Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej w powiecie staszowskim został zlikwidowany. Zobaczcie zdjęcia i film

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Wideo
od 16 lat
W czwartek, 27 października 2022 roku o godzinie 9 po raz pierwszy w historii, równocześnie w czterech miejscowościach Polski zdemontowano pomniki wdzięczności Armii Czerwonej. Jeden z nich znajdował się na drodze łączącej Szydłów z Kurozwękami w powiecie staszowskim, zobacz zdjęcia z jego wyburzenia.

Pomnik Armii Czerwonej w powiecie staszowskim do likwidacji

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Karol Nawrocki w marcu zaapelował do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm.

– Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie. Niech wybrzmi to jasno i wyraźnie: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi – podkreślił.

Zobacz zdjęcia zburzonego pomnika w powiecie staszowskim

Dzięki apelowi prezesa Instytuty Pamięci Narodowej rozpoczął się kolejny etap dekomunizacji w Polsce. Na oświadczenie doktora Karola Nawrockiego odpowiada coraz więcej samorządów, które chcą się pozbyć pozostałości totalitarnego systemu.

W czwartek, 27 października o godzinie 9, pomniki Armii Czerwonej zostały zlikwidowane w czterech miejscowościach całej Polski, w tym w Mokrym znajdującym się w gminie Szydłów w powiecie staszowskim.

-Wyburzeniem tego typu monumentów realizujemy zapisy ustawy z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu i wszelkich systemów totalitarnych. Miały one różnego rodzaju symbolikę, między innymi znaków czy pomników. W momencie kiedy wybuchła wojna, a Rosja napadła na Ukrainę, prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Karol Nawrocki zwrócił się do samorządów o demontaż obiektów propagandy sowieckiej, tam gdzie one jeszcze pozostały. Wiele samorządów odpowiedziało na te słowa, a spora ilość pomników została zdemontowana. Demontaż obiektu w Mokrym jest właśnie takim przykładem współpracy z samorządem i Nadleśnictwem Staszów, za co bardzo dziękujemy. Realizacją wyburzenia obiektów zajmuje się w Instytucie Pamięci Narodowej, Biuro Upamiętniania Walki i Męczeństwa. Jeżeli ktoś wiedziałby o istnieniu takich obiektów to tam może kierować swoje zapytania - powiedziała obecna na wydarzeniu Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Po przemówieniu ekipa wyburzająca przystąpiła do działania. Na początku przy pomocy koparki, z kamiennego pomnika usunięto pamiątkową tablicę z napisem: „Z tego miejsca dnia 12 I 1945 roku o godzinie 4-ej wojska 1-go Frontu Ukraińskiego Armii Radzieckiej pod dowództwem marszałka Koniewa huraganowym ogniem rozpoczęły ofensywę zimową w wyniku której wyzwolona została Polska i rozgromiony hitleryzm. Chwała niezwyciężonej Armii Radzieckiej”. Następnie wyburzono całą konstrukcję.

Pomnik znajdował się dokładnie na skraju lasu przy drodze numer 765 łączącej Szydłów z Kurozwękami, na terenie Nadleśnictwa Staszów.

-Mamy nadzieję, że takich miejsc w Polsce będzie, jak najmniej i w przyszłości całkowicie znikną one z naszej przestrzeni, bowiem są symbolem zniewolenia i totalitaryzmu - dodała Dorota Koczwańska-Kalita.

Zobaczcie film z wyburzenia pomnika

Zobaczcie galerię zdjęć z likwidacji pomnika w gminie Szydłów

Inne pomniki zostaną usunięte w Głubczycach, Byczynie i Bobolicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie