Policja w firmie w Starachowicach. Aresztowano prezesa i wiceprezesa

/elzem/
Policja zatrzymała kilka osób stojących na czele jednej z największych świętokrzyskich firm, mającej siedzibę w Starachowicach. Właściciel, prezesi i prawnik zostali zatrzymani w swoich domach.

ZOBACZ TAKŻE:
Zwolniona dyrektorka z ponad 450 zarzutami dostała pracę w innej szkole

(Dostawca: x-news)

Chodzi o firmę będącą jednym z największych w Polsce producentów blach perforowanych i siatek.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach z Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, zatrzymali w wtorek rano prezesa, wiceprezesa, właściciela i prawnika starachowickiej firmy. Każdego z nich zatrzymano w domu.

Jak informują policjanci, działania są związane z podejrzeniem wyłudzenia dotacji na szkodę Unii Europejskiej i Skarbu Państwa, reprezentowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak wynika z ustaleń śledczych, właściciel przedsiębiorstwa, wspólnie z osobami reprezentującymi firmę, chcąc uzyskać dofinansowanie na zakup linii technologicznej, przedłożył za pośrednictwem Staropolskiej Izby Przemysłowo- Handlowej w Kielcach, poświadczające nieprawdę faktury na łączną kwotę ponad 2,5 miliona euro.

- Te zatrzymania i aresztowania to wynik kilkumiesięcznej pracy organów ścigania - powiedział Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. - Przeprowadzono je w związku z podejrzeniem wyłudzenia dotacji w wysokości 2,5 miliona euro na szkodę Unii Europejskiej i Skarbu Państwa, reprezentowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości - dodał prokurator.

Faktury miała wystawiać firma z Włoch. Jak ustalili śledczy, żadne nowe linie technologiczne, ani inne urządzenia wymienione w fakturach nigdy nie zostały sprowadzone do zakładów w Starachowicach. Ich rzekomy zakup był finansowany z funduszy Unii Europejskiej.

W czwartek wieczorem, decyzją sądu, trzej mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na dwa miesiące.

Śledczy ustalili, że firma starała się o uzyskanie unijnej dotacji na sfinansowanie nowej linii technologicznej w zakładzie. Złożyła odpowiednie wnioski, przedstawiła fakturę za elementy linii technologicznej. Fakturę wystawiła firma z Włoch. Nasza firma uzyskała dofinansowanie. Szkopuł w tym, że - jak ustalili śledczy - żadne nowe urządzenia nie zostały sprowadzone do Starachowic, nie powstała żadna nowa linia technologiczna. Faktury poświadczające nieprawdę mają opiewać na 2,5 miliona euro.

Trójka zatrzymanych została aresztowana na dwa miesiące w czwartek wieczorem. Tylko jedna osoba z grupy czterech zatrzymanych we wtorek wyszła na wolność.

To nie pierwsze zatrzymania tej sprawie. W połowie września zatrzymane zostały cztery osoby związane ze sprawą, które nie są pracownikami firmy. Osoby usłyszały zarzuty, a obecnie przebywają na wolności. Sąd zastosował wobec nich dozory policyjne, poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.

We wtorek zatrzymano kolejne cztery osoby, które zostały przesłuchane w Prokuraturze Okręgowej w Kielcach. Sąd Rejonowy w Kielcach zastosował tymczasowy areszt dla trzech zatrzymanych. Za tego rodzaju przestępstwa może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator Daniel Prokopowicz mówi, że śledczy na razie nie będą informować, kto będzie odpowiadał z wolnej stopy. Wiadomo, że za tego typu przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia.

Firma, której szefowie zostali aresztowani we wtorek powstała w 1990 roku. Przez lata przedsiębiorstwo intensywnie się rozwijało. Dziś jest jednym z największych w Polsce przedsiębiorstw produkujących siatki i blachy perforowane, a swoje wyroby z powodzeniem sprzedaje na zagranicznych rynkach. Firma jest też znaczącym na starachowickim rynku pracodawcą.
Przez lata właściciel, jego rodzina i wspólnicy biznesowi nie tylko rozwijali macierzystą firmę, ale też tworzyli nowe przedsiębiorstwa, także nie związane z branżą metalową, jak hotel czy przychodnię. Powstały też dwie spółki zajmujące się produkcją w branży metalowej. W jednej z nich obecna premier Beata Szydło kończyła ogólnopolską kampanię Prawa i Sprawiedliwości przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 231

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Bo jak wejdziesz między wrony....

k
kordian

czy w starachowicach muszą byc ciągle afery znane na cały kraj, czy naprawde nie ma uczciwych, tylko złodzieje i politykierzy, Materek czy ty cokolwiek mozesz zrobić z tym co sie dzieje w miescie( wodociągi, zec, spalarnia, wycinka drzew, aresztowania"biznesmenów"), czy juz tak zabrnąłes w to bagno ze nic nie poradzisz

P
Pola

Czy w skrócie może Pani wyjaśnić jaki to ma związek z zatrzymanymi??

B
Bożena B-K

Mój nie żyjący tata inżynier Józef Ludwik Bochyński, był synem Brunona Mariana Bochyńskiego czyli carewicza Aleksego Romanow a majątek jest bez przerwy rozgrabiany przez  takie osoby, które pobierają pieniądze za płatne plotki i pomówienia kryjąc Aferę Żelazo jako ukrycie zastawienia carskiego mienia podstawionego jako kryminale przez Starachowice. Mój pradziadek książę Stanisław Lubomirski  podpisał umowę na temat produkcji wojskowej z Ministerstwem Spraw Wojskowych. Są to fakty historyczne a tata był niszczony przez całe życie z powodu arystokratycznego pochodzenia. Nie wolno było podawać życiorysu prawdziwej rodziny, gdyż takie były czasy czyli rozstrzeliwano takie rodziny i dziś próbowano powtórzyć  i już zamordowano moją matkę, jako sposób naturalnej śmierci przez  udar  a otwierając czaszkę bez mamy zgody. Nowa metoda na niewygodnych ludzi.  Prokuratura  wyłudza odpowiednie zaznania aby  podstawić agentów wywiadu pod moją rodzinę  aby ją zniszczyć.


 

 

g
gościu
W dniu 30.09.2016 o 17:38, werner napisał:

Wyludzaja dotacje z funduszy unijnych przedstawiają faktury zfalszowane ,instytucje ktore przyznają dotacje nie maja prawnych środków do sprawdzenia fizycznego posiadania sprzętu a jedynie mogą sprawdzić czy przedsiebiorca posiada faktore za ich zakup hm a gdy ktoś chce założyć firmę to formalności masa bez wsparcia funduszy unijnych nawet nie ma szans by z własnych środków podejmować ryzyko nawet gdyby miało sie chęć sprzet i wrodzona uczciwość to urzędnicy hm ... Zrobią nam schidki Ciekawe co sie stało ze prokuratura zajęła sie sprawa czyżby zarzad firmy nie chcial utworzyć miejsc pracy dla lokalnych misiewiczow w zarządzie ... Myślę ze sprawa ma charakter polityczny Gdy komuś jest za dobrze a nie jest uczuciowo związany z pisem sprawdzają czy czasem nie ma cos za uszami gdyż jak wiemy kończą sie pieniążki ktore pis tak chętnie zaczol rozdawać Wydali to co zgromadziła platforma a ze sami nie uzbierali dla państwa niczego to szukają w kieszeniach podagnikow oraz firm..

Piotrek?

k
krzyś
W dniu 30.09.2016 o 12:17, Krysia z urzędu napisał:

Ale masz sprany beret idioto.

A ty beret musisz sobie kupić - pindo

G
Gość
W dniu 13.10.2016 o 07:21, Zoja napisał:

Wchodzenie w interesy z włoskimi mafiozami takie przynosi skutki.Oni są specjalistami w wyłudzeniach z UE.Swego czasu nawet krowy miały u nich po 80 lat bo przerabiali ich metryki aby wyłudzać z UE -Euro.


Zapewne doskonale znasz włoskich mafiosow, prawda?
Z
Zoja

Wchodzenie w interesy z włoskimi mafiozami takie przynosi skutki.Oni są specjalistami w wyłudzeniach z UE.Swego czasu nawet krowy miały u nich po 80 lat bo przerabiali ich metryki aby wyłudzać z UE -Euro.

G
Gość

Nieoficjalna informacja zasłyszana od osób będących w temacie: prezes przyznał się do wszystkiego.

J
Jakub
W dniu 06.10.2016 o 11:14, Gruby napisał:

A ja w te przekręty nie wierzę zwyczajnie.Oglądacie program "Państwo w państwie"? Wiecie ile firm już w Polsce uwalili bo nie chciały odpalać haraczu miejscowym kolesiom od tzw. ochrony? Optimus, Blue Sky, Pan Jarubas itd.Po latach ich uwolnili, z naszych pieniędzy zapłacili odszkodowania, pan prokurator dostał naganę przed frontem szyku i tyle. Ludzie zastanówcie się po co mieliby kraść 2 miliony jak mają ze 100 razy tyle? Ale to jest Polska i "zdrowa konkurencja". Jak śpiewał Kazik:"Nie wierzę im kurvom jak psom"

Racja...chcą skasować wszystkich, którzy wychylają się przed szereg. Państwo policyjne!!!

G
Gruby

A ja w te przekręty nie wierzę zwyczajnie.

Oglądacie program "Państwo w państwie"? Wiecie ile firm już w Polsce uwalili bo nie chciały odpalać haraczu miejscowym kolesiom od tzw. ochrony? Optimus, Blue Sky, Pan Jarubas itd.

Po latach ich uwolnili, z naszych pieniędzy zapłacili odszkodowania, pan prokurator dostał naganę przed frontem szyku i tyle. Ludzie zastanówcie się po co mieliby kraść 2 miliony jak mają ze 100 razy tyle? Ale to jest Polska i "zdrowa konkurencja". Jak śpiewał Kazik:"Nie wierzę im kurvom jak psom"

G
Gość

„Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka w twoim oku? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata.” (Mt 7,1-5)

 

G
Gość
W dniu 05.10.2016 o 20:56, Gość napisał:

A tobie zostaje zawiść, bo nie umiesz sobie nawet wyobrazić takiej kwoty, ty biedny chuju!

A niby czego mu zazdrości.Przecież będzie to musiał oddać.

A może tego mu zazdrości ,że siedzi w pierdlu??

Ale rodzinka się denerwuje.

G
Gość
W dniu 05.10.2016 o 18:21, Gość napisał:

Mowa jest i linii której nie ma.A facet przytulił 2,5 mln.EUR.


A tobie zostaje zawiść, bo nie umiesz sobie nawet wyobrazić takiej kwoty, ty biedny chuju!
m
marian
W dniu 05.10.2016 o 17:58, Gość napisał:

Nie masz pojęcia o prowadzeniu działalności.Jesteś pewnie etatowym bezrobotnym, albo budżetowcem na państwowym garnuszku.A poza tym wiesz chciaż, o jakiej linii mówimy? Masz o tym jakieś pojęcie? Ech, szkoda czasu na takich pajaców

to napisz co i jak jest z tom liniom bo chyba mamy przyjemności z synem pana prezesa

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3