Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomagał ludziom, teraz sam potrzebuje pomocy. 26-letni strażak szuka dawcy szpiku

s
Sławek przed chorobą
Sławek przed chorobą archiwum
W kwietniu u 26-letniego Sławka Pogorzelskiego, strażaka z Kunowa koło Starogardu Szczecińskiego zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. Zaczęła się walka o każdy dzień życia. Dziś już wiadomo, że jego jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.

Niestety – wśród ponad 30 milionów zarejestrowanych osób na całym świecie nie ma jego „bliźniaka genetycznego”. Jedyną szansą jest znalezienie Dawcy wśród osób, które jeszcze nie są zarejestrowane. A Sławek ma dla kogo żyć! Razem z żoną czekają na córeczkę, która ma się urodzić już w lipcu. Zarejestruj się – może to właśnie Ty jesteś „bliźniakiem genetycznym” Sławka i dasz mu szansę na wyzdrowienie.

Zaczęło się od przeziębienia

Jeszcze na początku kwietnia Sławek Pogorzelski wspólnie z kolegami ze stargardzkiej jednostki strażackiej oddawał krew. Wszystkie wyniki były bardzo dobre. Później pojawiło się przeziębienie. Lekarz rodzinny skierował mężczyznę na badanie krwi, które wykazało bardzo obniżony poziom płytek. Sławek trafił do szpitala, gdzie wykonano biopsję szpiku. Diagnoza – ostra białaczka szpikowa. Jedyną szansą na wyzdrowienie mężczyzny jest przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego Dawcy. Jednak poszukiwania „bliźniaka genetycznego” w bazie liczącej ponad 30 milionów osób nie dały rezultatu…

Niestety czasem się tak zdarza. Ludzi genotyp jest skomplikowany, więc szanse na znalezienie zgodnego Dawcy wynoszą w najlepszym przypadku 1: 20 000, a w wyjątkowych nawet 1 do kilku milionów. Dlatego właśnie potrzebni są nowi Dawcy! Zarejestruj się – może to właśnie Ty okażesz się być zgodnym Dawcą dla Sławka.

Nagle wszystko zmieniło się o 180 stopni…

Zanim Sławek zachorował na białaczkę, wydawało się, że jest w najlepszym momencie swojego życia. 2 lata temu dostała pracę, o której marzył od dziecka – został zawodowym strażakiem Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie. W zeszłym roku wziął ślub z ukochaną Dorotą. Teraz jego żona jest w 8 miesiącu ciąży – w lipcu na świat przyjdzie Laura, na którą młode małżeństwo bardzo czeka. - Nagle wszystko zmieniło się o 180 stopni. Piękny czas jakim jest oczekiwanie na narodziny córeczki spędzam na szpitalnym łóżku. Moje pasje? Jestem zawodowym strażakiem, kocham swoją pracę - lubię pomagać innym. Często gram z kolegami w piłkę nożną oraz interesuję się motoryzacją – opowiada o sobie Sławek.

Zarejestruj się i daj szansę Sławkowi na spotkanie z córką

Rodzina, a także przyjaciele mężczyzny organizują akcje i poszukują potencjalnych Dawców szpiku dla 26-latka. Zaangażowali się w nią strażacy, policjanci i ratownicy. Zarejestrować się jako Dawca szpiku i komórek macierzystych może każdy ogólnie zdrowy człowiek, w wieku 18-55 lat, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Akcje rejestracyjne dla Sławka odbywać się będą w najbliższy weekend w Starogardzie. Zarejestrować się można również przez internet: www.dkms.pl/karol. Na wskazany przez rejestrującego się adres, Fundacja DKMS prześle pakiet rejestracyjny, trzeba go tylko wypełnić i odesłać na adres Fundacji.
Sławek przebywa teraz w szczecińskiej klinice, gdzie przyjmuje chemioterapię. Nie poddaje się jednak i w chwilach lepszego samopoczucia, szuka w internecie wszystkiego, co będzie potrzebne dla wyczekiwanej córeczki. - Moim marzeniem są narodziny mojej córki Laury oraz wychowanie jej. Chciałbym patrzeć jak dorasta, pomagać w odrabianiu prac domowych, obserwować pierwsze miłości – mówi Sławek. Pomóżmy mu spełnić jego marzenie.

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1 327 149 (kwiecień 2018) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 5 234 (kwiecień 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. We wszystkich bazach DKMS zarejestrowanych jest 8 000 000 potencjalnych Dawców. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: TopMuzycznyMundial - najlepsze piłkarskie piosenki wszechczasów

Źródło: vivi24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie