Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc po gradzie i nawałnicach. Czeka 300 tysięcy

Marzena Ślusarz
Potężne straty grad wyrządził tuż przed żniwami w uprawach położonych na terenie gminy Ożarów.
Potężne straty grad wyrządził tuż przed żniwami w uprawach położonych na terenie gminy Ożarów. archiwum gminy Ożarów
Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych mogą ubiegać się o pomoc. Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Stawka może sięgnąć nawet 300 tysięcy złotych.

OGLĄDAJ PROGRAM: Strefa Agro. Stawki płatności bezpośrednich. Walka o... przyznane miliony

Do środy, 18 października rolnicy, którzy stracili plony w wyniku klęsk żywiołowych mogą składać wnioski o pomoc. Z operacji typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" finansowanego z budżetu PROW 2014 - 2020, można otrzymać do 300 tysięcy złotych.

Dokumenty przyjmują pracownicy biur powiatowych Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach. Można je też składać w samym oddziale bądź wysłać pocztą.

O taką pomoc może starać się każdy rolnik, którego hodowla, budynki bądź uprawy zostały zniszczone po powodzi, nawałnicach, suszy, przymrozkach i mrozie, lawinie, gradzie, huraganie oraz piorunie.

Pieniądze otrzymają gospodarze, którzy w danym roku kalendarzowym ponieśli straty w wysokości co najmniej 30 procent średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym doszło do strat, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie. Co ważne straty muszą dotyczyć części gospodarstwa, których odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę, czyli rolnik musi posiadać protokół strat po ich zbadaniu przez komisję z urzędu gminy.

Wedle danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w naszym regionie największe spustoszenie w uprawach wyrządził w tym roku grad. Liczba gospodarstw, w których rolnicy zgłosili straty wynosi 276, a szkody szacowane są na ponad 6 milionów złotych. W 32 gospodarstwach zgłoszono powódź, w 14 zaś szkody powstałe po nawałnicach, w 7 - po huraganie. Przypomnijmy, że największe żniwo zebrały wiosenne przymrozki. Tu zniszczenia zgłoszono w 9 367 gospodarstwach, powierzchnia szkód została oszacowana na blisko 36 tysięcy hektarów, zaś kwota na ponad 289,5 miliona złotych.

PRZEJDŹ DO STRONY ARIMR I POBIERZ WNIOSKI

Wnioski zostaną ocenione punktowo. Pod uwagę będzie brana wysokość szkód w odniesieniu do zniszczonych lub uszkodzonych składników gospodarstwa wykorzystywanych do produkcji rolnej, procentowa wysokość szkód w produkcji rolnej oraz to, czy plantacja chmielu, sad lub plantacja krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat objęta była dobrowolnym ubezpieczeniem. Na podstawie przyznanej liczby punktów sporządzona zostanie lista określające kolejność przysługiwania pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie