Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poloniści uczyli się, jak ... lepiej uczyć podczas konferencji w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach

MB
Przed czym surowo przestrzegają wszyscy nauczyciele? To proste. Przed ściąganiem! Jednak 23 października w Muzeum Dialogu Kultur blisko 70 osobowa grupa belfrów z Kielc i okolic zrobiła wyjątek od tej reguły! A to wszystko ze względu, na konferencje metodyczną ,,Plastyka, wiedza o kulturze" dla polonistów, na której dowiedzieli się, z jakich pomocy mogą korzystać, aby uatrakcyjnić swoje lekcje.

- Można powiedzieć, że przygotowujemy cały scenariusz lekcji za nauczycieli. Oni zaś mają jedynie za zadanie poprowadzić ją tak, by zaciekawić uczniów tym, co prezentujemy- tłumaczył Piotr Kierył z warszawskiej organizacji Fala Kultury, która od ostatnich dwóch lat prowadzi projekt ,,Lekcje muzealne", którego celem jest tworzenie filmów o instytucjach kulturalnych z przeznaczeniem do odtwarzania ich na zajęciach, tak by upowszechniać wśród dzieci i młodzieży wiedzę o polskim dorobku kulturalnym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

- Nasze filmy zwykle trwają 12 minut. Do tej pory udało nam się zrealizować dwie takie prezentacje, jednak niebawem, bo już na przestrzeni najbliższego miesiąca zaprezentujemy kolejne produkcje. Jedna z nich będzie dotyczyła kieleckiego Pałacu Biskupów Krakowskich- dodawał Piotr Kierył.

,,Za barokową kurtyną", bo taki tytuł będzie nosił film w formie lekcji muzealnej o tej znanej kieleckiej budowli, podobnie, jak uprzednio zmontowane przez Falę Kultury produkcje będzie swoją formą przypominał ,,wirtualny spacer" po placówce, z tym, że ten będzie miał nie tylko funkcję informacyjną, ale przede wszystkim, edukacyjną. Prezentowanie tego typu materiałów podczas zajęć może znacznie urozmaicić lekcje i, bez wątpienia, sprawi, że nawet uczniowie z, tych owianych złą sławą, ostatnich ławek, z zaciekawieniem będą wychylali głowy, by zobaczyć film na ekranie rzutnika lub komputera.

Warto dodać, że pomysł Fali Kultury spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez grono pedagogów w całej Polsce, a dowodem na to jest fakt, iż Stowarzyszenie przeprowadziło już około dwustu podobnych konferencji, jak ta dzisiejsza w Muzeum Dialogu Kultur, w całym kraju.

Oprócz prelekcji, podczas której nauczyciele mogli dowiedzieć się, jak korzystać z pomocnych narzędzi, jakimi są lekcje muzealne opracowane przez Falę Kultury, wszyscy obecni poloniści wysłuchali też ciekawej prelekcji "Piękno i groza średniowiecza, czyli o sztuce w służbie pożytku" wygłoszonej przez dr Olgę Kłosiewicz oraz zwiedzili ekspozycję archeologiczną "Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy" wraz z Izabelą Wójcik. Na koniec konferencji, wszyscy chętni mieli także okazję skorzystać z warsztatów plastycznych, które swoją tematyką nawiązywały do bieżącej wystawy. Zajęcia manualne, choć nie były obligatoryjne, to cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród zgromadzonych w muzeum nauczycieli, którzy pod okiem Natalii Łakomskiej oraz Aleksandry Potockiej-Kuc, a także Mirosława Piątkowskiego tworzyli odautorskie dzieła inspirowane ekspozycją.

Jak relacjonowała Aleksandra Potocka-Kuc:

,,W kręgu sztuki średniowiecznej" odbyło się dzięki Narodowemu Centrum Kultury, które jest głównym organizatorem tej inicjatywy. Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, jak również Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego partneruje w realizacji tego wydarzenia. Bardzo cieszymy się, że przybyło tu dziś do Muzeum Dialogu Kultur, które udostępniło nam przestrzeń do zrealizowania tej konferencji, blisko 70 nauczycieli z pobliskich szkół podstawowych, gimnazjum oraz liceum, gdzie uczą przedmiotów humanistycznych. Myślę, że zajęcia były dla nich cennym doświadczeniem.

I trudno nie zgodzić się Aleksandrą Potocką-Kuc, bowiem nauczyciele z ogromnym zainteresowaniem słuchali prelekcjI, która tak naprawdę miała przecież skłonić ich do... ściągania! Jednak w tym w szczególnym przypadku ,,odgapianie" odbywało się w dobrzej wierze. Nauczyciele bowiem, uczyli się, jak uczyć, by... uczniowie uczyli się lepiej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie