Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połaniec dziewiąty w rankingu potencjalnych lokalizacji elektrowni atomowych

Marcin JAROSZ [email protected]
Elektrownia w Połańcu znalazła się na 9 miejscu w rankingu dotyczącym najlepszych potencjalnych lokalizacji dla budowy elektrowni atomowej w Polsce.
Elektrownia w Połańcu znalazła się na 9 miejscu w rankingu dotyczącym najlepszych potencjalnych lokalizacji dla budowy elektrowni atomowej w Polsce. Marcin Jarosz
Połaniecka elektrownia znalazła się na 9 pozycji w rankingu potencjalnych lokalizacji elektrowni atomowych w Polsce, przedstawionym na dzisiejszej konferencji prasowej w Ministerstwie Gospodarki. Największą ilość punktów otrzymał Żarnowiec na Pomorzu.

Lista rankingowa

Elektrownia w Połańcu znalazła się na 9 miejscu w rankingu dotyczącym najlepszych potencjalnych lokalizacji dla budowy elektrowni atomowej w Polsce.
Elektrownia w Połańcu znalazła się na 9 miejscu w rankingu dotyczącym najlepszych potencjalnych lokalizacji dla budowy elektrowni atomowej w Polsce. Marcin Jarosz

Zobacz na mapie najlepsze lokalizacje dla elektrowni atomowych w Polsce.
(fot. Ministerstwo Gospodarki)

Lista rankingowa

1. Żarnowiec - 65,6, 2. Warta-Klempicz - 59,9, 3. Kopań - 55,8, 4. Nowe Miasto - 55,3, 5. Bełchatów - 53,1, 6. Nieszawa - 52,0, 7. Tczew - 51,8, 8. Choczewo - 51,0, 9. Połaniec - 49,7, 10. Chotcza - 49,6, 11. Małkina - 49,1, 12. Krzywiec - 49,0, 13. Krzymów - 48,8, 14. Kozienice - 48,2, 15. Wyszków - 48,0, 16. Pniewo - 47,9, 17. Pniewo-Krajnik - 47,9, 18. Lubiatowo-Kopalino - 47,2, 19. Dębogóra - 46,2, 20. Stepnica-1 - 45,3, 21. Stepnica-2 - 45,3, 22. Wiechowo - 45,2, 23. Karolewo - 44,8, 24. Lisowo - 44,8, 25. Gościeradów - 43,6, 26. Chełmno - 42,2, 27. Pątnów - 39,6.

Początek roku przywitał nasz region informacją o tym, że Elektrownia w Połańcu znalazła się na długiej liście 28 propozycji zgłoszonych do ministerstwa gospodarki, jako miejsce dla lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

KANDYDACI PRZESZLI PRZEZ SITO KRYTERIÓW

Zgłoszenia dokonały władze województwa na prośbę ministerstwa. Jak się okazuje samo ministerstwo miało wskazać Połaniec jako dogodną lokalizację. - Otrzymaliśmy taką sugestię, że mile widziany byłby właśnie Połaniec - mówił w połowie stycznia wicemarszałek Zdzisław Wrzałka.

Ministerstwo Gospodarki poprosiło samorządy o wytypowanie miejsc dobrych dla tego typu inwestycji. Długa lista zawierała w sobie 28 miejsc. Każda z propozycji została gruntownie przeanalizowana przez specjalistów z warszawskiej spółki "Energoprojekt", która na zlecenie ministerstwa wykonała szczegółowa ekspertyzę. Pod uwagę wzięto uwarunkowania środowiskowe, kryteria bezpieczeństwa oraz wymagania technologiczne. Łącznie 17 grup kryteriów oceny.

POŁANIEC WYSOKO, ALE JESZCZE ZA DALEKO

Wyniki ogłoszono dziś rano podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Ministerstwo Gospodarki. Połaniec w atomowym rankingu zajął 9 miejsce. Pierwsze przypadło dla Żarnowca na Pomorzu, drugie dla Warty - Klempicz w Wielkopolsce, trzecie dla Kopania na Pomorzu. Te trzy lokalizacje zostaną zarekomendowane przyszłemu inwestorowi elektrowni jądrowych, który zdecyduje o ostatecznej lokalizacji.

Jak atomowy wynik Połańca komentują w województwie? - Elektrownia atomowa w świętokrzyskim byłaby mocnym impulsem do rozwoju. Ministerstwo chciało sprawdzić wiele wariantów, ostatecznie wygrał Żarnowiec, gdzie plany budowy elektrowni są od wielu lat. Połaniec nie był pewniakiem, choć znalazł się dość wysoko - wyjaśnia Zdzisław Wrzałka wicemarszałek województwa.
- Ostateczna decyzja o lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce ma zapaść do końca tego roku. Polska Grupa Energetyczna jako główny inwestor wykona szczegółowe analizy i zdecyduje, gdzie zostanie wybudowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce - mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy PGE. Spółka ta ma mieć większość udziałów w konsorcjum, które zajmie się budową oraz późniejszą eksploatacją elektrowni jądrowej.
MIESZKAŃCY WIDZĄ PRZYSZŁOŚĆ

Jak wyniki rankingu oceniają mieszkańcy Połańca? - Chyba trochę szkoda, bo budowa ogromnego zakładu to wiele miejsc pracy. Tego młodym ludziom bardzo brakuje - mówi Marian Sikora. Z Połaniecką elektrownią związany był przez wiele lat, a w latach 80-tych przez ponad dwa lata pracował przy budowie elektrowni atomowej w Węgierskim Pecs.

- Połaniec ma wszystko, czego potrzeba. Energii potrzeba nam coraz więcej i niewykluczone, że w przyszłości mogą powstać tutaj reaktory atomowe - dodaje mężczyzna. A co z niebezpieczeństwem? - Na zachodzie jest wiele reaktorów atomowych. Dzisiejsze technologie zapewniają naprawdę duże bezpieczeństwo - argumentuje mieszkaniec.

Co mówią o wynikach w połanieckiej elektrowni? W głównej siedzibie firmy otrzymaliśmy informację, że jedyną osobą mogącą udzielić informacji w tej sprawie jest prezes Grzegorz Górski. W siedzibie zarządu w Warszawie poinformowano nas, że prezes Górski jest nieosiągalny i raczej nie będzie chciał komentować tego rankingu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie