Polska wygrała z Tunezją na zakończenie turnieju kwalifikacyjnego

Paweł Kotwica, Elżbieta Święcka z Gdańska
Polskapress
Zwycięstwo 28:24 nad Tunezją i komplet wygranych podczas turnieju kwalifikacji olimpijskich w Gdańsku w wykonaniu polskich piłkarzy ręcznych. Dzięki temu przed losowaniem grup turnieju w Rio de Janeiro będziemy rozstawieni w pierwszym koszyku.

Polska - Tunezja 28:24 (15:13)

Polska: Szmal (1-5 min, 3 obrony), Wichary (15-60, 9 obron) - Jachlewski 3, Wiśniewski - M. Jurecki 2, Bielecki 7 (2), Chrapkowski 1 - Krajewski 1, Gierak 1 - Lijewski 3, Szyba 1 - Daszek 1 - B. Jurecki 5 (1), Kus 1, Syprzak 2.

Tunezja: Missaoui (1-60 min, 13 obron), Maggaiz (na jednego karnego, 0 obron) – Maaref, Bannour 5, Haj 1, Jallouz 4, Boughanmi 2 (1), Saied 3, Hosni 3, Hamed 2, Chouiref 4, Soussi.

Karne. Polska: 3/3. Tunezja: 1/1. Kary. Polska: 12 minut (Lijewski, B. Jurecki, M. Jurecki, Daszek, Kus, Chrapkowski po 2). Tunezja: 10 minut (Haj 4, Saied, Hosni, Chouiref po 2).

Sędziowali: M. Kolahdouzan, A. Mousaviyan (Iran). Widzów: 8000.

Przebieg: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:4, 6:4, 6:6, 7:6, 7:7, 11:7, 11:9, 12:9, 12:10, 13:10, 13:11, 13:12, 14:12, 14:13, 15:13 – 16:13, 16:14, 17:14, 17:16, 19:16, 19:17, 21:17, 22:18, 23:18, 23:19, 24:19, 24:20, 25:20, 25:21, 26:21, 26:23, 28:23, 28:24.

W 2 minucie spotkania swojego debiutanckiego gola w reprezentacji zdobył obrotowy Vive Tauronu Kielce Mateusz Kus. Ostatni remis notowano w 15 minucie (7:7), a potem nasz zespół odskoczył na nieznaczne prowadzenie, które utrzymywało się do końca spotkania. W 15 minucie kontuzji doznał Sławomir Szmal, nie wiadomo, jak groźny to uraz, po meczu nasz bramkarz przeszedł badania.

W 34 minucie doszło do przepychanek, w wyniku których dwuminutowe kary dostali bracia Jureccy oraz jeden z rywali. Od tego momentu mecz zrobił się nerwowy, ale dzięki golom Karola Bieleckiego, uznanego potem za najlepszego zawodnika spotkania, biało-czerwoni utrzymywali bezpieczny dystans.

W turnieju zagrało siedmiu zawodników Vive Tauronu Kielce - Sławomir Szmal, wracający do kadry po blisko czterech latach Mateusz Jachlewski, który w meczu z Tunezją zdobył swoje pierwsze gole po powrocie, Karol Bielecki, Michał Jurecki, Piotr Chrapkowski, Krzysztof Lijewski i debiutujący w reprezentacji Mateusz Kus.

W Rio de Janeiro mają szansę zagrać również inni gracze mistrza Polski - Uros Zorman (awans ze Słowenią na turnieju w Szwecji) oraz Ivan Cupić, Denis Buntić i Manuel Strlek (awans z Chorwacją w Danii). Na igrzyskach nie zagra za to pierwszy raz od 1976 roku Hiszpania Julena Aginagalde, trzecia w Szwecji.

W innych meczach: Chile - Tunezja 29:35 (12:17), Macedonia - Tunezja 26:32 (10:17), Macedonia - Chile 30:27 (17:14). Kolejność: 1. Polska 6 pkt., 2. Tunezja 4, 3. Macedonia 2, 4. Chile 0.

Polska wygrała z Chile i awansowała do Igrzysk w Rio - czytaj relację z sobotniego meczu

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.