Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Półwiecze sandomierskiego „Ekonomika”

Małgorzata Płaza
Jubileusz 50-lecia istnienia obchodził uroczyście Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu. Towarzyszył mu zjazd absolwentów.

ZOBACZ TAKŻE:
60sekundBIZNESU - o opłacalności interesu typu FlySpot

(Źródło:vivi24)

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem św. Józefa. Później uczestnicy wraz z pocztem sztandarowym przeszli do budynku szkoły.

Wśród gości jubileuszowego spotkania byli absolwenci „ekonomika” oraz emerytowani i obecni dyrektorzy i nauczyciele. Na obchody 50-lecia przyjechała również delegacja z Polskiego Gimnazjum imienia Jana Śniadeckiego w Solecznikach, z którym „Ekonomik” współpracuje od 15 lat.

- Dobre rzeczy rodzą się tam, gdzie są dobrzy ludzie i gdzie jest przestrzeń do marzeń. Takim miejscem jest szkoła. To właśnie w szkole poznajemy prawdziwe wartości życiowe. To w szkole nie boimy się marzyć. To w szkole poznajemy swoje miłości, zawieramy przyjaźnie na całe życie. To w szkole ujawniają się utalentowani ludzie, którzy poprzez swoje życie i działania sławią ją potem, nie tylko w regionie. Dzisiejszy dzień przypomina, że w szkole najważniejszy jest uczeń. Wy jesteście naszą dumą i chlubą - mówiła do uczestników zjazdu Iwona Korona-Smardz, dyrektor Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu.

Gratulacje złożył na ręce pani dyrektor między innymi poseł Marek Kwitek. Janusz Suszyna, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu zaznaczył, że władzom powiatu zależy na utrzymaniu profilu szkoły.

- To właśnie tutaj młodzi ludzie mogą nauczyć się, jak prowadzić biznes oraz wszystkiego, co dotyczy zarządzania i obsługi biznesu – dodał naczelnik Suszyna.

Arkadiusz Bąk, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i radny Andrzej Swajda wręczyli Iwonie Koronie-Smardz herb województwa, a ponad 40 emerytowanym pracownikom szkoły oraz absolwentom, którzy ją wspierają - pamiątkowe dyplomy. Otrzymali je między innymi byli dyrektorzy: Czesław Kołodziejski, Józef Stefaniak, Sabina Młodożeniec, Sławomir Mazurek i Marek Rożek.

Bożena Łukaszek, jedna z absolwentek powiedziała nam, że wiele zawdzięcza szkole, przede wszystkim profesję, którą wykonywała przez całe zawodowe życie - była główną księgową. Synowie poszli w jej ślady – także uczyli się w „Ekonomiku”.

- Cieszę się, że mogłam po wielu latach odwiedzić swoją szkołę, spotkać nauczycieli, kolegów i koleżanki. Jestem bardzo wzruszona. Gdy wchodziłam po schodach do auli, stanęła mi przed oczami studniówka, która właśnie tutaj się odbywała – opowiadała Barbara Dąda.

Na korytarzach szkolnych prezentowana była wystawa fotografii przedstawiających historię placówki.

PZSE nawiązuje do tradycji różnych szkół mieszczących się w gmachu przy ulicy Żeromskiego 8: w latach 1866 – 1915 mieściło się tam progimnazjum żeńskie, później przekształcone w Żeńskie Seminarium Nauczycielskie, a także Gimnazjum Męskie imienia Józefa Piłsudskiego, przekształcone w Liceum Męskie. Od 1944 do 1970 funkcjonowało Liceum Pedagogiczne.

W 1966 roku w budynku rozpoczęli naukę uczniowie pięcioletniego Technikum Ekonomicznego, a rok później - czteroletniego Liceum Ekonomicznego (o specjalności ekonomika i organizacja przedsiębiorstw). W 1974 roku nastąpiło połączenie Liceum Ekonomicznego z Zasadniczą Szkołą Zawodową przy ulicy Królowej Jadwigi, w ten sposób został utworzony Zespół Szkół Ekonomicznych.

Od 1992 roku placówka ta, jako jedna z pierwszych w Polsce, a pierwsza w województwie tarnobrzeskim, wprowadziła eksperymentalne kierunki kształcenia, wychodząc naprzeciw wymogom gospodarki rynkowej: bankowość, finanse i rachunkowość, kierunek menedżerski, ekonomika i organizacja przedsiębiorstw oraz technik handlowiec. 14 października 1994 roku nadano szkole imię Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Na przestrzeni 50 lat mury „Ekonomika” opuściło około 20 tysięcy absolwentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie