Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla niepełnosprawnych dzieci z Placówki Opiekuńczo Terapeutycznej w Kazimierzy. Czek przekazano w obecności starosty Jana Nowaka

Zdzisław Pilarski
W imieniu darczyńców czek na ręce dyrektora placówki Jacka Sambóra, wręczył inicjator darowizny, wójt gminy Bejsce Edward Krupa. Obecny był również kazimierski starosta Jan Nowak oraz pracująca w placówce Dorota Tytko.
W imieniu darczyńców czek na ręce dyrektora placówki Jacka Sambóra, wręczył inicjator darowizny, wójt gminy Bejsce Edward Krupa. Obecny był również kazimierski starosta Jan Nowak oraz pracująca w placówce Dorota Tytko. Zdzisław Pilarski
W środę, 15 stycznia w Regionalnej Placówce Opiekuńczo Terapeutycznej w Kazimierzy Wielkiej odbyło się uroczyste przekazanie tejże placówce czeku na 3000 dolarów od od Klubu Przyjaciół Bejsc i Okolic z Chicago.

W imieniu darczyńców czek wręczył na ręce dyrektora placówki Jacka Sambóra, inicjator darowizny, wójt gminy Bejsce Edward Krupa, który jest w bliskim kontakcie z działaczami Klubu z Chicago. Klub organizuje wiele imprez kulturalnych, połączonych ze zbiórką na cele charytatywne. Tak też było w listopadzie 2019 roku, kiedy to członkowie klubu podczas balu andrzejkowego zebrali 3000 dolarów i postanowili przekazać tę kwotę Regionalnej Placówce Opiekuńczo Terapeutycznej w Kazimierzy Wielkiej na zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

Pomoc dla placówki zadeklarowała również Fundacja Alicia's World, która podjęła się w tym roku ambitnego celu uzbierania 5000 euro na boisko i siłownię zewnętrzną dla dzieci z Regionalnej Placówki Opiekuńczo Terapeutycznej w Kazimierzy Wielkiej. Dzieci znajdujące się w ośrodku mają zaburzenia zarówno motoryczne jak i neurologiczne, tak więc korzystanie z publicznych placów zabaw czy boisk jest utrudnione. Własna przestrzeń z różnymi sprzętami do aktywności fizycznej i zabawy, zwiększy dostępność do aktywności ruchowej oraz swobodę korzystania.

Pieniądze można wpłacać TUTAJ

Przypomnijmy, że Regionalna Placówka Opiekuńczo Terapeutyczna w Kazimierzy Wielkiej mieści się w dawnej szkole numer 2 i jest jedną z kilku tego typu ośrodków w Polsce, a oddana została 1 marca 2016 roku po generalnym remoncie budynku i adaptacji do użytku dla niepełnosprawnych podopiecznych z domów dziecka. Adaptacja obiektu zainicjowana była przez starostwo powiatowe, a koszt remontu i adaptacji wynoszący 2,5 miliona złotych, w 80 % pokryty został z budżetu państwa i w 20% powiatu kazimierskiego. Remont budynku obejmował odwodnienie dewastowanego przez lata budynku, wymianę elewacji, stolarki okiennej, instalacji elektrycznej, a także zagospodarowanie 0,5 hektara działki na bezpieczny plac zabaw, małą architekturę, parking, drogę pożarową i ogrodzenie obiektu.

Pierwsi wychowankowie przyjechali do kazimierskiej placówki 6 kwietnia 2016 roku. Ośrodek jest całodobową placówką dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 18 lat, które ze względu na stan zdrowia nie mogą być umieszczone w rodzinnej pieczy zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Jej głównym celem działalności jest zapewnienie dzieciom całodobowej opieki, wychowania, leczenia, rehabilitacji, rewalidacji, specjalistycznej opieki oraz innych niezbędnych działań terapeutycznych, na prowadzeniu zintegrowanych działań opiekuńczych, wychowawczych, diagnostyczno-terapeutycznych. Placówka obsługuje południowo-wschodnią i częściowo centralną część Polski. Może zapewnić opiekę dla 30. młodych wychowanków. Budynek główny ma około 1000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, a na czterech jego kondygnacjach znajdują się 73 pomieszczenia. Gabinety terapeutyczne - hydroterapii, fizykoterapii i kinezyterapii - oraz kuchnia, jadalnia i świetlica zlokalizowane zostały na parterze. Kondygnacje połączone są nowoczesną windą, w kabinie której mieści się swobodnie duże łóżko z pacjentem.

Starostwo podjęło się też zadania wyposażenia placówki w specjalistyczny samochód. 11 października 2017 roku starosta Jan Nowak wręczył dyrektorowi Regionalnej Placówki Opiekuńczo Terapeutycznej kluczyki do samochodu, zakupionego przez starostwo wspólnie z PFRON-em. Opel Vivaro BI Turbo ma 9 miejsc i możliwość zamontowania i zabezpieczenia wózka do przewozu osób niepełnosprawnych. Służy do przewozu młodych pacjentów na badania specjalistyczne do Krakowa, czy Buska Zdroju, przewozi też ich do szkoły.

Charakter placówki wymaga stworzenia podopiecznym jak najlepszych warunków pobytu, zbliżonych do domowych. W tym celu postanowiono utworzyć w ośrodku Salę Terapii Kulinarnej, gdzie podopieczni mają do dyspozycji nowocześnie urządzoną i w pełni wyposażoną kuchnię. Uczą się tam - przed usamodzielnieniem - przygotowania podstawowych potraw, jak: usmażenie jajecznicy, zrobienie prostych dań, kanapek, i tym podobne. Wyposażenie kuchni, to kolejny dar sponsora - tym razem biura projektowego GPDT z Krakowa z prezesem Grzegorzem Piechą, które wydało na ten cel ponad 10 tysięcy złotych. Pozostałą część kosztów pokryło starostwo powiatowe.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie