Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik papieża spogląda na miasto

Andrzej NOWAK <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Figurę Jana Pawła II poświęcił ksiądz biskup Andrzej Dzięga.
Figurę Jana Pawła II poświęcił ksiądz biskup Andrzej Dzięga. A. Nowak
Tysiące osób uczestniczyło w niedzielnych uroczystościach.
Tysiące osób uczestniczyło w niedzielnych uroczystościach. A. Nowak

Tysiące osób uczestniczyło w niedzielnych uroczystościach.
(fot. A. Nowak)

Z udziałem tysięcy mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego przy wspaniałej słonecznej pogodzie odbyły się wczoraj podniosłe uroczystości, których punktem kulminacyjnym było poświęcenie figury Ojca Świętego Jana Pawła II. Wzięli w nich udział hierarchowie Kościoła, posłowie, samorządowcy.

Uroczystości rozpoczęły się w sercu miasta, Rynku. To centralne miejsce, gdzie od czterystu lat mieszkańcy gromadzą się, by uczestniczyć w różnych wydarzeniach, i radosnych, i smutnych. Tutaj powieszeni zostali mieszkańcy miasta podczas II wojny światowej, także tutaj ostrowczan pobłogosławił z helikoptera Ojciec Święty, gdy zmierzał do Sandomierza. - To tutaj odprawiona została msza święta po śmierci Jana Pawła II, która zgromadziła około 20 tysięcy osób - przypomniał ksiądz kanonik Tadeusz Lutkowski.

W miejscu, gdzie odprawiona została msza święta, widnieje tablica z symboliczną godziną "21.37". Ksiądz biskup Marian Zimałek poświęcił tablicę, nową płytę Rynku oraz udzielił błogosławieństwa mieszkańcom i przyszłym pokoleniom miasta. - Niech nowa płyta Rynku, podświetlana fontanna z estakadą i gejzerami powoduje w nas radość i dziękczynienie za wszystkie dary Twojej dobroci - powiedział ksiądz biskup.

Przy ulubionej pieśni papieża "Barce" mieszkańcy miasta przeszli nową płytą Rynku, ulicą Okólną, wokół odnowionego wzgórza kościelnego do ulicy Kościelnej. Tu na samym dole schodów przystanęli przy murze, na którym został umieszczony herb papieski. Jego poświęcenia dokonał ksiądz biskup Edward Materski.

Od herbu zaczyna się przestrzenna koncepcja pomnika Jana Pawła II. Wzdłuż schodów znajdzie się 26 przepołowionych białych i czerwonych kamieni z nazwami papieskich encyklik i dokumentów. Skarpę podtrzymywać będzie dziewięć kamiennych tablic z hasłami papieskich pielgrzymek do naszej Ojczyzny. Zwieńczeniem pomnika jest figura Jana Pawła II.

Główne uroczystości odbyły się przed figurą Jana Pawła II, która stanęła na wprost wejścia do kolegiaty Świętego Michała Archanioła. Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy oglądali uroczystości ze wszystkich możliwych miejsc, wypełnili całą ulicę Kościelną, skwer i parking przed kolegiatą, otoczenie świątyni. - Ważyły się losy miasta, gdy Ojciec Święty błogosławił nam z samolotu w czerwcu 1999 roku - zwrócił się do wszystkich zebranych prezydent miasta Jan Szostak. - Czyż nie ma tu analogii? Politycy, ekonomiści, socjolodzy zastanawiali się, jak udało nam się przejść przez przemiany gospodarcze i uratować miasto. Czy modlitwy, które za nas wznosił Ojciec Święty nie były nam pomocne?

Szczególne podziękowania prezydent Jan Szostak złożył księdzu prałatowi Tadeuszowi Lutkowskiemu, który zrozumiał ducha Ostrowca, specyficznego miasta nazywanego przez jednych czerwonym, przez drugich świętokrzyskim. Ksiądz pojawił się tutaj i potrafił to wszystko połączyć.

Figurę Jana Pawła II poświecił ksiądz biskup Andrzej Dzięga. Przed mszą świętą mieszkańcy ze wzruszeniem przyglądali się figurze Jana Pawła II spoglądającego na miasto z okna Pana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie