Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Świętokrzyska w służbie nowoczesnej medycyny. Umowa podpisana

dota
Umowy o współpracy w ramach klastra medycznego MedCluster podpisali: podkreślił Andrzej Witek – prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Medycyna Polska oraz profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Umowy o współpracy w ramach klastra medycznego MedCluster podpisali: podkreślił Andrzej Witek – prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Medycyna Polska oraz profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Dawid Łukasik
Politechnika Świętokrzyska podpisała umowę o współpracy w ramach klastra ze Stowarzyszeniem Medycyna Polska. Obie strony deklarują szeroką współpracę w zakresie przedsięwzięć z sektora medycznego o charakterze naukowo-badawczym, szkoleniowym i inwestycyjnym. W przyszłości możliwe będzie podejmowanie wspólnych działań w celu pozyskania środków unijnych przeznaczonych na finansowanie tego typu przedsięwzięć.

Zawarte porozumienie umożliwi włączenie uczelni w budowę Info-Tech-Med, czyli przestrzeni innowacyjnych inicjatyw biznesowych dla ochrony zdrowia, poszerzenie oferty edukacyjnej z obszaru informatyki medycznej, rozwój badań naukowych pod kątem tworzenia innowacyjnych rozwiązań z obszaru między innymi e-zdrowia.

- Nie ma i nie byłoby osiągnięć medycznych, bez osiągnięć technicznych. Zawsze idzie to w parze – podkreślił profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. – Możliwości tej współpracy w ramach klastra z naszej strony są ogromne, zwłaszcza, jeśli chodzi o część informatyczną, czyli na przykład tworzenie różnych baz danych. To też telemedycyna – wspaniałe nowe narzędzie współpracy lekarz-pacjent, robienie urządzeń do telemedycyny. Ale to także wspólne sięganie po różnego rodzaju środki unijne.
Klaster medyczny MedCluster, do którego przystąpiła Politechnika Świętokrzyska, działa od 2007 roku. Ma zasięg ponadregionalny, z siedzibą w Małopolsce. Współpracuje z ponad 60 podmiotami, które znajdują się w największych polskich miastach.

- Jestem zaszczycony, że tak zacna uczlnia, lider w regionie, dołączyła do naszego klastra – podkreślił Andrzej Witek – prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Medycyna Polska, podpisując umowę z Politechniką Świętokrzyską. – To, co my robimy: informatyka, technologia, medycyna, czyli w skrócie Info-Tech-Med, to nasz nowy projekt, w który, chcemy zgromadzić jak najwięcej czołowych uczelni, związanych z informatyka, technologiami, żeby medycynę, którą się na co dzień zajmujemy, ten cyfrowy świat pozwolił nam uporządkować, lepiej w niej zarządzać, komunikować się. Ochrona zdrowia to potężny sektor gospodarki, wielomiliardowy. I w ten sposób należy na niego patrzeć, jako szansę, wyzwania, a nie tylko przez pryzmat kłopotów. Jest duża szansa przed polskimi uczelniami, ponieważ świat w medycynie dopiero się ucyfrawia. Telemedycyna, przesyłanie informacji na odległość, wsparcie lekarzy w diagnozowaniu, wymiana informacji, wnioskowanie danych – to będzie możliwe dzięki wsparciu świata nauki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie