Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik w Rząbcu ciągle budzi kontrowersje. Zmiana tablicy nie uspokoiła jednak sytuacji

Tomasz Trepka
Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną tablica na pomniku w Rząbcu w powiecie włoszczowskim miała zostać zmieniona. Tak się stało, jednak nowy napis również wzbudza poważne zastrzeżenia.

Stary napis na tablicy pomnika odsłoniętego w 1952 roku zawierał nieprawdziwe informacje, między innymi mówiące o „zbirach z NSZ, wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi”. Według historyków idealnie wpisywał się ona w komunistyczną propagandę dyskredytującą Narodowe Siły Zbrojne.

Zmiana tablicy nie uspokoiła jednak sytuacji. Nowa inskrypcja głosi – „Pamięć nie umiera. Zabiła ich nienawiść. Pamięci 74 partyzantów – jeńców rozstrzelanych 8 września 1944 roku. Pokój ich duszy”.

Co wzbudza kontrowersje? – Brygadzie Świętokrzyskiej, choć jej nazwa nie pada, zarzucane jest zabicie z nienawiści skoczków sowieckich, których wraz z AL-owcami nazywa się jeńcami, którymi oni nie byli. Nowa tablica jest nie do zaakceptowania – tłumaczy Karolina Lebiedowicz z Okręgu Świętokrzyskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Fundacji „Odzyskajmy Naszą Historię”, twórców filmu „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”. Przedstawiciele środowisk narodowych dodali również, że zamierzają interweniować w tej sprawie.

Pomnik bitwy pod Rząbcem wzbudza duże kontrowersje. W 2014 roku pojawił się nawet pomysł rozebrania monumentu. Postulowała o to między innymi Rada Pamięci Walk i Męczeństwa. Uzasadniono, że napis umieszczony na tablicy gloryfikuje komunistyczną Armię Ludową. Koncepcja usunięcia pomnika nie zyskała jednak aprobaty mieszkańców wsi. Raz do roku odbywają się tam uroczystości upamiętniające. Inicjatorem powstania pomnika w Rząbcu był Zarząd Koła Miejsko-Gminnego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację we Włoszczowie – jedynego aprobowanego przez komunistyczne władze w Polsce stowarzyszenia kombatanckiego. Monument był kilkukrotnie oblewany farbą, między innymi w 2016 roku. Trzej sprawcy, którzy dopuścili się tego czynu zostali uniewinnieni.

Pomnik bitwy pod Rząbcem upamiętnia wydarzenia, które rozegrały się tam we wrześniu 1944 roku. Doszło wówczas do starcia żołnierzy sformowanej kilka tygodni wcześniej, Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych z oddziałami Armii Ludowej oraz sowieckimi grupami dywersyjnymi.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie