Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połaniec kusi inwestorów gruntem

Marcin JAROSZ
Nowy plac targowy w Połańcu ma powierzchnię ponad dwóch hektarów. Pierwsze zakupy będzie można zrobić tutaj jeszcze tego lata. Na zdjęciu przedstawiciele gminy Połaniec i samorządu województwa.
Nowy plac targowy w Połańcu ma powierzchnię ponad dwóch hektarów. Pierwsze zakupy będzie można zrobić tutaj jeszcze tego lata. Na zdjęciu przedstawiciele gminy Połaniec i samorządu województwa. M. Jarosz
Dwa z trzech terenów inwestycyjnych, które tworzy na swoim terenie gmina Połaniec już są gotowe i czekają na inwestorów. Pierwsi inwestorzy spodziewani są tutaj jeszcze przed końcem roku.

Przetarg na strefę "C"

Przetarg na strefę "C"

Na terenie gminy pozostanie do zrobienia jeszcze jedna, największa strefa inwestycyjna. Będzie ona zlokalizowana przy trasie 79 w stronę Sandomierza, pomiędzy Połańcem a Brzozową. Tutaj do zagospodarowania pod przyszłe hale produkcyjne, magazyny, hurtownie jest blisko 50 hektarów gruntów. Gmina kilka dni temu ogłosiła przetarg na realizację inwestycji na tym terenie.

Kompleksowe tereny inwestycyjne, o które zabiegała gmina Połaniec to jedne z dwóch projektów na terenie województwa, na które pokaźną unijna dotację dał urząd marszałkowski. Dzięki temu gmina chce stworzyć dobry klimat dla przedsiębiorców na blisko 60 hektarach terenów, które będą wyposażone w niezbędna infrastrukturę.

PLAC TARGOWY Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA

Strefy "A" i "B" uroczyście otwarto w minioną sobotę. I choć obie inwestycje nie mają jeszcze zezwolenia na użytkowanie, to urzędnicy przekonują, że procedury, choć kilkutygodniowe, nie przyniosą żadnych niemiłych niespodzianek.

Strefa "A" zlokalizowana jest w centrum miasta, przy drodze krajowej numer 79 w stronę Krakowa. Na ponad 2 hektarach powierzchni będzie ulokowany handel. Urzędnicy nie chcą tego nazywać targowiskiem, ale to najbardziej odpowiednie słowo. Do tej pory handlarze rozstawiali swoje kramy przy ogrodzeniu cmentarza, teraz ulokują się na jednym z kilkuset miejsc na nowym placu.

HANDEL POD CHMURKĄ I W BUDKACH NAJWCZEŚNIEJ W LIPCU

Do zagospodarowania są dwie zadaszone wiaty i łącznej powierzchni ponad 1100 metrów kwadratowych. Pod chmurką znajdzie się miejsce na ponad 200 stoisk. Do zagospodarowania jest również dwadzieścia domków o powierzchni 16 metrów kwadratowych każdy. W obrębie placu jest również budynek portierni. Na całym terenie rozprowadzona jest instalacja elektryczna, wodociągowa i kanalizacyjna. Obok zlokalizowano parking na ponad sto miejsc. Wartość tego etapu według wyliczeń urzędników to 3,8 miliona złotych.

Kiedy na placu pojawi się życie? Być może jeszcze tego lata. Kilka tygodni potrwa załatwianie pozwolenia na użytkowanie. Kolejnym krokiem będzie wyłonienie w drodze przetargu zarządcy dla tego terenu. Nie może być nim urząd gminy, ale z punktu widzenia inwestora, jakim jest właśnie gmina dobrym rozwiązaniem byłoby oddanie w zarząd placu spółce komunalnej.

RUCHLIWA DROGA POMOŻE, CZY ZASZKODZI?

Czy tak się stanie? - Gminne będą tylko domki, reszta będzie pod zarządem tego, kto wygra przetarg - odpowiada Jacek Tarnowski burmistrz Połańca. Czy na handel na nowym placu są chętni? Burmistrz mówi, że więcej niż miejsc, ale o tym będzie się można przekonać najwcześniej w lipcu.

Usytuowanie placu targowego ma oczywiste plusy, ale też coraz bardziej wyraźny minus. Bezpośrednie sąsiedztwo bardzo ruchliwej drogi krajowej łączącej Sandomierz z Krakowem może być utrapieniem zarówno dla kierowców jak i dla samych odwiedzających plac. Ciężko sobie, bowiem wyobrazić, że samo oznakowanie pasami pozwoli bezpiecznie przejść mieszkańcom na plac przez drogę w centrum miasta, którą w ciągu godziny przejeżdża swobodnie ponad tysiąc samochodów. - Przygotowaliśmy koncepcję bezpiecznego przejścia dla pieszych, które polegałoby na zainstalowaniu sygnalizacji świetlnej z tak zwanym przejściem na żądanie - wyjaśnia Jacek Tarnowski. Plan bezpiecznych przejść obejmuje kilka miejsc na terenie miasta w obrębie drogi 79. Koncepcję złożono w kieleckim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach.

DZIAŁKI CZEKAJĄ NA HALE PRODUKCYJNE, MAGAZYNY, SKŁADY…

Gotowa jest również strefa "B" zlokalizowana przy drodze wojewódzkiej w stronę Staszowa i drodze krajowej numer 79 w stronę Sandomierza. Tutaj do dyspozycji inwestorów jest blisko 8 hektarów gruntów podzielonych wstępnie na pięć działek. Wszystko z dojazdem i potrzebnymi mediami. Działki zostaną wydzierżawione w formie przetargów. Czym gmina, prócz przygotowanych gruntów chce przyciągnąć do siebie firmy? - Jest kilka możliwości. Formą zachęty może być ulga w podatku, ale nie jest to czas na podejmowanie decyzji. Celem podstawowym będzie nie cena, jaką będziemy mogli dostać za dzierżawę, ale warunki i wizję swojej działalności, jakie przyszły inwestor nam zaoferuje - mówi Tarnowski. Dodaje, że są już pierwsi zainteresowani inwestowaniem w Połańcu, choć nie podaje nazw firm. Wśród branż wymieniane jest przetwórstwo spożywcze, logistyka czy produkcja i handel elementami budowlanymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie