.

  W 1975 roku z Koroną wywalczył historyczny, pierwszy awans do drugiej ligi. W decydującym pojedynku z Lublinianką Korona wygrała 3:2, a mecz na stadionie przy ul. Ściegiennego obserwowała rekordowa liczba 20 tysięcy widzów. W 1978 roku trener Gozdur do drugiej ligi wprowadził też Błękitnych Kielce. Potem był aktywnym działaczem wiceprezesem Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej.

  Bogumił Gozdur został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Kielcach.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]