Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik legendarnego gwarka Hilarego Mali będzie przeniesiony do Ogrodu Botanicznego w Kielcach [WIDEO]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Pomnik legendarnego gwarka Hilarego Mali obecnie znajduje się przy ulicy Szkolnej w Kielcach. Wkrótce zostanie przeniesiony do Ogrodu Botanicznego.
Pomnik legendarnego gwarka Hilarego Mali obecnie znajduje się przy ulicy Szkolnej w Kielcach. Wkrótce zostanie przeniesiony do Ogrodu Botanicznego. Dawid Łukasik
Pomnik gwarka Hilarego Mali zostanie zabrany z ulicy Szkolnej w Kielcach, gdzie stoi koło bloków od kilkudziesięciu lat. Figura zostanie przeniesiona do Ogrodu Botanicznego.

- Z taką inicjatywą wystąpili do nas absolwenci Technikum Geologicznego, którzy uznali, że u nas pomnik będzie lepiej wyeksponowany – informuje Katarzyna Socha, kierowniczka Ogrodu Botanicznego w Kielcach. - Uzbierali oni pieniądze na przenosiny, więc wszystko odbędzie się na ich koszt.

Pomnik nigdy nie był poddany renowacji. - Zanim trafi do nas, zostanie przewieziony do kamieniarza, który go oczyści z glonów i zakonserwuje – dodaje. - U nas zostanie wybudowany fundament, na którym będzie ustawiona figura gwarka.

Miejsca dla figury w Ogrodzie Botanicznym wybrano od strony osiedla Via Botanica. - Postawimy go w rejonie kolekcji roślin amerykańskich oraz muraw kserotermicznych, które tu były przed założeniem ogrodu i zachowaliśmy je – informuje. - Pomnik ma stanąć u nas w ciągu miesiąca.

Pomnik przedstawia postać Hilarego Mali - górnika (gwarka) z Niewachlowa. Jest autorstwa znanego artysty rzeźbiarza - Gustawa Hadyny oraz ma tablicę pamiątkową z napisem:

HILARY MALA
GÓRNIK ŚWIĘTOKRZYSKI
Z PIERWSZEJ POŁOWY XVII W.
WYDOBYWAŁ RUDĘ OŁOWIU
NA GÓRZE KARCZÓWCE.

W 1646 roku Hilary Mala wydobył dwie, niespotykanie duże bryły samorodków rudy ołowiu. O ich znalezieniu opowiadano legendy, a niektórzy dopatrywali się w tym cudu. Kielecki starosta - Stanisław Czechowski, ekonom dóbr biskupich nakazał wyrzeźbić z jednej z nich postać patronki górników - świętej Barbary, którą umieszczono w klasztorze na Karczówce. Z odprysku wykonano rzeźbę Matki Bożej i wmurowano ją w ścianę kieleckiej bazyliki, tuż obok chrzcielnicy (ściana północna).

Z drugiego samorodka powstała figura św. Antoniego - dziś znajduje się ona w kościele w Borkowicach (wieś między Szydłowcem a Przysuchą).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto