Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Pokochaj Świętokrzyskie”, czyli kolejne spotkanie Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej

Janusz Sapa
W Hotelu „Gromada” w Warszawie zebrało się kilkaset osób, związanych z Ziemią Kielecką, by bliżej poznać tym razem dzieje i dorobek trzech miast i gmin – Nowej Słupi, Łagowa i Radoszyc, które odzyskały prawa miejskie odebrane przez rosyjskiego zaborcę za pomoc udzielaną powstańcom styczniowym 1863 roku.

W Hotelu „Gromada” w Warszawie zebrało się kilkaset osób, związanych z Ziemią Kielecką, by bliżej poznać tym razem dzieje i dorobek trzech miast i gmin – Nowej Słupi, Łagowa i Radoszyc, które odzyskały prawa miejskie odebrane przez rosyjskiego zaborcę za pomoc udzielaną powstańcom styczniowym 1863 roku.

Tradycyjnie na początku każdego roku członkowie Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej spotykają się na noworocznej imprezie otwierającej nowy okres działalności, której towarzyszy hasło „Pokochaj Świętokrzyskie”.

Oczywiście nie zabrakło znakomitych reprezentacji tych miast i gmin – zarówno członków ich władz, jak i twórców, działaczy kulturalnych, zespołów artystycznych i Kół Gospodyń Wiejskich. To właśnie oni nadali imprezie wspaniały klimat prezentując bogaty program rzęsiście oklaskiwany przez świętokrzyskich warszawiaków.

Nim jeszcze rozpoczęło się to spotkanie wszystkich przybywających witała regionalnymi pieśniami ludowa kapela „Wierna Rzeka” z Piekoszowa. Otwarcia spotkania dokonał prezes Warszawskiego Klubu PZK Wiesław Osuchowski, serdecznie witając zebranych, wśród których byli m.in. posłowie ziemi świętokrzyskiej: Andrzej Kryj, Marzena Okła-Drewnowicz, Kazimierz Kotowski, Piotr Liroy-Marzec oraz europoseł Czesław Siekierski, przedstawiciele kieleckiego Urzędu Marszałkowskiego z dyrektorem Jackiem Kowalczykiem, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego z doradcą Witoldem Prandotą, który odczytał list od marszałka Adama Struzika, wyrażającego wielkie uznanie dla działań Klubu. Prezydenta Kielc reprezentował dyrektor Urzędu Miasta Artur Sobolewski a Radę Mediów Narodowych Juliusz Braun. Piękną muzyczną dedykację dla uczestników spotkania zaprezentowała utalentowana solistka Bożena Zielińska z Radoszyc, której jedna z trzech pieśni o Górach Świętokrzyskich pt. „Miejsce zaklęte” wywołała lawinę długotrwałych oklasków. A potem zebrani obejrzeli filmy promujące Nową Słupię, Łagów i Radoszyce, po których pieśnią „Świętokrzyskie jakie cudne” uraczył zebranych zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Łagowa.

Nastąpiła najważniejsza część spotkania – prezentacja miast i gmin, której dokonali burmistrzowie: Paweł Marwicki z Łagowa, Andrzej Gąsior z Nowej Słupi i Michał Pękala z Radoszyc. W podzięce za ich pracę i udział w imprezie prezes Warszawskiego Klubu Wiesław Osuchowski wręczył każdemu oryginalny portret – artystyczną… karykaturę. Hucznym brawom nie było końca, tym bardziej, że rozpoczął się koncert ludowych zespołów śpiewaczych „Chełmowianki” i „Modrzewianki”.

Po koncercie prezes Wiesław Osuchowski podsumował oficjalną część spotkania dziękując za bogaty i niezapomniany program.

Zebrani przeszli do oglądania stoisk z dziełami i wydawnictwami promującymi Nową Słupię, Łagów i Radoszyce, by na koniec udać się do sali, w której reprezentanci zaproszonych gmin uraczyli wszystkich regionalnymi potrawami, wypiekami i serdecznymi opowieściami. Do późnych godzin trwała degustacja i tańce przy akompaniamencie zespołów ludowych.

Patronat honorowy nad warszawskim spotkaniem sprawowali marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie