Pomaganie mają we krwi. Akcja "Kielce dla Syrii"...

  Pomaganie mają we krwi. Akcja "Kielce dla Syrii" podsumowana. Zebrano ponad 154 tysiące złotych

  (imo)

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pomaganie mają we krwi. Akcja "Kielce dla Syrii" podsumowana. Zebrano ponad 154 tysiące złotych
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Dawid Łukasik

  Ponad 154 tysiące złotych - tyle pieniędzy zostanie przeznaczonych na pomoc syryjskim dzieciom. To dzięki trwającej od maja kampanii "Kielce dla Syrii".


  W środę, 31 października, w Kieleckim Centrum Kultury odbyło się podsumowanie akcji charytatywnej "Kielce dla Syrii", która powstała z inicjatywy Urzędu Miasta w Kielcach przy współpracy z papieskim stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas Diecezji Kieleckiej oraz rektorów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej. Celem akcji było zebranie jak największej kwoty na zorganizowanie turnusów terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z Syrii - ofiar wojny oraz na ich potrzeby edukacyjne.

  - Od 28 maja udało nam się zebrać pokaźną sumę pieniędzy - aż 154 tysiące złotych. Jest to duża kwota, jeśli weźmiemy pod uwagę, że pieniądze zebrali wolontariusze podczas zbiórek ulicznych. Nie prosiliśmy o pomoc instytucji, wielkich firm, lecz mieszkańców, którzy wrzucali datki do puszek przy okazji różnorodnych wydarzeń - mówiła Anna Gromska, koordynator akcji. - Turnusy terapeutyczne będą organizowane na Bliskim Wschodzie w bezpiecznych miejscach, głównie w Libanie, gdzie znajdują się szkoły prowadzone przez Towarzystwo Jezusowe. Za pieniądze, które zebraliśmy, uda się zorganizować turnusy dla tysiąca dzieci - dodała koordynatorka.

  W uroczystym podsumowaniu akcji wzięli udział ordynariusz kielecki biskup Jan Piotrowski oraz główni jej organizatorzy - Beata Kempa, minister do spraw pomocy humanitarnej oraz Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. - Może kwota nie jest tak duża, jak początkowo założyliśmy, ale warto podkreślić, że są to złotówki przekazane od obywateli. Zdarzało się, że dziecko zamiast kupić sobie loda, wrzucało pieniądze do puszki. Daliśmy sygnał z Kielc dla całej Polski - pomagajcie, zróbcie w innych miastach to samo - mówił prezydent. Minister chwaliła z kolei współpracę z prezydentem i podkreśliła, że serca kielczan są ogromne. Biskup zaznaczył z kolei, że nie tyle ważny jest bilans finansowy, co postawa. - Najważniejsze, że pozostajemy ludźmi - mówił.

  Ogromne podziękowania skierowano w kierunku wolontariuszy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, którzy aktywnie włączyli się do akcji. Pieniądze zbierało kilkadziesiąt osób. - Byliśmy w różnych miejscach - na kieleckim Rynku, na Kadzielni, gdzie odbywały się większe imprezy muzyczne. Zbieraliśmy pieniądze także podczas Festiwalu Harcerskiego. Nie znamy konkretnych kwot, jakie dzięki nam wpadły do puszek, ale nie jest to najważniejsze. Chcieliśmy wspólnie pomóc, nie rywalizować - mówiła Kasia Woś, jedna z wolontariuszek. - To była duża radość uczestniczyć w takim projekcie. Pomaganie mamy we krwi, ono zwyczajnie sprawia nam przyjemność - mówiła z kolei inna wolontariuszka Kasia Mróz.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Najlepsze kostiumy na Bal Wszystkich Świętych ZOBACZ GALERIĘ

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.