Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokaz na 40 wieżowcach, czyli Dariusz Makaruk w Kieleckim Centrum Kultury

Lidia Cichocka
Mateusz Wolski KCK
Krajana, Dariusza Makaruka kielczanie znają raczej jako muzyka a nie speca od nowoczesnych technologii. Tymczasem w październiku 2019 roku Makaruk zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na największy pokaz videomappingu na świecie - przygotował projekcję na 40 wieżowcach w chińskim Shenzhen.

O tym projekcie a także swoich zapatrywaniach na życie mówił w czasie spotkania w Salonie Bezsenność w Kieleckim Centrum Kultury, gdzie przygotowuje pokaz na finał OFF Fashion.

Dzisiaj Dariusz Makaruk mieszka w Warszawie, od 12 lat prowadzi firmę MediaCraft zajmująca się produkcją audiowizualną, innowacyjnymi technologiami, aplikacjami mobilnymi, wirtualną rzeczywistością i pokrewnymi dziedzinami sztuki nowoczesnej.

Nie zrezygnowałem z muzyki, nadal ją tworzę. Swoja muzykę wykorzystuję w tym co robię, przygotowuję także nowy album muzyczny, powinien się on wkrótce ukazać. Materiał już jest nagrany – wyjaśniał Dariusz Makaruk.

Nowoczesnymi technologiami zajął się z powodu niedosytu.

- Dzisiaj muzyki się nie tylko słucha, ale i coraz częściej ogląda. Koncerty połączone są z projekcjami, a jak chcemy jej posłuchać to włączamy YouTube. Trudno się oprzeć takim możliwościom, więc wykorzystuję je.

Pierwsze zlecenie na twórczość audiowizualną dostałem w 2005 czy 2006 od francuskiego teatru Mabel Octobre, który robił pokaz w teatrze Krystyny Jandy. I postanowił mi zapłacić za to, co ja robiłem w domu do szuflady. Wtedy okazało się, że nie dosyć, że robię to co lubię, to jeszcze zarabiam. Jak widać, warto robić rzeczy które lubimy, dzięki temu można dojść do wyższego etapu. Nie ma znaczenia czy to sztuka audiowizualna, garncarstwo czy ceramika. Na pewno warto inwestować czas i pieniądze w to, co się lubi robić. I ryzykować.

Przygotowywałem projekcje w przestrzeni miejskiej co, sądząc po odbiorze, się bardzo podobało. Większość to były pokazy na budynkach, ale projekcja daje architekturze rolę inną niż na co dzień – w trakcie pokazu można budynek zawalić, zrekonstruować, otworzyć okna, zmienić w robota. Tworzyłem też pokazy immersywne – nowe środowiska, których działanie zależało od aktywności obecnych w nich ludzi. Jeśli oni się nim nie zainteresują to się nic nie wydarzy, ale jeśli się wkręcą dzieje się bardzo wiele. I tak naprawdę to mówi więcej o tych ludziach niż o tej twórczości. Np. w Japonii zrobiłem taką

instalację, którą można było uruchomić dopiero wówczas kiedy współpracowały co najmniej dwie osoby – chodziło o dotyk, złapanie drugiego człowieka za rękę. Wtedy można było zwiedzać i tworzyć wirtualny świat. To było bardzo ciekawe doświadczenie, a dla Japończyków niezłe wyzwanie ze względu na dystans do innych, ale dające im też ogromnie dużo radości i satysfakcji.

Pokaz w Chinach i zwycięstwo w konkursie na największy na świecie mapping przyniosło Makarukowi rozgłos i sławę a prywatnie utwierdziło w przekonaniu, że warto ryzykować.

– Wziąłem udział w konkursie w ciemno nie mając żadnych gwarancji, że czas i pieniądze które w to włożyłem się zwrócą. Potem okazało się, że ten konkurs wygrałem i to było ciekawe spostrzeżenie – że sytuacja, w której wykracza się poza to, co się robi normalnie, kiedy jest ryzyko, dyskomfort, jest szansą na osiągnięcie czegoś więcej.

Pokaz na chińskich drapaczach chmur w Shenzhen można oglądać na miejscu przez kilka kolejnych miesięcy w każdy piątek i sobotę o godz. 19 a także na stronie Echa Dnia.

Dla tych, którzy nie wybierają się do Chin mamy dobrą wiadomość: Dariusz Makaruk przygotuje także coś dla Kielc. - Ogromnym błędem Kielc byłaby próba naśladowania innych miast i powielanie tego, co już było - mówi.- Dużo większą wartość miałoby zrobienie czegoś po raz pierwszy i takie pomysły mam. Ostatnie kilka lat mojego życia pokazuje, że opłaca się robić rzeczy po raz pierwszy, obojętnie czy w sztuce, projektowaniu czy biznesie.

W KCK na zakończenie wiosennej edycji Festiwalu Mody Off Fashion odbędzie się pokaz na Dużej Scenie przygotowany przez Dariusza Makaruka. - Pierwszy taki na świecie – deklaruje artysta. Jesienią w Galerii Winda otwarta zostanie wystawa prac Makaruka: częściowo realna, częściowo wirtualna. Więc ej o artyście na stronie internetowej https://www.makaruk.net

Dariusz Makaruk

Należy do Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej (PSeME) – Polskiego wydziału CIME/ICEM w Bourges wspieranego przez UNESCO. Współtworzy nowoczesne projekty z gatunku muzyki elektronicznej oraz digital-jazz oraz występuje z uznanymi muzykami sceny jazzowej m.in. z Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Tymonem Tymańskim. Jest laureatem głównej nagrody Międzynarodowego Konkursu Les Bains Numeriques #9 we Francji za koncert audiowizualny duetu Dimension N współtworzonego wraz z artystką sztuki generatywnej Albą G Corral z Hiszpanii. Jako producent pokazów audiowizualnych tworzy wizualizacje interaktywne, wielkoformatowe mappingi wideo 3D oraz obiekty interaktywne w przestrzeni publicznej. Był inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu Moving Closer Innovative Art Festival organizowanego w Warszawie oraz imprezy masowej Laserowa Noc organizowanej w Amfiteatrze Kadzielnia Kielce. Strona internetowa: www.makaruk.net.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie