Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc po klęskach dla świętokrzyskich rolników zagrożona? Ponad dwa tysiące protokołów czeka na sprawdzenie

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Od kilku dni odbieramy telefony od rolników, których uprawy zostały zniszczone przez klęski i nie mogą doczekać się na protokół oszacowania strat. Dokument musi być dołączony do wniosku o pomoc, a termin naboru mija w piątek, 15 listopada.

Do piątku, 15 listopada biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Świętokrzyskiem przyjmują wnioski o pomoc po klęskach, jakie susza, nawałnice, powodzie, gradobicia i przymrozki wyrządziły w tym roku w uprawach. Obowiązkowo do wniosku musi być dołączony protokół oszacowania strat. I owy dokument okazuje się nie taki łatwy do otrzymania.

- Dowiedziałem się, że protokół dotyczący strat w moim gospodarstwie jest w urzędzie wojewódzkim od połowy października. Czemu to tak długo trwa? Kiedy trafi do mnie? Jak tak dalej pójdzie, to nie dostanę pomocy, a straty mam na prawdę duże - mówił nam jeden z telefonujących gospodarzy. Nie jest odosobniony - liczni czekają na protokoły po około dwa tygodnie, kolejne ponad dwa tysiące protokołów czeka na sprawdzenie, a za dwa tygodnie kończy się nabór wniosków o pomoc.

- Termin oczekiwania na protokół przez rolników jest uwarunkowany terminem złożenia przez gminę protokołów do urzędu. Liczba protokołów, która wpłynęła, ma odzwierciedlenie w kolejności weryfikacji. Praca jest wykonywana na bieżąco, biorąc pod uwagę dużą liczbę wpływających protokołów, aby jak najsprawniej dokonywać weryfikacji zatrudniliśmy dodatkowe osoby - wyjaśnia Diana Głownia, rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego.

Jak informuje, do wtorku pozytywnie zweryfikowanych zostało 3 000 protokołów rolników, około 500 protokołów zostało zwróconych z uwagi na błędy formalne, niezgodności w wyliczeniach powierzchniach gospodarstwa, bądź z uwagi na brak podpisów komisji.

- Jednocześnie, aby przyspieszyć procedurę weryfikacji część protokołów do poprawy jest analizowana z pracownikami gminy, co powoduje brak konieczności odsyłania protokołu do gminy. Do weryfikacji pozostało 2300 protokołów z poszczególnych klęsk, 270 protokołów korekt, około 370 protokołów łączonych, jednak w gminach nadal trwają prace związane ze sporządzaniem protokołów łączonych - przekazuje rzecznik wojewody.

Obowiązek sporządzenia protokołu łączonego został wprowadzony przez ministra rolnictwa już w trakcie tego naboru wniosków o pomoc i znacznie skomplikował procedurę w samych gminach.

- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi protokół łączony musi zostać sporządzony dla każdego rolnika ze wszystkich klęsk, jakie u niego wystąpiły, ponadto zachodzi konieczność przesyłania poszczególnych protokołów indywidualnych pomiędzy gminami, nawet w sytuacjach jeśli klęski były w różnych terminach - wyjaśnia Diana Głownia.

Wedle ostatnich danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego na 23 października w naszym regionie straty szacowało jeszcze 41 komisji gminnych - w tym 17 po suszy, 10 po gradzie, 7 po nawałnicach, 5 po powodziach i 2 po huraganie. Straty zgłosiło 14 873 gospodarstwa. Powierzchnia upraw dotkniętych klęską objęła obszar ponad 80 763 hektarów. Szacunkowa wartość strat jest określana na 246 326 560 złotych.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie