Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy pomagali Żydom, ryzykując własne życie. Rozmowa z doktorem Tomaszem Domańskim z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach

TT
archiwum
Doktor Tomasz Domański z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach o Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Polacy zajmowali wobec Żydów różne postawy. Czym były one warunkowane?
Decydujące znaczenie dla relacji polsko-żydowskich w okresie okupacji miała polityka władz niemieckich i wprowadzone przez nich ustawodawstwo. Niemcy stopniowo odseparowywali ludność żydowską od polskiej, a z czasem skazali tych pierwszych na zagładę. Wpływ na zachowanie ludności polskiej miały również dwie zasadnicze kwestie - system kar za pomoc Żydom oraz sytuacja ludności polskiej pod okupacją. Skala eksploatacji ekonomicznej, ludzkiej oraz terroru, tworzyły lęki i permanentne poczucie zagrożenia przed okupantem. Wobec tylu problemów społeczeństwo polskie było w większości skoncentrowane na własnym przeżyciu. Dlatego postawy Polaków wobec Żydów zawsze należy analizować w kontekście historycznym, w jakim one występowały.

Jaka była skala i formy pomocy Żydom?
Określenie skali pomocy wymaga jeszcze badań naukowych. Wiemy, że za pomoc ludności żydowskiej zginęło w okresie okupacji około tysiąca Polaków. Na pewno zaangażowania w pomoc świadczoną Żydom nie odzwierciedla liczba Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Większość z pomagających pozostaje nadal anonimowa. Ostatecznej liczby tych szlachetnych ludzi prawdopodobnie nigdy nie uda się ustalić. Ratujący Żydów, to nie tylko ci, którzy kogoś ukrywali, dawali mu schronienie przez dłuższy czy krótszy czas. To także ci, którzy dostarczali żywność, pomagali w ucieczce do gett czy zalegalizowaniu życia po „aryjskiej” stronie. Form pomocy było bardzo wiele.

Co groziło za pomoc ludności żydowskiej?
Niemiecki okupant wprowadził cały system kar, jak uwięzienie, osadzenie w obozie koncentracyjnym, grzywnę. Najbardziej odstraszający charakter miała kara śmierci. Groziła ona nie tylko za udzielanie pomocy, ale również posiadanie o niej wiedzy i nie zawiadomienie odpowiednich organów administracji okupacyjnej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Regionalny Puchar Polski, Król Twittera w V lidze, Odra bardziej hiszpańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie