Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Świętokrzyska na Regionalnym Forum Ekonomicznym - Nowa Energia w Kielcach. Prelegenci opowiedzą o technologii plazmowej

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Politechnika Świętokrzyska będzie jednym z kluczowych uczestników Regionalnego Forum Ekonomicznego - Nowa Energia w w Kielcach. Naukowcy z rodzimej uczelni wystąpią w części tematycznej dotyczącej energii przyszłości i szybkiego oszczędzania w panelu pod nazwą: "Spalanie plazmowe – to przyszłość energetyczna miast i firm. Nowa technologia wprowadzi rewolucję?". O szczegółach mówi profesor Marek Iwański, prorektor do spraw Badań i Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi Politechniki Świętokrzyskiej.

Politechnika Świętokrzyska na Regionalnym Forum Ekonomicznym. Naukowcy poruszą temat spalania plazmowego

W czwartek, 24 czerwca w Hotelu Binkowski rozpocznie się Regionalne Forum Ekonomiczne - Nowa Energia w Kielcach. Przedsiębiorcy, naukowcy, a także przedstawiciele różnych instytucji i biznesu, będą rozmawiać o nowych źródłach energii.

Wśród panelistów będą naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Tematy jakie będą poruszać dotyczą odnawialnych źródeł energii, ochrony środowiska, a także innowacyjnej technologii spalania plazmowego.

- Politechnika Świętokrzyska to nie tylko spalanie plazmowe, czym teraz będziemy się zajmować, ale to również wiele, różnego typu dziedzin w zakresie ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii, w tym między innymi nasze laboratorium CENWIS (Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego - red.), które powstało ze środków europejskich pod egidą Urzędu Marszałkowskiego, i także zajmuje się tego typu technologiami. Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki również bada zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii, co dziś jest bardzo istotnym problemem nie tylko w Polsce, ale i na świecie

- mowił na wstępie prof. dr hab. inż. Marek Iwański, Prorektor do spraw Badań i Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi Politechniki Świętokrzyskiej.

Kolejnym działaniem, w które kielecka uczelnia pragnie się zaangażować, są prace nad technologią spalania plazmowego.

- Kolejnym, nowym elementem w warunkach krajowych jest właśnie spalanie z wykorzystaniem plazmy. To spalanie polega na tym, że w wyniku procesu spalania, dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju plazmy przy odpowiedniej temperaturze, nie występuje wydzielanie toksycznych gazów - dodał pan profesor.

Politechnika Świętokrzyska planuje utworzyć specjalne laboratorium w jednym z kampusów na Dąbrowie.

- Tam będziemy starać się wdrożyć proces wykorzystania plazmy w procesie spalania, a także wybudować mini spalanię, gdzie osiągnięcia naukowe będą wdrażane do procesu rzeczywistego. Będziemy propagować tę technologię w naszym regionie, jak również szerzej - w Polsce, by zadbać o poprawę ochrony środowiska, zmniejszenie czy też wyeliminowanie toksyn z procesu spalania, a równocześnie pozyskiwania energii elektrycznej - czyli połączenie dwóch rzeczy w jedno

- mówił profesor Marek Iwański, Prorektor do spraw Badań i Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi Politechniki Świętokrzyskiej.

Więcej o spalaniu plazmowym wkrótce w oddzielnym artykule.

CENWIS w Politechnice Świętokrzyskiej

CENWIS to jeden z największych projektów, którego realizacja umożliwi rozwój potencjału Politechniki Świętokrzyskiej w dziedzinach kluczowych dla przyszłości województwa. Naukowcy będą prowadzić badania między innymi nad sztuczną inteligencją, innowacyjnym modelowaniem 3D, automatyzacją procesów w przemyśle czy nanotechnologią.

Laboratoria CENWIS:

  1. Laboratorium Energooszczędnych Technologii Materiałów i inżynierii Materiałowej
  2. Laboratorium Konstrukcji Betonowych i Diagnozowania Obiektów Technicznych
  3. Laboratorium Automatyzacji Procesów w Przemyśle Metalowo-Odlewniczym
  4. Laboratorium Radiografii i Tomografii komputerowej;
  5. Laboratorium Biomasy Stałej i Energetyki Biogazowej;
  6. Laboratorium Niskoemisyjnych Źródeł Energii Elektrycznej;
  7. Laboratorium Fizyki Budowli, Energetyki Słonecznej i Wodnej;
  8. Laboratorium Przemysłowe Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii;
  9. Laboratorium Sieci Teleinformatycznych i Technologii Internetu rzeczy;
  10. Laboratorium Modelowania i Prototypowania 3D;
  11. Laboratorium Sztucznej Inteligencji;
  12. Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów;
  13. Pracownia Modelowania Inteligentnych Systemów Produkcyjnych;
  14. Pracownia Rzeczywistości Wirtualnej.

Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego to projekt realizowany przez Politechnikę Świętokrzyską i finansowany środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020. Wartość całej inwestycji to ponad 90 milionów złotych, z czego nakłady na aparaturę badawczą stanowią 67,5 milionów złotych. Kubatura całego budynku wynosi 14 440 m2. (źr. Politechnika Świętokrzyska)

KLIKNIJ > aby zarejestrować się na forum REJESTRACJA na Nowa energia - Regionalne Forum Ekonomiczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie