Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połączył ich hetman Stefan Czarniecki - w niedzielę w Czarncy wielkie uroczystości

Rafał Banaszek
Na tablicy wykonanej z granitu szwedzkiego wyryte zostaną złotymi zgłoskami nazwiska 10 osób na czele z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim – Honorowym Obywatelem Włoszczowy.
Na tablicy wykonanej z granitu szwedzkiego wyryte zostaną złotymi zgłoskami nazwiska 10 osób na czele z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim – Honorowym Obywatelem Włoszczowy. Rafał Banaszek
W Czarncy ważne wydarzenie patriotyczne w niedzielę. Przyjadą znane osobistości i potomkowie Stefana Czarnieckiego.

Program uroczystości

Program uroczystości

Uroczystość patriotyczna rozpoczyna się o godzinie 10 przy szkole w Czarncy. Tutaj wręczone zostaną pamiątki i dyplomy honorowego członka Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego oraz odbędzie się uroczysta akademia w wykonaniu młodzieży szkolnej. O godzinie 11.30 w miejscowym kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta koncelebrowana w intencji członków towarzystwa i ich rodzin, hetmana Czarnieckiego i osób, którym poświęcona jest tablica. Po nabożeństwie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa przy szkole. Na koniec goście udadzą się znów do kościoła, gdzie zwiedzą pamiątki po Stefanie Czarnieckim.

Z okazji 20-lecia istnienia Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego 23 września przy Szkole Podstawowej w Czarncy odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa z nazwiskami 10 nieżyjących osób na czele z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim.

Czarnca chce w ten sposób oddać hołd osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci po hetmanie Stefanie Czarnieckim, którzy mieli kontakt z tą historyczną miejscowością. Miesiąc temu włoszczowska Rada Miejska jednogłośnie zgodziła się na wzniesienie tej tablicy. Na płycie wykonanej z granitu szwedzkiego według projektu Zygmunta Fatygi, którą ufundowało towarzystwo oraz gmina Włoszczowa, wyryte będą złotymi zgłoskami nazwiska byłych urzędników państwowych, ofiar katastrofy smoleńskiej (Przemysława Gosiewskiego, Andrzeja Przewoźnika, Aleksandra Szczygło, biskupa Tadeusza Płoskiego), wojskowych (Krzysztofa Pajewskiego, Bronisława Lubienieckiego), księży (Hipolita Grochulskiego, Karola Rogalskiego, Edwarda Skotnickiego) oraz kierownika czarnieckiej szkoły Stanisława Sowińskiego. W uroczystości wezmą udział rodziny osób uwiecznionych na pomniku. Między innymi senator Beata Gosiewska z rodziną.

Tablica zatytułowana jest "Jak Czarniecki wierni do końca Ojczyźnie. Połączył ich Hetman". Taką samą nazwę, przypomnijmy, nosi wystawa, która znajduje się w kaplicy z pamiątkami po hetmanie w miejscowym kościele. Można tutaj obejrzeć osobiste rzeczy należące między innymi do wspomnianych ofiar katastrofy smoleńskiej: biskupa polowego Wojska Polskiego, generała dywizji Tadeusza Płoskiego, Andrzeja Przewoźnika - sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego oraz Aleksandra Szczygło - szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Warto też wspomnieć, że z okazji 20-lecia towarzystwa przed kościołem w Czarncy postawiono ostatnio wielką tablicę informacyjną "Czarnca - gniazdo rodu Czarnieckich", zawierającą informacje o hetmanie i pamiątkach po nim. Budowę tablicy dofinansowało Starostwo Powiatowe we Włoszczowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie