Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poległ za wolną Polskę. W Miedzianej Górze oddano hołd słynnemu dowódcy partyzanckiemu Zbigniewowi Kruszelnickiemu "Wilkowi"

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
5 czerwca 1944 roku Zbigniew Kruszelnicki "Wilk" poległ w przygotowanej przez Niemców zasadzce. Przy pomniku w Miedzianej Górze przypomniano o jego zasługach oraz bohaterskiej śmierci.
5 czerwca 1944 roku Zbigniew Kruszelnicki "Wilk" poległ w przygotowanej przez Niemców zasadzce. Przy pomniku w Miedzianej Górze przypomniano o jego zasługach oraz bohaterskiej śmierci. Urząd Gminy Miedziana Góra
79 lat temu, 5 czerwca 1944 roku Zbigniew Kruszelnicki "Wilk" poległ w przygotowanej przez Niemców zasadzce. Przy pomniku w Miedzianej Górze przypomniano o jego zasługach oraz bohaterskiej śmierci.

Poległ za Polskę. W Miedzianej Górze oddano hołd Zbigniewowi Kruszelnickiemu

W uroczystościach udział wzięli: Damian Sławski - Wójt Gminy Miedziana Góra, przedstawiciele rady gminy, delegacje z wszystkich trzech szkół w naszej gminie, a także przedstawiciele organizacji patriotycznych, w tym m.in. Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci oraz Stowarzyszenia Pamięci „Ponury Nurt”. Współorganizatorem wydarzenia wespół z naszym samorządem było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Jodła".

Samorząd gminy Miedziana Góra nieprzerwanie kultywuje pamięć o lokalnych bohaterach II wojny światowej, to nasze dziedzictwo. Naszym obowiązkiem jest pamiętać i tę pamięć pielęgnować. Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym na uroczystość, a także zaangażowanym w jego przygotowanie. To piękny gest pamięci o tych, którzy walczyli za wolną Polskę

- mówił wójt Damian Sławski

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie przybliżono sylwetkę i dokonania w walce o wolną Polskę Zbigniewa Kruszelnickiego "Wilka". Podczas zorganizowanego wydarzenia można było również posłuchać wierszy przygotowanych przez uczennice Szkoły Podstawowej w Porzeczu i okolicznego przemówienia wójta gminy. Kolejnym elementem było złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz salwa honorowa.

Kim był Zbigniew Kruszelnicki "Wilk"?

Urodził się 30 kwietnia 1922 r. w Grudziądzu, w rodzinie inteligenckiej. Należał do harcerstwa. W 1939 r. wysiedlony do Ludyni koło Krasocina, następnie do Kielc, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną pod pseudonimem ,,Wilk”. W 1943 r. ukończył tajną szkołę podchorążych w Warszawie. Był członkiem oddziału partyzanckiego dowodzonego przez porucznika Józefa Mikołajczyka ,,Marcin”. 5 lutego 1944 r. objął samodzielne dowództwo nad oddziałem dywersyjnym, z którym następnie przeprowadził wiele brawurowych akcji, skierowanych przeciwko niemieckiemu okupantowi, m.in. 26 lutego 1944 r. na stacji Herby zdobył 30 tysięcy sztuk amunicji, a 14 maja odbił w Niewachlowie grupę jeńców radzieckich. Zginął 5 czerwca 1944 r. w potyczce z Niemcami pod Miedzianą Górą. Wraz z nim zginęli również Kazimierz Jeziorkowski ,,Długi” i Witold Sobierajski ,,Czarny”. W 1945 r. jego zwłoki zostały ekshumowane i pochowane na Cmentarzu Starym w Kielcach, a w 2005 r. szczątki Zbigniewa Kruszelnickiego i jego towarzyszy przeniesiono na Cmentarz Partyzancki w Kielcach. Jest patronem Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. W 1980 r. jego imię nadano długiej ulicy biegnącej wzdłuż potoku Sufraganiec przy północno-zachodniej granicy miasta. Zbigniew Kruszelnicki doczekał się również filmu fabularnego.

Źródło: miedziana-gora.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie