Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokażą, jak bezpiecznie poruszać się po internecie. Rusza kolejna edycja konkursu dla uczniów

Mateusz Kołodziej
Ruszyła siódma edycja konkursu "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze", który kierowany jest do uczniów świętokrzyskich szkół. Wydarzenie organizują wspólnie Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Komenda Wojewódzką Policji w Kielcach.

ZOBACZ TAKŻE: Widowisko historyczne „Szlakiem wrześniowej chwały Oręża Polskiego 1939-2014” w Tokarni

Konkurs organizowany jest cyklicznie już od siedmiu lat. Jego celem jest upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Do konkursu może zgłosić się każda szkoła z województwa świętokrzyskiego. Trzeba jednak spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim do 22 września trzeba przesłać formularz zgłoszeniowy do Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (jest dostępny na stronie internetowej www.scdn.pl). Kolejnym krokiem jest udział minimum jednego nauczyciela w konferencji rozpoczynającej realizację konkursu. Odbędzie się ona 5 października o godzinie 10 na terenie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W celu określenia najczęstszych zagrożeń wśród uczniów oraz zdefiniowania formy i tematyki prac konkursowych opracowano ankietę diagnostyczną, w której wzięły udział 94 placówki oświatowe. Jej wyniki wskazują, że najczęściej pojawiającymi się zagrożeniami są między innymi: uzależnienie od internetu, przemoc rówieśnicza w sieci, stalking, groźby karalne, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających lub kompromitujących informacji, zdjęć, filmów, czy dopisywanie obraźliwych komentarzy. I takie też zagadnienia powinny zawierać prace konkursowe.

A sam konkurs podzielony jest na trzy kategorie. Pierwsza adresowana jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Uczniowie maja przygotować pracę plastyczną na temat "Mądrze, grzecznie i bezpiecznie korzystam z internetu". Praca powinna być ilustracją do jednej z kart 12-stronicowego, rocznego kalendarza ściennego. Druga kategoria jest przeznaczona do uczniów klas -IV-VI szkół podstawowych. Uczniowie muszą w formie elektronicznej przygotować prezentację na taki sam temat, co ich młodsi koledzy. W trzeciej kategorii mogą wystąpić uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych. Będą oni musieli przygotować multimedialny poradnik dla rówieśników pod tytułem "Cyberpomoc kontra cyberprzemoc". Szczegółowe informacje na temat prac konkursowych zostaną przedstawione podczas wspomnianej już konferencji 5 października. Organizatorzy przygotowali nagrody dla najlepszych. Za zajęcie pierwszego miejsca w każdej kategorii przewidziane są nagrody rzeczowe dla każdego ucznia o równowartości około 1400 złotych. Za zajęcie drugiego miejsca nagroda rzeczowa ma wynosić równowartość około 1000 złotych, a trzeciego - 700 złotych. Nagrodami będą prawdopodobnie między innymi tablety, czy kamery sportowe. Nagrody rzeczowe przewidziane też są dla opiekunów najlepszych szkół.

Do ubiegłorocznej, szóstej edycji projektu zgłosiła się rekordowa liczba aż 197 szkół. Zorganizowane zostały również warsztaty dla nauczycieli, w których uczestniczyło około 150 osób.

Więcej informacji o konkursie można uzyskać pod numerem telefonu: 41-362-51-65.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie